Fundusze uskrzydlają firmy

Redakcja
Przedstawiony na zdjęciu pomost powstał w wyniku realizacji projektu "Budowa zbiornika retencyjnego wraz z kąpieliskiem w miejscowości Jarocin". Inwestycja ta została dofinansowana ze środków unijnych z podkarpackiego programu regionalnego. - Zdjęcie z długim czasem naświetlania około 1 minuty. Lubię takie zdjęcia podkreślające ruch! - napisał autor pracy tygodnia. Gratulujemy wygrania nagrody!
Przedstawiony na zdjęciu pomost powstał w wyniku realizacji projektu "Budowa zbiornika retencyjnego wraz z kąpieliskiem w miejscowości Jarocin". Inwestycja ta została dofinansowana ze środków unijnych z podkarpackiego programu regionalnego. - Zdjęcie z długim czasem naświetlania około 1 minuty. Lubię takie zdjęcia podkreślające ruch! - napisał autor pracy tygodnia. Gratulujemy wygrania nagrody! Zdzisław J.
Unijne dofinansowanie dla przedsiębiorców wspiera rozwój gospodarczy Mazowsza

Fundusze Europejskie pozwalają mazowieckim przedsiębiorcom na dofinansowanie inwestycji i wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, pomagają skutecznie stawić czoła konkurencji, a nawet rozpocząć ekspansję za granicą. Wspomagają rozwój już działających firm, ale pomagają również osobom przedsiębiorczym, w tym bezrobotnym, uruchomić nową działalność gospodarczą.

Firmy wykorzystują nie tylko środki z programów ogólnokrajowych (takich jak Innowacyjna Gospodarka i Kapitał Ludzki - piszemy o tym poniżej), ale także te, którymi zarządzają władze samorządowe. Bo to właśnie samorządowcy szczególnie dbają o wspieranie regionalnych małych i średnich firm. Do tej pory mazowiecki samorząd podpisał z przedsiębiorcami blisko 480 umów na kwotę ponad 464 mln zł. - Środki, które wypłacono już wnioskodawcom, to prawie 360 mln zł - wylicza Mariusz Frankowski, dyrektor odpowiedzialnej za rozdział unijnych środków Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

O tym, że dobrze użyte środki unijne są w stanie zamienić niejedną firmę z kopciuszka w prężnego, rynkowego gracza, zdolnego skutecznie stawić czoło konkurencji, przekonuje np. niewielka firma Chemman z Ożarowa Mazowieckiego. Przez lata zajmowała się na małą skalę produkcją środków chemicznych. Oblicze firmy zmieniło się całkowicie, kiedy kilka lat temu uzyskała 3,6 mln zł dofinansowania do budowy nowego zakładu. Wybudowano nowoczesną halę produkcyjną i zakupiono nowe urządzenia. Już w 2010 r. poszerzono oferowany asortyment m.in. o suplementy diety i produkty medyczne. Sztandarowym produktem stała się Glukozamina - suplement diety wspomagający utrzymanie prawidłowej ruchomości i elastyczności stawów. W szybkim czasie zatrudnienie wzrosło o 11 osób. - W ten sposób mała firma z branży chemicznej rozwinęła się w prężnie działające przedsiębiorstwo o profilu farmaceutycznym.

Podobna droga rozwoju stoi otworem przed firmą Athena Marmor Polska z Konstancina--Jeziorny w powiecie piaseczyńskim. Firma dostała w tym roku dofinansowanie na uruchomienie produkcji mozaiki i frezów. Zakład działa w branży kamieniarskiej od 1995 r. i zajmuje się produkcją wyrobów z kamieni naturalnych importowanych z kamieniołomów całego świata. Produkuje m.in. blaty kuchenne i łazienkowe, parapety, posadzki, a także wyroby artystyczne. Nowa inwestycja pozwoli jej rozszerzyć ofertę, a tym samym zwiększyć przewagę nad konkurencją i lepiej odpowiedzieć na potrzeby coraz bardziej wymagających klientów. Dzięki realizacji projektu zatrudnienie w firmie zwiększy się o 9 osób. Co ważne, inwestycja będzie miała charakter ekologiczny, m.in. zagospodarowane zostaną odpady pochodzące z wieloletniej produkcji rozmaitych wyrobów kamieniarskich.

Z kolei przykładem dobrego wykorzystania unijnych funduszy z programów ogólnopolskich jest Centrum Klima z Ożarowa Mazowieckiego - firma z polskim kapitałem specjalizująca się w imporcie i produkcji urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacji. - Do 2007 r. rozwijaliśmy się ewolucyjnie, zajmując się dystrybucją urządzeń wentylacyjnych i ich produkcją. Zarząd firmy doszedł jednak do wniosku, że bardziej perspektywiczna i zyskowna jest produkcja, a najlepszą drogą na pozyskanie kapitału na jej rozwój może być emisja akcji na giełdzie - wspomina Małgorzata Szerszeń-Krzywicka, dyrektor ds. finansowych Centrum Klima SA. W 2008 r. spółka zadebiutowała najpierw na NewConnect, planując już wówczas rychłą przeprowadzkę na duży parkiet warszawskiej GPW. - Przygotowując się do tego procesu, dowiedzieliśmy się o możliwości skorzystania z unijnego dofinansowania - wspomina z Małgorzata Szerszeń--Krzywicka. W 2008 r. zdobyliśmy 670 tys. zł dofinansowania na pokrycie kosztów debiutu na giełdzie - dodaje.

Firma zadebiutowała na dużym parkiecie w 2009 r., a z oferty publicznej pozyskała 31,5 mln zł. Środki te wykorzystano m.in. na budowę kompleksu magazynowo-produkcyjnego i zwiększenie zatrudnienia ze 142 do ponad 200 osób.

Dzięki funduszom przedsiębiorcy uruchamiają także w naszym regionie wiele obiektów, które produkują zieloną energię i przyczyniają się do ochrony środowiska. Przykładem jest Tomasz Tabor, prywatny przedsiębiorca, który wybudował 30 km od Warszawy, w Cygowie w powiecie wołomińskim, trzy olbrzymie wiatraki zdolne dostarczać energię dla nawet 500 domów. Na inwestycję wartą ponad 1,8 mln zł uzyskał 897 tys. zł dofinansowania. Jak sam przyznaje, było to jego pierwsza tego typu przedsięwzięcie, na dodatek pierwsze tego typu w całym województwie. Ale jego wytrwałość i konsekwencja doprowadziły do zrealizowania marzeń, które - jak nam zdradza pan Tabor - narodziły się ponad 20 lat temu. Ale mogły być zrealizowane dopiero po wejściu Polski do Unii.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

W czerwcu zapłaciliśmy w sklepach mniej niż w maju

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lord of FREE MARKET.
Fundusze europejskie zabijają WOLNY RYNEK. Najlepiej widac to w branży szkoleniowej, w której tzw. dofinansowanie otrzymują bezrobotni, i ze swoja ofertą za 0 zł (100% dofonansowania), niszczą konkurentów działajcych w branży od lat.
Dodaj ogłoszenie