Gangsterzy "Pyzy" z wyrokiem po 16 latach procesu

  Gangsterzy "Pyzy" z wyrokiem po 16 latach procesu

  Artur Drożdżak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Gangsterzy "Pyzy" z wyrokiem po 16 latach procesu
  Gangsterzy "Pyzy" z wyrokiem po 16 latach procesu
  Siedmiu oskarżonych zostało skazanych przez krakowski sąd za udział w zbrojnym gangu Zbigniewa Ś. ps. Pyza. Mężczyźni prawomocny wyrok usłyszeli po 16 latach. Sprawa ich szefa jeszcze się toczy.

  Przedmiotem rozważań sądu były przestępstwa z lat 1998-2000. Zdaniem śledczych z Katowic, to wtedy w Krakowie prężnie działał gang "Pyzy".

  Na jego powstanie zgodził się boss półświatka Polski południowej, czyli Janusz T. ps. Krakowiak. Zależało mu, by pod Wawelem powstała grupa przestępcza, która będzie przeciwwagą dla gangu Jacka M. ps. Marchewa.

  Z ustaleń sądu wynika, że "Krakowiak" zjawił się w Krakowie i patronował powstaniu gangu "Pyzy". Odbyło się kilka spotkań organizacyjnych i z czasem wykrystalizowała się hierarchia nowej grupy.
  ,
  Na jej czele stał "Pyza", którego wspierał Tomasz K. ps. Kaczor. Niżej byli "kapitanowie": Andrzej F. ps. Blacha, Artur B. ps. Banan, Rafał C. ps. Czarny i Robert W. ps. Wasyl. Mężczyźni znali się z siłowni i stania na bramkach w lokalach gastronomicznych. Spotykali się m.in. w klubach Wolność,Pasja, Hydrofonia.

  Celem ich działalności do 2000 r. była "opieka" nad agencjami towarzyskimi i ściąganie haraczy. W gangu była też ekipa do napadów z bronią. W razie wpadki, gangsterzy wspierali się finansowo, mieli na ten cel specjalny fundusz. Odbierali się też z więzienia, gdy któryś po odsiadce wychodził na wolność.

  Mężczyźni podczas procesu zaprzeczali jednak, by tworzyli zbrojny gang. - To była tylko grupa towarzyska znajomych i kolegów - zapewniał boss Zbigniew Ś. Twierdził, że pomagał im, gdy byli w areszcie, ale dobrowolnie, bo to wynikało z "jego dobrego wychowania". Sąd nie dał temu wiary.

  Gangsterzy potrafili się też skrzyknąć w sytuacji zagrożenia ze strony ludzi Jacka M ps. Marchewa.

  Sąd m.in. w oparciu o zeznania dwóch świadków koronnych uznał za udowodniony fakt, że członkowie gangu handlowali bronią, którą kupowali od dostawcy z Czech.

  Najsurowszy wyrok 3 lat więzienia usłyszał za to Artur J. ps. Budyń. a Piotr O. karę dwóch lat i 6 miesięcy. Pierwszy z nich nabył karabin CZ, pistolety colt i dellinger z amunicją. Drugi ze skazanych kupił i posiadał karabin CZ oraz ładunek wybuchowy z zapalnikiem odpalany przez telefon.

  Za handlowanie bronią Wiesław B. został skazany na rok w zawieszeniu na 5 lat. Za posiadanie broni wyrok usłyszał Sławomir T. ps. Teges. Od tego zarzutu uniewinniono Rafała C. ps. Czarny.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  INO W PO lszy

  777 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  BAJki O PYZIE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na mogilskiej

  ras xxx- lecia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  konfidenci

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo