Francuskie władze zakazują połowów w Zatoce Biskajskiej. Chcą chronić delfiny, choć rybacy uważają, że to absurd

Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 16 lat
Władze Francji ogłosiły, że nakładają tymczasowy zakaz połowów komercyjnych w Zatoce Biskajskiej u wybrzeży Atlantyku. Szacuje się, że co roku ginie tam około 9 tysięcy delfinów. Zakaz będzie obowiązywał do 20 lutego 2024 roku. Decyzja władz nie spodobała się rybakom, którzy uważają, że jest absurdalna.

Spis treści

Francja zakazuje połowów w Zatoce Biskajskiej. Chce chronić delfiny, które masowo giną
Francja zakazuje połowów w Zatoce Biskajskiej. Chce chronić delfiny, które masowo giną Pixabay/webidrole

Zakaz połowu w Zatoce Biskajskiej

Francuskie władze ogłosiły w piątek, że wprowadzają tymczasowy zakaz połowów komercyjnych w Zatoce Biskajskiej. Zakaz wejdzie w życie w poniedziałek 22 lutego i potrwa do 20 lutego przyszłego roku. Jest to pierwszy taki zakaz od zakończenia II wojny światowej. Francuskie władze chcą chronić przebywające w zatoce delfiny. Zwierzęta te giną tam, gdyż są przypadkowo łapane w sieci i inne urządzenia połowowe. Według ekspertów ds. morza CIEM ginie tam nawet 9 tys. delfinów rocznie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Rybacy: To jest absurd

Z zakazem nie zgadzają się lokalni rybacy. Uważają, że zakaz spowoduje utratę pieniędzy oraz pracy w branży rybackiej. W odpowiedzi na obawy rybaków rząd obiecał rekompensaty. Minister Christophe Béchu powiedział TF1 TV, że aż 75 proc. strat zostanie pokrytych i wypłaconych „tak szybko, jak to możliwe”.

Zakaz spowoduje, że na czas jego trwania, na wody zatoki nie wypłynie około 450 statków. Cała branża rybacka w okolicy może stracić kilka milionów euro. Rybak Raymond Millet uważa roczny zakaz za absurd. Inni rybacy uważają, że odszkodowania od rządu są dla nich niewystarczające.

Delfiny mogą zaplątać się lub owinąć sieciami i linami ciągniętymi przez statki rybackie. Według Międzynarodowej Komisji Wielorybniczej mniejsze gatunki często giną natychmiast, ponieważ nie są w stanie wydostać się na powierzchnię, aby oddychać. Większe zwierzęta mogą przez tygodnie, miesiące lub lata przed śmiercią ciągnąć ciężkie liny, boje lub sieci - zauważają francuskie media.

Źródło: TF1 TV

ag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl