Gdańsk: Pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego po naprawie wróci na dotychczasowe miejsce? Cokół już stoi, figura jest w naprawie [zdjęcia]

wier/KGK

Wideo

Zobacz galerię (53 zdjęcia)
Na najbliższej sesji radni Rady Miasta Gdańska będą głosować nad uchwałami odbierającymi ks. Henrykowi Jankowskiemu tytułu honorowego obywatela miasta i zmieniającą nazwę skweru jego imienia. Przewrócony w nocy pomnik wróci jednak na plac przy Bazylice Św. Brygidy? Władze miasta nie chciały eskalować konfliktu i przekazały pomnik właścicielom. Cokół już w czwartek został postawiony na dawnym miejscu.

Pomnik prałata Jankowskiego obalony przez aktywistów. Grzegorz Pellowski: "Będziemy żądać ścigania i surowego ukarania sprawców aktu wandalizmu"

W czwartek nad ranem trzej mężczyźni obalili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika zapowiedzieli, że dziś pomnik stanie ponownie na swoim miejscu. Przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku 21.02.2019. Trzej mężczyźni zrobili to, aby "rozbić fałszywy i ohydny mit" [manifest aktywistów i komentarze]

- Jestem zszokowana - mówi Urszula Jabłonka, siostra ks. prałata Henryka Jankowskiego. - Zastanawiam się, jak wielka nienawiść tymi ludźmi kierowała. Nie mogę się w nic angażować, bo cokolwiek nie powiem, usłyszę, że bronię brata. Ale proszę mi wierzyć, doskonale znałam mojego brata i wiem, że nie był on pedofilem. Był za to człowiekiem głęboko wierzącym i wiara towarzyszyła mu przez całe życie. Te obrzydliwe oskarżenia sprawiają, że czuję się zupełnie bezradna.

- Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego zgłosił przestępstwo na policję - mówi Grzegorz Pellowski, członek tego komitetu. - Będziemy żądać ścigania i surowego ukarania sprawców aktu wandalizmu. Surowa kara ma być czytelnym sygnałem dla potencjalnych chętnych do powtórzenia tego czynu. Pomnik powinien zostać podniesiony i ponownie stanąć na dotychczasowym miejscu.

Gdańsk: Pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego po naprawie wróci na dotychczasowe miejsce? Cokół już stoi, figura jest w naprawie [zdjęcia]
Anna Olejniczak

Miasto początkowo sprzeciwiło się temu pomysłowi. Podczas konferencji prasowej rzeczniczka prezydenta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek, która występowała w zastępstwie przebywającej na urlopie Aleksandry Dulkiewicz, oznajmiła, że pozostawienie pomnika w tym samym miejscu oznacza, że za jakiś czas mógłby być znowu zdewastowany.

- Jest tak dużo emocji, które narosły w tej chwili wokół sprawy księdza Jankowskiego, wokół sprawy jego skweru i honorowego obywatelstwa, że ich eskalacja naprawdę nie jest wskazana - mówiła.

Powrót pomnika - jak mówi - na dotychczasowe miejsce uniemożliwiają również względy techniczne i formalne.

Przeczytaj: Mariusz Szmidka: Zarzuty wobec księdza Jankowskiego trzeba wyjaśnić, ale nie przez obalanie jego pomnika

Ostatecznie jednak pomnik nie został zabrany do magazynu. Jeszcze w czwartek cokół został umieszczony na swoim miejscu, a na piątek przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika zapowiadają ponowne ustawienie na nim figury ks. Jankowskiego.

Na najbliższą sesję Rady Miasta Gdańska przygotowano już projekty uchwał odbierających ks. Jankowskiemu tytuł honorowego obywatela miasta i uchylający uchwałę z 2011 r., nadającą jego imię skwerowi przy bazylice Św. Brygidy, na którym do czwartku stał monument.

Skomentuj pod materiałem lub na Facebooku:Czytaj dalej >>>

***

AKTUALIZACJA GODZ. 17.30

Pomnik trafił do naprawy. - Przewieziono go do zakładu kamieniarskiego – mówi nam Grzegorz Pellowski ze Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego.

- Jutro spodziewamy się montażu – dodaje Pellowski.

AKTUALIZACJA GODZ. 16.30

- Nie chcielibyśmy eskalować ani konfliktu, ani przemocy, używać takich rozwiązań, które by się do tego przyczyniły. Dlatego zdecydowaliśmy, że ten pomnik zostanie przekazany właścicielom – mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska.

W piątek 22.02. właściciele mogą się też spodziewać oficjalnego pisma z Urzędu Miejskiego w Gdańsku dotyczącego ich powinności.

- W związku z tym, że cokół był postawiony na podstawie pozwolenia na budowę, członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego powinni teraz zgłosić remont, powinni postępować według procedur – wyjaśnia Magdalena Skorupka-Kaczmarek w rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim”.

W tej sprawie głos zabrał również Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

- Rozmawiałem osobiście z Krzysztofem Doślą (przewodniczącym gdańskiej Solidarności – przyp. red.) w tej sprawie, zaapelowałem do niego i do całego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika o nieeskalowanie tej sytuacji. Niestety przedstawiciel społecznego komitetu zażądał wydania monumentu, co zgodnie z prawem dokonało się. Pomnik został zdjęty z lawety miasta i przeniesiony na lawetę zamówioną przez Społeczny Komited. Nie będziemy uczestniczyć w działaniach prowadzących do dalszych eskalacji. Od tej pory pełną odpowiedzialność, która następuje, bierze Społeczny Komitet – powiedział Piotr Grzelak.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.45

Trzem mężczyznom zatrzymanym przez policję grozi za znieważenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego ograniczenie wolności albo grzywna, za uszkodzenie mienia do lat 5 pozbawienia wolności. Pokrzywdzeni oszacowali starty na ponad 36 tysięcy złotych.

AKTUALIZACJA GODZ. 14.30

Jak udało nam się ustalić pomnik - przynajmniej na razie - nie zostanie jednak przez miejskie służby zabrany z placu przy Bazylice Św. Brygidy. Jak usłyszeliśmy od urzędników, figura miała trafić do magazynu w ramach zabezpieczenia by następnie zostać przekazana komitetowi społecznemu, który zainicjował jego budowę. Ponieważ na miejscu, w którym w nocy doszło do obalenia monumentu pojawili się przedstawiciele komitetu protestujący przeciw wywózce to oni mają teraz dysponować zniszczonym pomnikiem i zdecydować o jego dalszych losach.

Wiadomo jednak również, że - przynajmniej na razie - monument nie zostanie ponownie ustawiony w dawnym miejscu.

AKTUALIZACJA GODZ. 13.30

Przewrócony pomnik ks. Jankowskiego nie wróci na cokół. Właśnie został załadowany na ciężarówkę i najprawdopodobniej zostanie przewieziony do magazynu.

Przewrócony w nocy pomnik ks.JANKOWSKIEGO nie wróci na cokół przy Bazylice Św. Brygidy i najpewniej trafi do magazynu.
Przewrócony w nocy pomnik ks.JANKOWSKIEGO nie wróci na cokół przy Bazylice Św. Brygidy i najpewniej trafi do magazynu.

Piotr Hukało

WCZEŚNIEJ PODAWALIŚMY...

- Jeżeli ten pomnik stanie w tym miejscu to za jakiś czas może być znowu przewrócony, może być w jakiś sposób zniszczony, może być dewastowany. Jest tak dużo emocji, które narosły w tej chwili wokół sprawy księdza Jankowskiego, w sprawie jego skweru i honorowego obywatelstwa, że eskalacja tych emocji naprawdę nie jest wskazana. Nie oceniamy nikogo. Czekamy na wyjaśnienie tej sprawy – mówiła na specjalnie zwołanej konferencji prasowej po nocnym przewróceniu pomnika ks. Henryka Jankowskiego, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta Gdańska, Magdalena Skorupka-Kaczmarek, która - jak tłumaczyła – występowała w zastępstwie p.o. prezydenta, ale przebywającej na 3-dniowym urlopie, Aleksandry Dulkiewicz.

Jak podkreśliła, pomnik nie może wrócić na dotychczasowe miejsce również m.in. ze względów technicznych i formalnych (przewracana konstrukcja mogła ulec osłabieniu, wymagałaby przeprowadzenia odbiorów technicznych itp.).

Gdańsk: Pomnik ks. prałata Henryka Jankowskiego po naprawie ...

I dodała zwracając się do dziennikarzy: - Każdy z państwa był dzieckiem, być może część z was jest rodzicami, więc zdajecie sobie państwo sprawę, że kwestia zarzutów dotyczących pedofilii jest oczywiście zarzutem bardzo mocnym, ale też głęboko nas wszystkich emocjonalnie poruszającym.

Rzeczniczka odczytała oświadczenie w imieniu p.o. prezydent Aleksandry Dulkiewicz:

“Już w grudniu 2018 r. prezydent Paweł Adamowicz uznał że nie ma miejsca dla pomnika ks. Henryka Jankowskiego w przestrzeni miejskiej. Stajemy po stronie ofiar, współczujemy rodzinom. Pamiętajmy jednak, że musimy działać zgodnie z literą prawa I ogólnie przyjętymi normami współżycia społecznego, nie może być zatem zgody na akty wandalizmu, które noszą znamiona przemocy symbolicznej. Przewrócenie monumentu jest aktem samosądu naruszającym polski porządek prawny. Pomnik stoi na gruncie miejskim, ale jest własnością prywatną. Władze miasta Gdańska od chwili debaty publicznej z początkiem grudnia podjęły działania zmierzające do usunięcia pomnika. Przypomnę państwu, 10 grudnia prezydent Paweł Adamowicz mówił: “Nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla pomnika ks. Jankowskiego, tylko niech to się odbywa z kulturą i uszanowaniem procedur” .

Magdalena Skorupka-Kaczmarek przypomniała, że Adamowicz apelował do społecznego komitetu budowy pomnika o jego jak najszybsze zdemontowanie. Wyjaśniła też, że na najbliższej sesji Rady Miasta Gdańska – 7 marca miał stanąć wniosek o odebrania honorowego obywatelstwa miasta Gdańska ks. prałatowi Henrykowi Jankowskiemu oraz o zmianę nazwy skweru, na którym monument stał.

Nowej nazwy rzeczniczka nie podała, jednak podkreśliła była ona już konsultowana ze znawcą i pasjonatem Gdańska prof. Andrzejem Januszajtisem i czekała na konsultacje z Radą Dzielnicy Śródmieście. Jak powiedziała, nowa nazwa w “języku starogdańskim” miałaby nawiązywać do kwartału kamienic, które stały w tym miejscu.

Urzędnicy deklarują, że czekają na zakończenie działań przez policję, a później chcą przewieźć monument do magazynu. Usiłują również skontaktować się z przedstawicielami komitetu budowy pomnika, którzy mogą chcieć go odebrać.

- _Trzeba zauważyć jednak, że ci którzy dopuścili się obalenia pomnika księdza Henryk Jankowskiego zrobili to ujawniając swoje twarze, nie zniszczyli pomnika dbając aby się nie roztrzaskał, a w akcie manifestu na przewróconej figurze położyli dziecięcą bieliznę i komżę. Tym samym dali więc wyraz sprzeciwu wobec milczenia Kościoła Katolickiego w sprawie publikacji medialnych jakie przetoczyły się w grudniu 2018 roku. Przekaz i oczekiwania społeczne były jasne. Ksiądz Henryk Jankowski, który zapisał w swoim życiu jasną solidarnościową kartę jest oskarżany o molestowanie dzieci i należy tę sprawę dogłębnie wyjaśnić _– zwróciła uwagę Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

ZOBACZ: W sieci pojawił się film z nocnej akcji obalania pomnika ks. Jankowskiego:Komentarze 82

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

:(

...a powinien stać w Kozłówce

C
Cap

Zobaczymy co z tego GWna wyniknie.

r
rebeliant

Jankowski jest gorszy od Hitlera!.

M
Mulsam

Czyli mamy glinę od: walenia " narodowców" i spisywania "S". A gdzie byli jak 3 warszafiaczków obalało pomnik? Zamiast zapobiec wandalizmowi to spali czy przyglądali się jak warszafiaczki obalali a inni filmowali moment obalania pomnika. Ci z Gdańska godni są poprawy wynagrodzenia ale tylko z kasy Miasta Gdańsk.

&siwoawz&ntss

niech teraz w ramach resocjalizacji i naprawienia szkód tych trzech naćpanych pederastów , zboczeńców,nierobów w czynie społecznych naprawia ten pomnik i inne zdemolowane na cmentarzach a nie upublicznione jeszcze a które to dokonali ci nekromanci

b
bebe

Tego idla Pedronia?

P
POKO=chujnia i patatajnia

Ale ja pytam zasłużonych dla Kiszczaka i Jaruzela w PRYLU ałtortytetów z atestem UB, SB i WSI!

.

np. ustali gdzie podziały się pieniądze z cegiełek na ratowanie stoczni gdańskiej...

.

np. ustali gdzie podziały się pieniądze z cegiełek na ratowanie stoczni gdańskiej...

d
dobra zmiana

Spytaj TW balbiny, ew. towarzysza piotrowicza.

G
Grüße aus Oberschlesien

jak pomniki stawia sie pedofilom w czarnych kieckach i innym nieudacznikom a fuj a kysz!!!

I
Igma

Cytat:
"Cokół już stoi, figura jest w naprawie."

Znakomite spostrzeżenie,
Toż to tylko Figurant.

z
zdezorientowany

A who is ów Pan Wałęsa? Bo nie znam! Czy to jest ksywa TW Bolka?

z
zdezorientowany

A who is ów Pan Wałęsa? Bo nie znam! Czy to jest ksywa TW Bolka?

G
Gość

Pan Lech Wałęsa mówił o krążących plotkach, ty zasrany trollu.

Dodaj ogłoszenie