Fryderyki 2019 w Katowicach: W sali NOSPR odbyła się Gala Muzyki Poważnej. Rozdano Fryderyki w ośmiu kategoriach i dwa Złote Fryderyki

Ola Szatan
Gala Muzyki Poważnej odbyła się w sali NOSPR w Katowicach
Gala Muzyki Poważnej odbyła się w sali NOSPR w Katowicach Arkadiusz Gola
W sali NOSPR w Katowicach odbyła się Gala Muzyki Poważnej, czyli ostatni akcent tegorocznych Fryderyków, najważniejszych nagród polskiego przemysłu fonograficznego. Statuetki zostały rozdane w ośmiu kategoriach, ponadto wręczono dwa Złote Fryderyki za całokształt twórczości. Nie zabrakło też występów muzycznych

Gala Muzyki Poważnej rozpoczęła się... koncertowo. I to dosłownie. Na dobry początek wystąpił Aleksander Dębicz z utworami z płyty "Invention", nominowanej do tegorocznego Fryderyka w kategorii "Album Roku Recital Solowy". Aleksander, o którym mówi się, że to "człowiek, który nie boi się połączyć Bacha z hip-hopem", zaprezentował utwory Toccata nr 1, 2 i 4.

Następnie publiczność usłyszała Dybbuk na klarnet i kwartet smyczkowy (Wlad Marhulets), który wykonali Ismail Lumanovski (klarnet) oraz Pan Ton Quartet.

Aktualizacja: godz. 20.45
Po krótkiej przerwie technicznej, potrzebnej na zainstalowanie się Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach rozpoczęła się transmisja Gali Muzyki Poważnej na antenie telewizji Metro. Prowadzący, Gabi Drzewiecka oraz Robert Kamyk zapowiedzieli występ orkiestry NOSPR pod dyrekcją Alexandra Humali. Muzycy zagrali uwerturę do „Kandyda”.

Pierwszy Fryderyk został rozdany w kategorii "Album Roku Muzyka Chóralna, Oratoryjna i Operowa". Statuetkę otrzymał album "Stanisław Moniuszko - Widma"
Chór NFM, Wrocławska Orkiestra Barokowa pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Drugiego dziś Fryderyka wręczył Filip Berkowicz. W kategorii "Album Roku Muzyka Dawna" statuetką został uhonorowany album "Marcin Mielczewski II" Wrocław Baroque Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Kolejną muzyczną ucztę zagwaramtował Janusz Wawrowski, który wykonał II Koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego na słynnym stradivariusie „Polonia”, skrzypcach zbudowanych w 1685 roku przez legendarnego lutnika z Cremony Antoniego Stradivariego! Soliście towarzyszyła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Alexandra Humali.

Trzecia kategoria, która doczekała się rozstrzygnięcia to "Album Roku Muzyka Kameralna". Statuetkę otrzymał album "Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater". Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae. — Anna Mikołajczyk-Niewiedział, Wanda Franek.
Nagrodę odebrała Anna Mikołajczyk-Niewiedział.

Złoty Fryderyk to jedyna nagroda, w której nazwiska laureatów poznajemy w momencie ogłoszenia nominacji w pozostałych kategoriach. W tym roku w sekcji Muzyka Poważna statuetka Złotego Fryderyka trafiła do Jacka Kasprzyka.

- Nagroda za całokształt to zawsze brzmi bardzo groźnie. Cieszę się, że to wspaniałe wyróżnienie otrzymuję w Katowicach z orkiestrą NOSPR – powiedział Jacek Kasprzyk
Był m.in. dyrektorem muzycznym Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Capital Radio Wren Orchestra w Londynie, a także dyrektorem artystycznym i naczelnym Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, gdzie przygotował premiery m.in. Don Giovanniego Mozarta, Zamku księcia Sinobrodego i Cudownego mandaryna Bartóka, Króla Rogera Szymanowskiego, Króla Ubu Pendereckiego. W latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu, a od 2009 do 2012 – dyrektorem muzycznym NOSPR – Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Od 1 września 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Warszawie.

W kategorii "Album Roku Recital Solowy" nagrodę wręczył Andrzej Puczyński, prezes zarządu Związku Producentów Audio Video (ZPAV), który jest organizatorem konkursu Fryderyk.
Statuetką nagrodzony został album "Hidden Violin". Janusz Wawrowski, Jose Gallardo

- To już mój drugi Fryderyk do kolekcji. To płyta przede wszystkim o skrzypcach. Tych znanych i upragnionych - powiedział Janusz Wawrowski.

Fryderyka w kategorii "Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca" wręczyła dyrektor NOSPR, Ewa Bogusz-Moore.
Statuetką nagrodzony został album "Błażewicz, Łukaszewski, Czarnecki - Polskie koncerty współczesne"
Marcin Dylla, Paweł Gusnar, Jakub Jakowicz, Tomasz Strahl, Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Jan Miłosz Zarzycki.

Kolejna kategoria to "Album Roku Muzyka Współczesna". Fryderyka otrzymał album "Supernova" Atom String Quartet, NFM Orkiestra Leopoldinum, Christian Danowicz

Muzyczna atrakcją gali jest także Szymon Nehring, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (2017). Artysta pierwszy raz w Polsce zaprezentował swoją interpretację I Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego (wcześniej wykonywał ten utwór tylko w Stanach Zjednoczonych).

W kategorii "Najlepszy Album Polski Za Granicą" nagrodę otrzymuje Krystian Zimerman - Leonard Bernstein: Symphony No. 2 „The Axe of Anxiety”. — Berliner Philharmoniker, Simon Rattle.

Ostatnia kategoria to "Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej". Tu statuetka trafiła do Silesian Quartet and Friends - Grażyna Bacewicz: Kwintety fortepianowe, Kwartet na 4 skrzypiec, Kwartet na 4 wiolonczele.

Na finał wręczono kolejnego Złotego Fryderyka. Otrzymała go Wanda Warska. Statuetkę odebrała córka laureatki. - Mama jest chora, ale przytomna. Chciałam przekazać jedną jej myśl, abyśmy przed terrorem komercji bronili się poezją - powiedziała.

Wanda Warska to wokalistka jazzowa, wykonawczyni poezji śpiewanej, kompozytorka. To ona zaśpiewała legendarną wokalizę w filmie Jerzego Kawalerowicza "Pociąg".

Główna interpretatorka utworów Andrzeja Kurylewicza, z którym w 1965 roku założyła Piwnicę Artystyczną, mieszczącą się początkowo na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. To jeden w ważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego.

Wykonywała m.in. kompozycje Andrzeja Kurylewicza do słów Słowackiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima, Osieckiej, w tym legendarne piosenki W Weronie, Nikomu nie żal pięknych kobiet czy Uroda. Nagrywała muzykę do takich filmów jak wspomniany Pociąg, Pingwin i Wszystko na sprzedaż. Jest autorką muzyki do filmu Karino. Współpracowała z krakowską Piwnicą Pod Baranami. Występowała także w wielu krajach europejskich, na Kubie i w Wenezueli

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Fryderyki 2019 w Katowicach: W sali NOSPR odbyła się Gala Muzyki Poważnej. Rozdano Fryderyki w ośmiu kategoriach i dwa Złote Fryderyki - Dziennik Zachodni

Wróć na i.pl Portal i.pl