Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Różowy tramwaj akcji "Bilet do równości" (ZDJĘCIA)

Anna Werońska
Tomasz Bołt
- Przewijaki są tylko w damskich toaletach, a co, jeśli ojciec jest sam na zakupach z dzieckiem i chce je przewinąć - ma poprosić obcą kobietę, by zrobiła to za niego? - pyta Elżbieta Jachlewska, wiceprezeska Stowarzyszenia WAGA, które dąży do tego, by Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zaczęła obowiązywać w Gdańsku.

W sobotnie popołudnie różowy tramwaj objechał z tej okazji miasto. W trakcie podróży pasażerowie nie kasowali biletów, a otrzymywali specjalny "Bilet do równości", dokładny tekst dokumentu, brali udział w konkursach i rozmawiali z przedstawicielami stowarzyszenia.

CZYTAJ TAKŻE: Gdańsk: Tramwajowa akcja "Bilet do Równości" już w sobotę

Oficjalnie Karta Równości Kobiet i Mężczyzn ma zostać odczytana podczas majowej sesji Rady Miasta i - jeśli zostanie zaakceptowana - jeszcze przed wakacjami podpisze ją prezydent. Od tego momentu Gdańsk będzie miał maksymalnie 2 lata na opracowanie tzw. równościowego planu działania, zaplanowanie budżetu, a później - przejście do działania.

Dokument ma eliminować dyskryminację na tle płci, rasy, pochodzenia, religii, orientacji seksualnej, wieku czy niepełnosprawności. Jednym z elementów, które stanowią fizyczną barierę w lokalnej równości jest kładka na gdańskiej Zaspie, na którą osoby na wózkach, chore czy starsze nie są w stanie wejść. Windy zostały co prawda niedawno wybudowane, ale wyłącznie przy przystankach tramwajowych.

Zobacz zdjęcia z akcji

O tym, co jeszcze trzeba zmienić, będą decydowali przede wszystkim mieszkańcy i organizacje publiczne. Jednym z warunków do spełnienia po przyjęciu Karty są bowiem konsultacje społeczne. Po roku urzędnicy będą zaś musieli przedstawić sprawozdanie, w którym wykażą, co zostało zrealizowane.

Tysiąc miast w ciągu pięciu lat
Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym od 2006 r. podpisało tysiąc europejskich miast.
W Polsce jak na razie jedynym sygnatariuszem jest Nysa, która zaakceptowała dokument już w 2008 r. Gdańsk ma więc szansę zostać drugim w kraju miastem, stawiającym na równość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki