Gdańsk: Unikatowe zdjęcia Sierpnia '80! (GALERIA)

Dorota Abramowicz
Andrzej Wajda w stoczni podczas kręcenia "Człowieka z żelaza"
Andrzej Wajda w stoczni podczas kręcenia "Człowieka z żelaza"
Ponad 150 nigdy niepublikowanych fotografii oddał do ECS uczestnik sierpniowego strajku. Zwinięte w rolki filmy przeleżały 30 lat w piwnicy Antoniego Buczka, który pracując w Gdańskiej Stoczni Remontowej, uczestniczył w strajkach Sierpnia '80.

To cenny materiał, te zdjęcia nie były nigdy publikowane. Nic dziwnego - przez 30 lat upchnięte w walizce rolki filmu leżały w ukryciu w piwnicy Antoniego Buczka, byłego montera silników okrętowych w Gdańskiej Stoczni Remontowej.

- Części filmów nawet nie wywołałem - mówi dziś pan Antoni. - Nie było okazji, a potem nadszedł taki czas, że lepiej było to trzymać w ukryciu.

Pan Antoni, dziś emerytowany stoczniowiec, praktycznie od pierwszego dnia strajków w sierpniu 1980 r. robił zdjęcia.

- Najpierw w GSR, gdzie sfotografowałem m.in. ołtarz postawiony przez stoczniowców, a potem już po przejściu na teren Stoczni Gdańskiej starałem się zatrzymać w kadrze atmosferę tamtych dni - wspomina. - Później też nie rozstawałem się z aparatem. Sam też byłem fotografowany. Andrzej Wajda wykorzystał moje zdjęcie w "Człowieku z żelaza", więc i ja zrobiłem mu fotografię, kiedy zjawił się w stoczni.

Świadectwa historii ze śmietników trafiły do Europejskiego Centrum Solidarności

Andrzej Trzeciak, kustosz kolekcji pamiątek historycznych w Europejskim Centrum Solidarności, o skarbach z piwnicy Antoniego Buczka usłyszał od jednego ze stoczniowców.

- Dzięki tej informacji dotarliśmy do bardzo ciekawych zbiorów - mówi. - Cenne są m.in. zdjęcia ze Stoczni Remontowej.

Wśród materiałów przekazanych przez pana Antoniego znajdują się także zdjęcia zapomnianego chóru Solidarność, działającego przy parafii św. Brygidy (śpiewał w nim m.in. Buczek i... ojciec Andrzeja Trzeciaka) oraz dokumentacja z odsłonięcia pomnika w Poznaniu, poświęconego ofiarom z 1956 r.

Stoczniowiec przekazał też zbiór, zgromadzony przez zmarłego przed trzema laty szwagra, Piotra Liebrechta, również uczestnika strajków.

- Są to unikatowe, ręcznie namalowane plakaty strajkowe - tłumaczy Grażyna Goszczyńska, kustosz Wydziału Muzealno-Archiwalnego i biblioteki ECS. - W niektórych napisach pojawiają się błędy ortograficzne, ale to tym bardziej świadczy o ich autentyczności.

Kto poznaje twarze ze zdjęć?

ECS prosi o kontakt osoby, które rozpoznają twarze ze zdjęć Buczka. Ich wspomnienia pozwolą na udokumentowanie odkrytych po latach fotografii. Kontakt: Grażyna Goszczyńska tel. 58 768 23 46, [email protected].

ECS apeluje też o przynoszenie dokumentów, wspomnień, fotografii, nagrań i przedmiotów składających się na dziedzictwo Solidarności (ECS mieści się w Gdańsku przy ul. Doki 1).

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdańsk: Unikatowe zdjęcia Sierpnia '80! (GALERIA) - Dziennik Bałtycki

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
rem
A gdzie Bolek nie ma go na tych zdjeciach!!~!!!
Wróć na i.pl Portal i.pl