Francja: Alpejskie kurorty narciarskie zagrożone skutkami zmian klimatycznych.

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
pixabay
Zmiany klimatu niszczą wieczną zmarzlinę w Alpach. Bije to w słynne francuskie kurorty narciarskie.

Właściciele ośrodków narciarskich we Francji na własnej skórze odczuwają skutki zmian klimatu. Muszą wydawać miliony euro na wzmacnianie podpór kolejek linowych i innych konstrukcji, które osłabiane są osiadaniem ziemi.

A grunt się zapada z powodu zmian klimatycznych, które wywołują topnienie lodu.
W tym roku władze słynnego kurortu Chamonix wydały już prawie półtora miliona euro na wzmocnienie podpór kolejek linowych. Podobnie postąpiono w Les Deux Alpes i Val-Thorens, wzmacniając konstrukcje grożące zawaleniem, które zbudowano na wiecznej zmarzlinie.

Okazało się jednak, że te warstwy gruntu pod powierzchnią ziemi, które pozostawały trwale zamrożone, kurczą się teraz w coraz szybszym tempie z powodu ocieplenia klimatu.

W związku z tym rosną coraz bardziej obawy o przyszłość lukratywnego przemysłu narciarskiego we Francji, wiele ośrodków stoi przed groźbą kurczących się lodowców i malejącej pokrywy śnieżnej. Walka o zachowanie unikalnego alpejskiego środowiska przed skutkami zanieczyszczenia w pojedynkę nie przynosi spodziewanych efektów.

Naukowcy nie mają wątpliwości: zmiany klimatu w ostatnich latach spowodowały rozmrożenie wiecznej zmarzliny i dlatego nie może ona już służyć jako naturalny podkład dla powstających obiektów. Pojawiły się sygnały o poruszających się wspornikach kolejek linowych i fundamentach górskich ośrodków, bo ich konstrukcje zaczęły słabnąć i pękać.

Chamonix zostało zmuszone wykonać dodatkowe podpórki wsporników kolejki linowej Bochard specjalnie zagęszczając grunt. W ten sposób rekompensuje się skutki rozmrażania się głębokich warstw gruntu. Wsporniki zostały ponadto wyposażone w detektory ostrzegające o osiadaniu gruntu lub jego ruchach.

Thibauld Guyon, kierownik ośrodka narciarskiego w Chamonix: Wraz z pogarszaniem się wiecznej zmarzliny skały ulegają destabilizacji, co grozi zbudowanym w takich miejscach obiektom.

Pierre-Allain Duvillard, francuski naukowiec specjalizujący się w konstrukcjach na dużych wysokościach, mówi, że ucierpiały już z powodu konsekwencji zmian klimatu i inne ośrodki, m. in. Les Deux Alpes i Val-Thorens.

Niedawne badanie 947 obiektów wypoczynkowych zbudowanych na wiecznej zmarzlinie wykazało, że 45 wyciągów narciarskich, sześć schronisk i jeden tunel były narażone na wysokie ryzyko destabilizacji.

Ludovic Ravanel, kolejny naukowiec, specjalista od górskich budowli dodaje, że przyszłość przemysłu narciarskiego jest niepokojąca. -Jeśli do końca stulecia zanotujemy średni wzrost temperatury o 4 stopnie Celsjusza, będzie to oznaczać wzrost w Alpach o 8 stopni”, z powodu ocieplającego efektu topnienia się lodowców.

Chamonix lobbuje teraz za ograniczeniem liczby samochodów, które mogłyby wjeżdżać do doliny Chamonix, by ograniczyć zanieczyszczenia atmosfery. Burmistrz Chamonix Éric Fournier ostrzega wprost: Góry się zapadają!

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl