Francja i Niemcy już szykują się na twardy brexit i chronią biznes

Katarzyna Stańko
14.10.2008 wielka brytania anglia londyn stolica panorama widok krajobraz miasto ..nz  big ben fot. sylwia dabrowa  /polskapresse
14.10.2008 wielka brytania anglia londyn stolica panorama widok krajobraz miasto ..nz big ben fot. sylwia dabrowa /polskapresse Sylwia Dabrowa/Polskapresse
Twardy brexit, czyli brak jakiejkolwiek umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest coraz bardziej prawdopodobny.

- Czas wziąć się do pracy, postawić interes narodowy na pierwszym miejscu i zrealizować wolę narodu wyrażoną w referendum - mówiła Theresa May po odrzuceniu wniosku o wotum nieufności dla jej rządu w środę wieczorem. Brytyjska premier już zapowiedziała, że w ciągu 3 dni przedstawi tzw. plan B w sprawie brexitu. Chciałaby, aby ten plan został poddany pod głosowanie jeszcze w styczniu.

W obliczu możliwego braku porozumienia w parlamencie brytyjskim coraz bardziej możliwy staje się scenariusz wyjścia kraju z Unii bez żadnej umowy, czyli tzw. twardego brexitu.

Rząd w Londynie jest znacznie lepiej przygotowany na taki scenariusz, niż oficjalnie przyznaje. W grudniu „The Daily Telegraph” opisał plan awaryjny rządu na wypadek twardego brexitu. W prace jest zaangażowanych tysiące urzędników.

W czwartek rano premier Francji Eduard Philippe zaprezentował plan rządu francuskiego. Dyskretne prace nad tym planem trwały już od kwietnia 2018 r. Obejmuje on środki legislacyjne mające zapewnić ochronę praw obywateli francuskich i francuskich firm funkcjonujących na rynku brytyjskim w kwestii respektowania dyplomów, certyfikatów, praw pobytu i innych dokumentów i urzędowych pozwoleń.

Francja zamierza również przeznaczyć 50 mln euro na dostosowanie portów i lotnisk oraz zatrudnić ponad 600 urzędników celnych, inspektorów weterynaryjnych i oficerów służb, które będą kontrolować granice, odbudowane po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE. Rekrutację już rozpoczęto. Trwają też prace nad regulacją sektora połowu ryb oraz transportu. Największa organizacja pracodawców Medef przygotowuje ekspertyzy dla 30 tys. francuskich eksporterów na rynek brytyjski i 3 tys. podmiotów z siedzibami w Wielkiej Brytanii. Francuskie banki przygotowują się na „najgorszy scenariusz” już od 2 lat.

Dieter Kempf, szef niemieckiej organizacji biznesowej BDI, ostrzegał w Berlinie, że twardy brexit oznacza chaos w niemiecko-brytyjskich relacjach biznesowych i poważne straty dla firm. Przedsiębiorcy naciskają na Angelę Merkel, by przekonała przywódców UE do podpisania umowy handlowej z Londynem.

Brytyjskie ministerstwo skarbu szacuje, że twardy brexit to 8 pkt proc. mniejszy PKB per capita Wielkiej Brytanii w perspektywie do 2030 r. Szacunki Światowej Organizacji Handlu mówią o 4 proc. mniejszym wzroście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl