Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Informacje ułatwiają...

  Fundusze Europejskie - nowe rozdanie. Informacje ułatwiają dobry start

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Rady dla przyszłych beneficjentów. Rozmowa z Mariuszem Frankowskim, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie.
  Mariusz Frankowski, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie

  Mariusz Frankowski, p.o. dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie

  Jakie są różnice w sposobie korzystania ze środków unijnych między minionym okresem a pieniędzmi na lata 2014-2020?
  W nowej perspektywie zmieniło się podejście do finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Główny nacisk kładziony będzie na innowacyjność oraz na budowanie i rozwój współpracy biznesu z jednostkami naukowo-badawczymi, co oznacza zachęcenie firm do korzystania z pomocy naukowców w opracowaniu i testowaniu nowych rozwiązań. Dofinansowanie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji oraz pomocy zwrotnej, np. pożyczek, wkładu kapitałowego, poręczeń i gwarancji na uzyskanie kredytów, z tym że pomoc zwrotna stosowana będzie częściej niż w ubiegłym okresie.


  Kiedy będzie się można ubiegać o pieniądze?
  W 2015 r. w województwie mazowieckim, podobnie jak w pozostałych regionach, pierwsze ogłoszone konkursy dla przedsiębiorców dotyczyć będą podjęcia współpracy przedsiębiorstw z jednostkami nauki lub nabycia doświadczenia w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych. Planowany nabór projektów na Mazowszu w tym zakresie odbędzie się w IV kwartale i polegać będzie na możliwości ubiegania się o bony na projekty badawczo-rozwojowe.

  Taki bon to chyba też nowość. Co daje jego uzyskanie?
  Jest to wsparcie finansowe na zakup usług istotnych dla przedsiębiorcy w procesie opracowywania nowego lub ulepszonego produktu czy usługi lub zmian procesowych w przedsiębiorstwie. Bon może być udzielany na pokrycie kosztów opracowania lub wdrożenia nowego produktu, odnoszącego się bezpośrednio do działalności produkcyjnej lub usługowej przedsiębiorstwa, np. na usługi laboratoryjne, pomiarowe, diagnostyczne, certyfikacyjne, testowanie produktu, testowanie technologii, usługi usprawniające zarządzanie, doradztwo w zakresie prowadzenia przedsiębiorstwa na terytorium Unii Europejskiej, analizy marketingowe, analizy finansowo-ekonomiczne, opracowanie i wdrożenie strategii rozwoju przedsiębiorstwa w oparciu o nowe technologie lub innowacyjne rozwiązania. Wysokość bonu wynosić będzie kilkadziesiąt tysięcy złotych.
  Trzeba pamiętać o specjalizacjach Mazowsza - projekty z tych obszarów mają większą szansę na otrzymanie wsparcia
  Co jest jeszcze ważne dla przyszłego beneficjenta środków unijnych na Mazowszu?
  Środki w perspektywie 2014-2020 będą trudniejsze do zdobycia, niż było to w poprzednich perspektywach finansowych UE, w których uczestniczyła Polska. Kluczowe będą efekty, jakie przyniosą projekty, zatem chętni do skorzystania z funduszy unijnych muszą się dobrze przygotować. Chcąc uzyskać dofinansowanie, przedsiębiorca powinien pamiętać o inteligentnych specjalizacjach, czyli obszarach o największym potencjale rozwojowym w regionie mazowieckim. Im bardziej innowacyjny projekt, tym większa szansa na otrzymanie dofinansowania. Szansę tę w znacznym stopniu zwiększy także innowacja związana z jedną z inteligentnych specjalizacji województwa mazowieckiego, czyli z czterema obszarami, o których mowa w Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza: bezpieczna żywność, inteligentne systemy zarządzania, nowoczesne usługi dla biznesu oraz wysoka jakość życia.

  Gdzie potencjalni beneficjenci uzyskają więcej informacji o zasadach wsparcia z Funduszy Europejskich projektów na Mazowszu?
  Wszystkim, którzy będą chcieli ubiegać się o unijne dofinansowanie, bezpłatnie pomagają specjaliści Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Są one zlokalizowane w Warszawie, Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach. Przedsiębiorcy, którzy zgłoszą się do tych punktów, mogą liczyć najpierw na diagnozę swojego pomysłu, a więc uzyskają informację, czy jest możliwe finansowanie ze środków UE, a następnie poznają procedury ubiegania się o wsparcie w ich konkretnym przypadku.

  ***

  KONTAKT
  Więcej na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl | Główny punkt informacyjny FE w Warszawie: 22 542 27 31, 22 542 24 80, punkt_kontaktowy@mazowia.eu

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo