Fundusze na szkolenia i na własną działalność

Redakcja
Zdjęcie tygodnia w naszym konkursie "Euroinspiracje" przedstawia kopalnię Guido. Projekt "Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych gminy Zabrze na cele kulturalne, turystyczne i oświatowe" otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich. - Dzięki tym środkom obiekt staje się perełką na Szlaku Zabytków Techniki - pisze kolejny zwycięzca. Gratulujemy wygranej! Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do zabawy w odnajdywanie śladów wykorzystania unijnej pomocy wokół nas. Jeszcze do końca miesiąca można nadsyłać prace konkursowe. Nagroda za zdjęcie tygodnia to sprzęt fotograficzny o wartości ok. 300 zł. Nagrody główne to cztery lustrzanki cyfrowe o wartości ok. 3 tys. zł. Regulamin i galerie zdjęć znajdują się na: Polskatimes.pl/eurokalejdoskop, a prace konkursowe należy nadsyłać na adres: eurokalejdoskop@polskatimes.pl.
Zdjęcie tygodnia w naszym konkursie "Euroinspiracje" przedstawia kopalnię Guido. Projekt "Rewitalizacja obiektów poprzemysłowych gminy Zabrze na cele kulturalne, turystyczne i oświatowe" otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich. - Dzięki tym środkom obiekt staje się perełką na Szlaku Zabytków Techniki - pisze kolejny zwycięzca. Gratulujemy wygranej! Zachęcamy wszystkich naszych czytelników do zabawy w odnajdywanie śladów wykorzystania unijnej pomocy wokół nas. Jeszcze do końca miesiąca można nadsyłać prace konkursowe. Nagroda za zdjęcie tygodnia to sprzęt fotograficzny o wartości ok. 300 zł. Nagrody główne to cztery lustrzanki cyfrowe o wartości ok. 3 tys. zł. Regulamin i galerie zdjęć znajdują się na: Polskatimes.pl/eurokalejdoskop, a prace konkursowe należy nadsyłać na adres: [email protected] Grzegorz F.
Prognozy demograficzne mówią, że liczba osób w wieku powyżej 50 lat będzie w kolejnych dekadach rosła. Obecnie seniorzy stanowią jedną trzecią ludności kraju, ale już w 2040 r. stanowić będą połowę całej polskiej populacji. A tymczasem właśnie ta grupa wiekowa już dzisiaj zupełnie nie odnajduje się na rynku pracy, mając duże problemy z jej znalezieniem lub utrzymaniem. W efekcie zaledwie około 37 proc. Polaków w wieku 55-64 lata jest aktywnych zawodowo.

Dlatego znaczna część Funduszy Europejskich z programu Kapitał Ludzki przeznaczana jest właśnie na działania wspierające aktywizację zawodową osób w wieku 50+.

Łącznie od początku trwania programu do końca 2011 r. na realizację projektów adresowanych do tej grupy wiekowej przeznaczono ok. 780 mln zł. Z unijnego wsparcia skorzystało w tym czasie ponad 200 tysięcy osób - wynika z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Pomoc dotarła zatem do co piątej pozostającej bez pracy osoby w tym wieku.

Formy wsparcia są bardzo różnorodne. Osoby bezrobotne mogą m.in. skorzystać z podnoszących kwalifikacje szkoleń, mogą liczyć na doradztwo zawodowe, a także wsparcie psychologiczno-doradcze przy poszukiwaniu pracy czy też zmianie zawodu. Istotną i bardzo konkretną pomocą są też dotacje i pożyczki na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Na te cele w ramach tzw. priorytetu "Rynek pracy otwarty dla wszystkich" wydano łącznie ponad 240,8 mln zł. Pomoc otrzymało 77 tys. osób.

Dzięki unijnym środkom kolejnych około 50 tys. osób w wieku 50+, zagrożonych wykluczeniem społecznym, skorzystało z różnego rodzaju usług wspierających je w przezwyciężaniu indywidualnych barier w powrocie na rynek pracy i zwiększających ich mobilność na tym rynku. Na te cele w ramach priorytetu o nazwie "Promocja integracji społecznej" wydano 218,7 mln zł.

Fundusze Europejskie służą też osobom, które mają zatrudnienie, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje. Dzięki projektom realizowanym w ramach priorytetu "Regionalne kadry gospodarki" 68,3 tys. pracujących osób w wieku 50+ skorzystało ze szkoleń zwiększających ich umiejętności i wiedzę.

O tym, że środki unijne zostały dobrze wydane, świadczą statystyki. Co druga osoba w wieku 50-64 lata, zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy, znalazła ją, a co czwarta rozpoczęła działalność gospodarczą w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu udziału w unijnym projekcie. Dwa lata po zakończeniu udziału w projekcie finansowanym z udziałem Funduszy Europejskich aż 91 proc. osób w wieku 50+ nadal ma zatrudnienie, w tym ponad 75 proc. u tego samego pracodawcy.

Wykaz punktów, w których można szukać informacji o aktualnie realizowanych projektach skierowanych m.in. do grupy wiekowej 50+, znajduje się na stronach:

**

funduszeeuropejskie.gov.pl

,

efs.gov.pl

**

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie