Fundusze europejskie. Kujawsko-pomorskie chce przyspieszyć z wydatkowanem funduszy na rozwój regionu

Zbigniew Biskupski AIP
Dariusz Bloch / Polska Press
Kujawsko-pomorskie obecnie jest wśród województw, w których fundusze europejskie z budżetu przewidzianego na lata 2014-2020 wydatkowane i rozliczane są najwolniej. Jednak teraz proces wydatkowania środków na poprawę warunków życia mieszkańców i konkurencyjności regionalnej gospodarki ruszył pełną parą.

Przy wydatkowaniu funduszy europejskich zabudżetowanych na lata 2014-2020 – zarówno w odniesieniu do środków z funduszu spójności jak i pozostałych – obowiązuje reguła, w myśl której pieniądze są „rozpisane” na kolejne lata i aby nie przepadły muszą być wydane oraz rozliczone w ciągu następnych kolejnych trzech lat. Ponieważ przez pierwsze lata tej perspektywy finansowej tempo inwestycji finansowanych z funduszy europejskich było w całej Polsce dość słabe, eksperci alarmowali o niebezpieczeństwie utraty znacznej części pieniędzy przeznaczonych dla naszego kraju, teraz zaś tym staranniej wydatkowanie środków jest tym staranniej monitorowane.

Okazuje się przy tym, że nie jest tak źle, jak wieszczono. Z danych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że do 14 sierpnia 2018 r. regiony wystąpiły o refundację 4,2 mld euro. Wprawdzie do zadeklarowania pozostaje wciąż 433,8 mln euro, ale na przestrzeni kolejnych czterech miesięcy nie powinno być z tym problemu.

Niepokoić może jedynie to, że certyfikowanie wydatków jest bardzo zróżnicowane w regionach.

- O ile odsetek rozliczonych funduszy dla wszystkich województw jest niezły, o tyle pomiędzy poszczególnymi województwami występują bardzo duże różnice. Województwa: opolskie, podkarpackie, wielkopolskie, dolnośląskie, pomorskie oraz mazowieckie osiągnęły już minimalny poziom certyfikacji i nie są zagrożone ryzykiem utraty środków w tym roku. Bliskie celu jest również województwo lubuskie. Z kolei najsłabsze wyniki notowane są w województwach podlaskim i kujawsko-pomorskim, gdzie aktualny poziom certyfikacji wynosi odpowiednio 70 proc. i 73 proc. celu – ocenił wiceminister  inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak.

W woj. kujawsko-pomorskim nikt nawet nie dopuszcza myśli o utracie choćby jednego euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. W Bydgoszczy szczycą się tym, że program ten był pierwszym, spośród 16, programów regionalnych wszystkich polskich województw, który przeszedł procedurę w Brukseli. To, że jako pierwszy, już 16 grudnia 2014 r., zyskał pełną akceptację Komisji Europejskiej świadczy o jego dobrym przygotowaniu. Dlatego na mecie region chce być prymusem, podobnie jak było to w przypadku wydatkowania funduszy europejskich z poprzedniego okresu – lat 2007-2013. W ocenie Komisji Europejskiej bowiem kujawsko-pomorski RPO był jedynym polskim programem, co do którego nie było żadnych uwag ze strony audytorów z Komisji Europejskiej kontrolujących prawidłowość wydawania środków.
Z tego też po części względu region ma w latach 2014-2020 ma do wydania 2,23 mld euro, co stanowi niemal podwojenie funduszy w stosunku do tego czym dysponował w poprzedniej perspektywie. Prawie trzy czwarte z tych pieniędzy przeznaczone zostanie na realizowanie celów polityki spójności. Środki, w ramach całego programu, zostały podzielone na 11 tzw. osi priorytetowych – odpowiadających najważniejszym dziedzinom życia społecznego regionu; np. na Spójność wewnętrzną i dostępność zewnętrzną regionu – prawie 206 mln euro.

- Dzięki współpracy z Komisją Europejską nasz region się rozwija, jego mieszkańcy się bogacą, jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej zintegrowanym i solidarnym. To jest właśnie cel, który realizujemy dzięki naszej niepodległości – powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Potwierdzają to sami mieszkańcy regionu. Z badania przeprowadzonego wśród nich przez pracownię Re-Source wynika, iż wśród zmian, które dostrzegają dzięki wydatkowaniu funduszy europejskich 93,6 proc. widzi rozwój sieci drogowej, a 91 proc. poprawę jakości dróg. Kolejne najczęściej pojawiające się odpowiedzi to większa dbałość o jakość środowiska naturalnego (85,9 proc.), poprawa estetyki otoczenia (83,3 proc.) oraz rozwój zaplecza turystycznego i sportowego (79,5 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu