Fundusze wokół nas [GALERIA WYRÓŻNIONYCH ZDJĘĆ]

Redakcja
Wyróżnienie jury: "Kosmiczne neony 1"
Wyróżnienie jury: "Kosmiczne neony 1" Ewa Z.
Konkurs dowiódł, że mieszkańcy regionu zauważają zmiany, jakie dokonują się dzięki środkom unijnym

W cyklu "Eurokalejdoskop" staraliśmy się pokazać, jakie nowe możliwości zyskali mieszkańcy naszego regionu dzięki unijnemu dofinansowaniu. Towarzyszący cyklowi konkurs fotograficzny "Euroinspiracje" pozwolił nam spojrzeć na fundusze z perspektywy czytelników. Oprócz samych zdjęć, o których piszemy na poprzednich stronach, zaciekawiły nas ich opisy, w których czytelnicy i internauci z całej Polski opowiadali o swoich fotografiach. Dziękując wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, oddajemy im głos.

Infrastruktura

Cieszymy się, że nadsyłali Państwo prace o tak zróżnicowanej tematyce. Fundusze Europejskie nie kojarzą się już tylko z inwestycjami w infrastrukturę drogową. Ale i o nich można pisać ciekawie. "Dzięki odbudowie drogi podróż samochodem czy na piechotę stała się o wiele przyjemniejsza" - pisała Krystyna M., autorka nagrodzonego zdjęcia "Radość podróżowania". Kolejna laureatka, Dorota C., przesyłając zdjęcie mostu Północnego w Warszawie, przekonuje entuzjastycznie: "Fundusze uskrzydlają moje miasto. Dlatego przysyłam zdjęcie mostu widzianego z lotu ptaka".

W opisach zwracano uwagę na udogodnienia dla mieszkańców, np. tematem przewodnim serii zdjęć z odrestaurowanego dworca Wrocław Główny była strona funkcjonalna inwestycji. "Teraz Dworzec Główny otworzył się także dla osób niepełnosprawnych" - pisał autor fotografii Zbigniew K. Wyróżniona przez nas złota koparka stała na budowie drogi krajowej nr 77. "Nadszedł właśnie kolejny ciepły wieczór, nieopodal skaterzy tłukli niemiłosiernie deski, a na budowie pozostał już tylko ten walec, który aż się prosił i niemal błagał, by go utrwalić" - to komentarz Zdzisława J., autora zdjęcia "Do walca o zmierzchu".

Praca

Tematem kilku ciekawych zdjęć była praca. Jerzy Ch., autor zdjęcia "Polerując", opowiedział nam o firmie, która otrzymała dofinansowanie na zakup urządzeń do cięcia i obróbki granitu. Dzięki dotacji firmie udało się wprowadzić na rynek produkty innowacyjne na skalę światową.

O pracy, ale tym razem na wsi, entuzjastycznie opowiada autorka zdjęcia z przeuroczą, choć bardzo nieśmiałą dziewczynką w roli głównej. Ewa P. pisze: "Wprawdzie to tylko koło od traktora, ale za to jakiego traktora - JOHN DEERE!!! Przedstawiam zdjęcie, na którym dzięki dofinansowaniu ze środków UE spełniło się marzenie przeciętnego rolnika".

Fundusze Europejskie pomagają też łączyć pracę z pasją. "Dzięki środkom unijnym właściciele gospodarstwa agroturystycznego mogli zakupić piec do wypału prac z gliny. Jak zapewniają, w pracowni powstają naczynia ceramiczne, figurki gliniane, dzbany. Wszystkie te rzeczy zostają wypalone, są unikatowe oraz wyjątkowe".

Po sąsiedzku

Dostaliśmy mnóstwo zdjęć pokazujących zmiany w najbliższym otoczeniu uczestników konkursu - nowe chodniki, ścieżki rowerowe, wyremontowane parki, place zabaw, oświetlenie ulic, ławki i inne elementy drobnej architektury, dzięki którym żyje się przyjemniej, bezpieczniej i wygodniej. Natalia W., zgłaszając do konkursu zdjęcie nowoczesnego rolkowiska, pisała, że inwestycja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych mieszkańców Żywca. Marian C. w opisie zdjęcia przedstawiającego zimowy krajobraz Parku Miejskiego w Wejherowie stwierdza, że po rewitalizacji park stał się urokliwym miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów.
Pan Marek Z. z Polkowic przesłał nam dokładną dokumentację zmian, jakie zaszły na jego osiedlu, z takim oto komentarzem: "Osiedle Hubala było najbardziej zaniedbanym osiedlem w Polkowicach. Na jego rewitalizację pozyskano pieniądze z Unii Europejskiej. Wybudowano gimnazjum, przedszkole, kilka boisk oraz odnowiono elewacje wszystkich budynków. Zaprojektowano zieleńce i kwietniki z ozdobami oraz wybudowano piękne place zabaw. Osiedle jest teraz wizytówką miasta. Nowoczesne, kolorowe place zabaw, wybudowane z funduszy unijnych, zainspirowały mnie do spojrzenia na miasto z perspektywy dziecka z piaskownicy".

Atrakcje turystyczne

Wielu uczestników uwieczniło na zdjęciach nowe atrakcje turystyczne, podkreślając, że ich region pięknieje dzięki dobremu wykorzystywaniu funduszy. "Dzięki środkom unijnym obiekt staje się perełką na Szlaku Zabytków Techniki" - przekonywał Grzegorz F., który zdobył nagrodę tygodnia za nastrojowe zdjęcia Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido" w Zabrzu. Z kolei autor również nagrodzonego zdjęcia odrestaurowanego wiatraka zachęca do odwiedzenia Zagrody Młynarskiej, która jest częścią Term Uniejów. "Na terenie zagrody można nie tylko zobaczyć wiejskie obejście, ale też zjeść przyrządzane na miejscu przysmaki, spróbować sił w roli młynarza i zmielić ziarno na mąkę, wypiec chleb, przenocować w wiatraku. Smaczne sny gwarantowane!" - zapewnia Tomasz W.

Przyroda

Uczestnicy chwalili inwestycje w ochronę przyrody - otrzymaliśmy sporo zdjęć o tej tematyce. Pan Andrzej S. podkreślał: "Piękno przyrody ratowane dla nas i przyszłych pokoleń wymaga ogromnych nakładów, i to znajdziemy w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych". Wypowiedź swą zilustrował zdjęciem stawu Babiczok Północny położonego na terenie rezerwatu przyrody Łężczok w Bytomiu.

Kultura

Ewa Z., autorka serii bardzo interesujących zdjęć przedstawiających neony na budynku katowickiego kina Kosmos, pisze: "Dzięki modernizacji instytucja ta może stawać w szranki z najważniejszymi instytucjami filmowymi w Polsce. Wyposażona została w nowoczesny sprzęt audiowizualny, zdjęciowy i montażowy niezbędny do funkcjonowania tak nowoczesnej placówki". Pan Krzysztof B. z zachwytem pisze o renowacji teatru Starego w Lublinie: "Gdyby nie pomoc finansowa z Funduszy Europejskich, to pewnie już zostałby rozebrany. Dziś można znowu zachwycać się wspaniałymi wnętrzami, a teatr żyje nowym życiem kulturalnym".

To tylko kilka przykładów głosów naszych czytelników, a moglibyśmy ich przytoczyć dziesiątki. W większości wypowiedzi dominuje duma z tego, jak pięknieje ich region. Cieszy to, że doceniają Państwo wkład Funduszy Europejskich w te pozytywne zmiany.

Autorom nadesłanych fotografii chcemy podziękować za udział we wspólnej zabawie. W konkursie mogliśmy nagrodzić tylko 24 prace. Nie wszystkie zdjęcia, które nam się podobały, które nas wzruszyły czy rozbawiły, trafiły do grona wybranych. Postanowiliśmy zatem przyznać kilka wyróżnień i wybrać dodatkowe pięć zdjęć, które nas szczególnie urzekły - publikujemy je w widocznej u góry galerii. Autorzy tych zdjęć otrzymają pocztą zestawy upominków. Gratulujemy!

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie