Gang z Łodzi na wielką skalę odkażał trefny spirytus

  Gang z Łodzi na wielką skalę odkażał trefny spirytus

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Dzięki tajnej operacji o kryptonimach "Greg", "Wudu", "Kłos 3" śledczy rozbili 21-osobową grupę przestępców.
  Gang z Łodzi na wielką skalę odkażał trefny spirytus

  ©Archiwum/Piotr Kostrzewski

  Według prokuratury, na czele gangu stał 49-letni stolarz Grzegorz P. Wprowadził do obrotu 301 tys. litrów trefnego alkoholu. Skarb Państwa stracił 15,7 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

  Proces 21-osobowego gangu miał się zacząć wczoraj w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Nie zaczął się z błahego, ale dla procesu istotnego powodu. Otóż od dwóch oskarżonych sąd nie otrzymał tzw. zwrotki, czyli potwierdzenia wezwania do sądu na rozprawę.

  Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy, dzięki którym proces można zaczynać pod nieobecność oskarżonego. Sęk w tym, że tenże oskarżony musi być poinformowany o zmianie przepisów. Brak "zwrotki" oznaczał, że obaj oskarżeni mogli nie wiedzieć o nowych przepisach. I właśnie ten szczegół sprawił, że sędzia Tomasz Krawczyk zmuszony był odroczyć rozprawę do 3 września.

  A sprawa jest niezwykła, bowiem na ławie oskarżonych zasiada 21-osobowy gang, który na wielką skalę nielegalnie przekształcał skażony spirytus techniczny w alkohol konsumpcyjny, zbijając na tym kokosy.

  Zaczęło się od tego, że śledczy zajęli się silną grupą przestępczą z Radomia, która handlowała papierosami przemycanymi z Ukrainy oraz trefnym alkoholem sprowadzanym z Łodzi. Na czele gangu stał Jacek N., a główne skrzypce grali Michał Z. i Łukasz N. Ich sprawę wyłączono do osobnego rozpoznania, zaś śledczy zajęli się alkoholem z Łodzi.

  Ustalili, że jego dostawcą jest Grzegorz P. On i jego ludzie zostali wzięci pod lupę. Stąd tajna operacja o kryptonimach m.in. "Greg", "Wudu" i "Kłos 3". Polegała ona na założeniu podsłuchów telefonicznych. Prokuratorzy ustalili, że lider Grzegorz P. organizował zarówno linię technologiczną, jak i odczynniki do oczyszczania spirytusu. Ponadto zatrudniał ludzi biorących udział w produkowaniu, rozlewaniu, przewożeniu, składowaniu i sprzedawaniu trefnego trunku.

  Okazało się, że skażony spirytus kupowany był m.in. od Marcina B. (pełnomocnika firmy należącej do jego żony), który Grzegorzowi P. dostarczył 252 tys. litrów alkoholu.

  Według śledczych, Marcin B. doskonale wiedział o procederze, bowiem skażony spirytus przewoził wprost do nielegalnej oczyszczalni oraz dostarczał gangowi butelki i opakowania. Dlatego także on zasiada na ławie oskarżonych.

  W gangu działały też dwie kobiety. Według śledczych,44-letnia Monika W., kosmetyczka pracująca w solarium, nabyła, przechowała i sprzedała 60 tys. litrów odkażonego alkoholu, przez co naraziła Skarb Państwa na stratę 2,7 mln zł.

  Z kolei 35-letnia Aneta W., z zawodu szwaczka, usłyszała zarzut nabycia i wprowadzenia do obrotu 4,7 tys. litrów trefnego alkoholu, na czym państwo straciło 209 tys. zł. Sprawcom grozi do dziesięciu lat więzienia.

  ZOBACZ TEŻ:
  Budowa spalarni w Łodzi. PiS zawiadamia prokuraturę i chce kontroli NIK
  Nielegalny handel bronią w Łodzi. Policjanci CBŚP zatrzymali 4 osoby [ZDJĘCIA+FILM]
  Nielegalny handel psami kwitnie w sieci i na targowiskach


  Autopromocja  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Narazil skarb panstwa

  Lol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Jak można pisać o narażeniu Skarbu Państwa na straty. Skoro alkohol byl trefny/skażony to należaloby wnioskować że SP również prowadzi i dopuszcza taki proceder i sankcjonuje legalność przychodu z...rozwiń całość

  Jak można pisać o narażeniu Skarbu Państwa na straty. Skoro alkohol byl trefny/skażony to należaloby wnioskować że SP również prowadzi i dopuszcza taki proceder i sankcjonuje legalność przychodu z przestepstwazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co jest koszerne a co trefne

  Gold z Bałut (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Czy Redaktor zna zasady koszerności i trefunku napojów alkoholowych?
  O ile znam zasady koszerności, to fakt, czy napój jest koszerny, czy trefny decyduje rabin. W okolicach Łodzi jedynym wytwórcą...rozwiń całość

  Czy Redaktor zna zasady koszerności i trefunku napojów alkoholowych?
  O ile znam zasady koszerności, to fakt, czy napój jest koszerny, czy trefny decyduje rabin. W okolicach Łodzi jedynym wytwórcą koszernych alkoholi jest jakaś gorzelnia koło Strykowa, wszystkie pozostałe produkują alkohole trefne, zabronione dla Żydów, ale dozwolone bez przeszkód dla chrześcijan.
  W czym problem :-)) ???
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  może gdyby zdobyli certyfikat koszernosci

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  nie byloby przestepstwa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo