Gdańszczanie zaprotestowali przeciw mordowaniu dzików

  Gdańszczanie zaprotestowali przeciw mordowaniu dzików

  Natalia Grzybowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  "Niech nam żyją, niech nam ryją"!, "Las dla zwierząt, nie dla myśliwych"!, "Zostaw dzika, niechaj fika"! - wołali uczestnicy protestu, który odbył się w czwartek, 10 stycznia, pod fontanną Neptuna. Organizatorem demonstracji w Gdańsku byli członkowie Trójmiejskiego Ruchu Antyłowieckiego.
  Gdański protest przeciwko masowemu odstrzałowi dzików, 10.01.2019
  1/34
  przejdź do galerii

  Gdański protest przeciwko masowemu odstrzałowi dzików, 10.01.2019 ©Karolina Misztal

  W kraju czwartek upłynął m.in. pod znakiem kolejnych kontrowersji ws. odstrzału dzików. Przedstawiciele Ministerstwa argumentują, że jest on niezbędny, bo w ten sposób można powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Kilkaset osób protestowało 10 stycznia pod Fontanną Neptuna, aby pokazać swój sprzeciw dla tej sprawy.

  - Spotykamy się, aby zaprotestować przeciwko decyzji ministra środowiska, który wydał pozwolenie na odstrzał 210 tys.
  dzików spośród 230 tys. osobników w Polsce. - tłumaczyła Alicja, jedna z organizatorek akcji. - Zamierzamy powiedzieć kilka słów na temat szkodliwości tej decyzji i jak tragicznie może to wpłynąć na cały polski ekosystem. Jeśli znika jeden z gatunków to tak naprawdę załamuje się cały łańcuch ekologiczny.

  Masowe odstrzały dzików mają być prowadzone: 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia - jak zadecydowało Ministerstwo Środowiska. Zdaniem MŚ to niezbędne do opanownia ASF wśród tych zwierząt. Z tą decyzją nie zgadza się liczne grono mieszkańców Trójmiasta. Demonstranci zaznaczali, że to myśliwi i ich psy roznoszą groźny dla świń wirus.

  - Stoimy murem za przyrodą, za dzikami i za wszystkimi innymi istotami, które miałyby być zagrożone. Uważam, że rząd powinien uznać wolę obywateli - mówiła jedna z protestujących.

  - Wiem, że Polski Związek Łowiecki też nie jest zachwycony odstrzałem ponad 200 tys. dzików, kiedy populacja jest niewiele większa - mówiła Jadwiga Kopeć, wiceprezes Polskiego Klubu Ekologicznego. - Gdyby człowiek trzymał się czysto to nie trzeba by było rzezi tych zwierząt. Wybicie ich to nieprzewidywalne w skutkach zachwianie ekosystemu. Dlatego bazując na wiedzy naszych ekspertów - a są wśród nas przyrodnicy, leśnicy, biolodzy - protestujemy. Dzik nie wejdzie przecież do chlewni.

  Niektórzy demonstranci zapewnili, że będą uczestniczyć w spacerach po lesie w miejscach polowań myśliwych:
  - Lasy komunalne nie mają obwodów łowieckich. Odstrzały w tych lasach będzie prowadziło nadleśnictwo. Myślę, że wtedy kiedy będzie ogłoszony odstrzał powinniśmy wykazać nieposłuszeństwo obywatelskie i wybrać się na spacer w ten rejon. - dodała Jadwiga Kopeć.

  - Jestem pewna, że tej rzezi da się zapobiec. Tak samo było z Rospudą - zapewniła Aleksandra Sas-Bojarska, druga wiceprezes klubu. - Obwodnica nie powstała, bo były protesty w całej Polsce, a wydawało się, że to sprawa przegrana. Warto protestować, dzisiaj chyba już Prezydent się wacha i organizuje jakieś spotkanie.

  Andrzej Duda chce, żeby minister środowiska rozważył wycofanie się z decyzji o odstrzale ciężarnych loch. Tak wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta po spotkaniu prezydenta z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim i szefem resortu środowiska Henrykiem Kowalczykiem. Chwilę po spotkaniu minister środowiska poinformował, że do soboty zostanie wydane zalecenie, by myśliwi nie strzelali do loch prowadzących młode i samic ciężarnych.

  Wcześniej Naczelna Rada Łowiecka oraz Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego w specjalnych oświadczeniach poinformowały, że wyrażają zdecydowaną dezaprobatę redukcji dzików poprzez odstrzał ciężarnych i prowadzących potomstwo loch. "Myśliwi w sposób poważny i profesjonalny traktują swoją rolę opiekunów ojczystej przyrody" czytamy w piśmie podpisanym przez Rafała Malca, prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej.

  Protestujący zapowiadają, że w weekend ponownie wyjdą na ulicę, jeżeli rząd nie wycofa się ze swojej decyzji.  POLECAMY NA STREFIE AGRO:  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (9)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PeOwiec

  schetyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ciekawe czemu tylko w miastach protestują??
  Niech wypowiedzą sie ludzie którzy przez dziki najwięcej tracą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dziki dzik

  Ignac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Nie dość , że dziki roznoszą tę groźną chorobę , to jeszcze dochodzą szkody w uprawach rolników i grasują na wsiach i w miastach .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  woda z mózgu

  tak uważam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Te kilkaset osób nie świadczy o tym, że gdańszczanie protestowali, bo gdańszczan jest 450 tysięcy. Jeśli już to grupka gdańszczan protestowała.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  napierw się zastanowić warto a potem działać

  łysow wam? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  dziki rozmnażają się szybko i ze 100 tys danego roku bez odstrzału za rok jest ich 250 tys. Zatem corocznie aby utrzymać względnie stały poziom populacji dochodzi do legalnych odstrzałów tylko się...rozwiń całość

  dziki rozmnażają się szybko i ze 100 tys danego roku bez odstrzału za rok jest ich 250 tys. Zatem corocznie aby utrzymać względnie stały poziom populacji dochodzi do legalnych odstrzałów tylko się o tym nie mówi. Po drugie po tym jak nasza opozycja doniosła do KE to ta pochwaliła rząd za odstrzał uznając to za słuszną strategię zapanowania nad wirusem pomoru świń. I wyszli gdańszczanie na nieuków i wichrzycieli. Zauważywszy że ostatnio Niemcy wybili 180 tys. dzików :-) zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to za głupoty

  bzdury (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Dzików jest około 400 tyś sztuk. Chcą odstrzelić 210 tyś. Dlaczego gadacie o CAŁKOWITEJ likwidacji gatunku? Kto takie bzdury wam naopowiadał?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NIEMIECKIE DZIKI ?????

  NAROZNIAK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  dziś rano na REYMONTA chodziły trzy dziki takie żywe chyba NIEMIECKIE od ADAMOWICZA ???????????/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gdzie jestescie chlopy

  robol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  dla ludziom z miasta to zwisa czy dziki beda zyly i choroby byly .ALE ja SIE PYTAM GDZIE SA ROLNICY,PRZECIEZ CI PSEUDO OBRONCI DZIALAJA PRZECIWKO NIM, JESLI ZLIKWIDUJA POLSKIE CHODOWLE SWIN A oto...rozwiń całość

  dla ludziom z miasta to zwisa czy dziki beda zyly i choroby byly .ALE ja SIE PYTAM GDZIE SA ROLNICY,PRZECIEZ CI PSEUDO OBRONCI DZIALAJA PRZECIWKO NIM, JESLI ZLIKWIDUJA POLSKIE CHODOWLE SWIN A oto chodzi TO Z CZEGO ONI BEDZIECIE ZYC NA CO CZEKACIE AZ WAM Z NIEBA KASZA MANNA DO GEB WPADNIE wczoraj jeden a w-wie nawolywal do buntu to czemy czekacie az onni za was to zrobia zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  stado d...bili

  piciu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  niech ryja niech żyją, a rolnicy ...??

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przestańcie mącić

  Polihistor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Manipulować innymi, i pozwalać sobą manipulować.
  Zajmijcie się czymś pożytecznym.
  Tyle dobra można czynić naokoło, a wam tylko rozróba w głowie.
  Antypisowska, a jakże, bo niby jaka inna? :-)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Victoria's Secret 2018.

  Victoria's Secret 2018. "Aniołki" w seksownej bieliźnie na wybiegu [ZDJĘCIA]

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Biologiczna Bzdura Roku. Kto zdobędzie tytuł? Zobacz kandydatów!

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny

  Nie chciał jej rolnik, który szuka żony. Zobaczcie ZDJĘCIA wysportowanej Pauliny