Gdańskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Aleksandra Dulkiewicz: "Nie ma pojednania bez pamięci"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Samorządowcy, politycy, funkcjonariusze Straży Miejskiej, a także przedstawiciele środowisk harcerskich oddali hołd wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy zginęli w pierwszych dniach II wojny światowej.

Miejskie obchody 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się przed tablicą umiejscowioną na gmachu Dyrekcji Kolei w Gdańsku, upamiętniającą Harcmistrza Jana Ożdżyńskiego - pierwszej ofiary niemieckiej agresji w Gdańsku.

- Był przede wszystkim harcerzem i instruktorem, którego uwielbiali harcerze i zuchy. To właśnie tutaj harcmistrz Jan Ożdżyński pełnił dyżur w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 r. Kiedy Niemcy wtargnęli do gmachu, wszystkich kolejarzy zabrali do niewoli, a jego po prostu rozstrzelali - wspominał Bogdan Radys, członek Gdańskiej Rady Pamięci.

Głos zabrała również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że wojna to wielka przygoda, szkoła odwagi i męstwa. W tych stwierdzeniach jest tylko część prawdy. Wojna jest słodka dla tych którzy nigdy nie wojowali, bo wojna to ból, śmierć, łzy i wielkie ludzkie tragedie - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, cytując przy tym amerykańską poetkę. - Przecież naturalną rolą człowieka jest budowanie szczęścia, życia rodzinnego, lepszej przyszłości swoich bliskich i swoich małych i większych ojczyzn.

Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Obchody 81. rocznicy...

Następnie przedstawiciele władz miasta, Urzędu Marszałkowskiego a także posłowie i samorzadowcy złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą Harcmistrza Jana Ożdżyńskiego. W gdańskich obchodach wzięli udział również przedstawiciele partnerskiego miasta Bremy.

- Jest to ważny symbol, że nasi sąsiedzi, potomkowie tych którzy napadli na naszą ojczyźnie - są konsekwentnie na obchodach w Gdańsku. Jest to ważny gest pojednania i pamięci. Nie ma pojednania bez pamięci - podkreśliła prezydent Dulkiewicz.

Następna dalsza część uroczystości połączona z modlitwą przeniosła się tradycyjnie pod budynek dawnego Victoriaschule przy ul. Kładki, gdzie we wrześniu 1939 r. więziono i katowano aresztowanych członków Polonii gdańskiej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl