Fotowoltaika – obalamy popularne mity. Awaryjność paneli, pozwolenie na budowę, praca zimą – jakie są fakty?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów.
Przejdź do kolejnych slajdów, żeby poznać fakty na temat fotowoltaiki. Możesz w tym celu użyć strzałek na klawiaturze, przycisków po bokach zdjęcia lub gestów. Janusz Wójtowicz / PPG
Na temat paneli słonecznych krąży wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Wyjaśniamy m.in. kwestie awaryjności fotowoltaiki, jej wydajności zimą oraz tego, jak szybko zwraca się inwestycja.

Fotowoltaika stale zyskuje w Polsce na popularności – według Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV pod koniec 2019 r. w naszym kraju było już ponad 160 tys. instalacji. Do kupowania paneli słonecznych zachęcają m.in. dotacje z państwowych programów „Czyste Powietrze” i „Mój Prąd”. Mimo to na temat fotowoltaiki wciąż krąży wiele mitów, które utrudniają podjęcie przemyślanej decyzji. W oparciu o dane producentów paneli i statystyki sprawdziliśmy, ile w tych mitach jest prawdy.

Przejdź do galerii i sprawdź, w jakie mity o fotowoltaice nie warto wierzyć:

Fotowoltaika – fakty i mity. Jakie obiegowe opinie są powtarzane najczęściej?

Znalezienie rzetelnych informacji na temat fotowoltaiki nie jest łatwe. Osoba zainteresowana inwestycją w panele słoneczne z jednej strony natyka się na naginające fakty materiały reklamowe, a z drugiej – na obiegowe opinie, które często mijają się z prawdą. Najczęściej powtarzane mity na temat fotowoltaiki dotyczą m.in. następujących kwestii:

  • po jakim czasie zwraca się fotowoltaika,
  • jaka jest awaryjność fotowoltaiki,
  • czy fotowoltaika jest bezpieczna,
  • jaka jest cena instalacji fotowoltaicznej,
  • czy panele słoneczne działają zimą,
  • jak szybko spada wydajność paneli fotowoltaicznych,
  • czy fotowoltaika może wywołać pożar,
  • czy montaż paneli wymaga wzmocnienia dachu,
  • jak sprzedać prąd z fotowoltaiki,
  • czy budowa instalacji fotowoltaicznej wymaga pozwolenia na budowę.

Zwięzłe wyjaśnienie wszystkich tych zagadnień przedstawiliśmy w galerii, gdzie znalazły się m.in. ceny paneli fotowoltaicznych, polskie i zagraniczne dane dotyczące awaryjności fotowoltaiki (w tym zagrożenia pożarowego), wyjaśnienia na temat kwestii prawnych związanych z OZE oraz informacje o tym, jakie dotacje można uzyskać w ramach programów „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.

Zobacz, ile prawdy jest w popularnych mitach na temat fotowoltaiki:

Fotowoltaika a liczba dni słonecznych w Polsce. Czy w naszym kraju jest dość słońca?

Pocieszający jest fakt, że w miarę wzrostu popularności fotowoltaiki w Polsce pewne mity zaczynają zanikać. Gdy panele słoneczne dopiero pojawiały się na krajowym rynku, często można było na przykład usłyszeć opinię, jakoby w Polsce było zbyt mało słonecznych dni, żeby inwestycja w fotowoltaikę mogła kiedykolwiek się zwrócić. Mit ten krążył nawet mimo faktu, że do krajów najsilniej inwestujących w panele słoneczne należą m.in. deszczowa Wielka Brytania oraz Niemcy, gdzie liczba dni słonecznych jest podobna jak w Polsce.

fotowoltaika
Mapa nasłonecznienia w Polsce.
LicencjaWikimedia Commons/SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o./CC BY-SA 3.0

Jak pokazują dane SolarGIS, średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi ok. 1050–1160 kWh/m kw. rocznie. Jest to wartość wystarczająca, żeby instalacja fotowoltaiczna mogła pracować, choć oczywiście ilość wytwarzanej energii waha się w ciągu roku. Do najlepiej nasłonecznionych obszarów kraju należą tereny centralne i południowe, a szczególnie południowy wschód.

Obawy o to, czy w Polsce jest dość słońca, są najwyraźniej coraz rzadsze, bo rynek fotowoltaiki rozwija się w naszym kraju niezwykle szybko. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki między 2014 r. a kwietniem 2020 r. moc fotowoltaiczna w polskiej sieci wzrosła o 9000 proc. – z 20 MW do 1,83 GW (z czego 1,2 GW wygenerowali prosumenci, czyli – w uproszczeniu – użytkownicy indywidualni).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Artykuł tworzy nowe mity np że gwarancje dają na 10-25 lat .

Albo że awaryjność w USA paneli to 0,05% gdy najnowsze panele mają 6% awaryjność w ciągu roku. Ciekawe bo awaryjność rośnie ze starzeniem wiec dlaczego średnia czyli awaryjność starych paneli ma być kilkadziesiąt razy mniejsza niz nowych?

Podobnie liczby odnośnie pożarów są mało wiarygodne

prawdopodobnie chodzi o definicje pożaru tzn czy spalił sie dom czy tylko panele.

Kolejne mity to niewielki spadek wydajności paneli pod wpływem śniegu.

Śnieg śniegowi nierówny.

Jak poprószy i od razu się topi to niegroźny ale padający śnieg j jeszcze gdy jest w powietrzu nie dopuszcza promień isłonecznych nie liczać tego że pada zwykle z chmur.

Panele trzeba odśnieżać a optymalny kąt 35 stopni z pewnością nie spowoduje że się odśnieżą same

Z pewnością instalacja nie zwróci się w 6 lat szczególnie gdy będzie montować firma albo gdy jak w artykule będą namawiać na najdroższe marki.

Większość ludzi nie zastanawia się jakie perturbacje ich czekają ze sprzętem który teoretycznie ma pracować 30 lat.

Firma montująca jest w innym województwie a producent sprzetu na innym kontynencie. Sprzęt gabarytowy i koszty wysłania na reklamacje ogromne a z uznaniem gwarancji małe szanse bo wiekszosc awarii związana jest z opisywanymi sytuacjami jak choćby gradobicie, wichurami.

Tak juz jest że ci co sprzedają i montują będą obiecywać bezawaryjność wiele lat z tym, że te firmy nie istnieje tyle ile obiecują a z rynku znikną gdy montaż instalacji niebedzie tak opłacalny jak dziś

Ustawa prosumencka jest bardzo korzystna ale dla panswta i energetyki już mniej toteż ona ma ograniczony czas działania.

PV jest już opłacalna ale na duzych farmach które dostają cenę gwarantowaną na sprzedaż energii. Dlatego w miarę tanienia sprzetu farm będzie przybywać a energetyka nie będzie chciała obsługiwać małych prosumentów.

Jeśli PV zaczyna być opłacalna to nie znaczy, że większość ludzi na tym zarobi tylko że większość odzyska zainwestowane pieniądze a część zarobi i inna część dołoży

J
Jotgie

Somsiad ma ok. 2 lat. Jest zawiedziony wydajnością, zwrotem kosztów. Wyliczył, ze 15 lat może nie wystarczyć.

G
Gość

Co zrobi straż pożarna gdy zacznie się palić dach z fotowoltaiką, będą gasić polewając wodą ?

Wróć na i.pl Portal i.pl