Gala Szkoły Dialogu. Praca z tym impulsem, jak nie my to kto, najbardziej nas cieszy

AIP
Uroczysta Gala Forum Dialogu odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Uroczysta Gala Forum Dialogu odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie. Szymon Starnawski
We wtorek w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu Szkoła Dialogu organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas wydarzenia uhonorowano uczestników oraz podziękowano za ich ciężką pracę, a także nagrodzono najlepsze projekty.

Forum Dialogu jest największa i najstarszą polską organizacją pozarządowa, która zajmuje się dialogiem polska- żydowskim- mówi AIP Olga Kaczmarek, dyrektor ds. Relacji Międzynarodowych w Forum Dialogu.- Odbudowywaniem więzi między współczesną Polską a potomkami polskich Żydów rozsianych po całym świecie- dodaje.

W uroczystości udział wzięło blisko 1,4 tys osób, w tym uczniów i uczennic szkół z całej Polski, a także nauczyciele oraz zaproszeni goście z Polski i zagranicy. Całość uświetnił występ krakowskiego zespołu Hańba!. W tegorocznej edycji programu Szkoła Dialogu dzięki wsparciu finansowemu Friends of the Forum, Conference on Jewish Material Claims Against Germany i CAF Canada wzięło udział 40 szkół. Na Gali obecni byli także przedstawiciele szkół kontynuujących działania na rzecz upamiętniania żydowskiej historii ich miasteczek, które w programie Szkoła Dialogu brały udział w poprzednich latach.

Adresatami naszych programów jest kilak grup docelowych, ale najważniejsze grupy naszych programów znajdują się w Polsce. Najliczniejszą jest ta grupa, którą honorujemy na Gali Szkoły Dialogu, czyli uczniowie. Uczniowie, którzy wzięli udział w naszym programie edukacyjnym, przeznaczonym dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, obecnie późnych lat podstawówki i szkół średnich, którzy biorą udział w programie Szkoła Dialogu po to, żeby poznać żydowską historię miejscowości z których pochodzą- tłumaczy Kaczmarek.

Szkoła Dialogu to program dedykowany uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma na celu poszerzanie wiedzy o lokalnej polsko-żydowskiej historii. Od 2008 roku program był realizowany w prawie 370 szkołach z 270 miejscowości z całej Polski.

Podczas cyklu czterech warsztatów trenerzy Forum przybliżają uczniom wielowiekową wspólną historię i pozwalają odkrywać ogromny wkład Żydów w kulturowy, społeczny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Forum Dialogu stawia na model edukacji nieformalnej, w której uczniowie stają się samodzielnymi badaczami przygotowującymi projekt dotyczący upamiętnienia żydowskiej historii ich miejscowości. Efektem programu Szkoła Dialogu są inicjatywy samodzielnie planowane i realizowane przez uczniów. Powstają blogi, filmy, foldery turystyczne, wystawy, piosenki czy tablice pamiątkowe. Uczniowie angażują mieszkańców swoich społeczności, włączając ich w swoje działania.

Celem głównym Gali Szkoły Dialogu jest przede wszystkim uhonorowanie tych uczniów. Szkołą dialogu trafia do 40 szkół w ciągu roku. Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w programie są zaproszeni na gale. Oznacza to, że mamy tutaj 1,2 tys uczniów, do tego ich rodzice, opiekunowie, nauczyciele, samorządowcy, lokalnych aktywistów, którzy przyjeżdżają tutaj po to, że by pokazać swoje projekty, żeby zobaczyć projekty innych, żeby zobaczyć, że to jest kawał siły społeczeństwa, który angażuje się w ten projekt- mówi Kaczmarek.- To na czym nam bardzo zależy, to to, że projekt, który jest ważny lokalnie, jest również ważny z punktu widzenia społeczeństwa polskiego dzisiaj, jako całości- podsumowuje.

Przygotowywane przez uczniów projekty biorą udział w konkursie, którego zwycięzców ogłoszono podczas Gali, a wszystkie szkoły zostały uhonorowane tytułem i dyplomem Szkoły Dialogu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl