Forum Prawo dla rozwoju. Wśród gości Szydło, Ziobro i Friedman

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
George Friedman
George Friedman fot. materiały prasowe
W piątek w Krakowie rozpoczyna się dwudniowe Forum prawo dla rozwoju. W wydarzeniu weźmie udział m.in. wicepremier Beata Szydło, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Gościem specjalnym będzie amerykański politolog George Friedman. W trakcie Forum zostanie zaprezentowany i wręczony na ręce marszałka Sejmu i wicepremier raport strategiczny „Trójmorze 2030. Jeśli razem, to dokąd i jak?”. Agencja Informacyjna Polska Press poznała już treść raportu i jako pierwsi prezentujemy jego główne założenia.

Forum Prawo dla Rozwoju to międzynarodowy polityczno-ekonomiczny kongres, w trakcie którego formułowane są postulaty zmiany prawa oraz rekomendacje służące rozwojowi gospodarczemu i społecznemu. Forum powstało w 2015 roku jako wydarzenie eksperckie. Wówczas opublikowano Białą Księgę postulatów de lege ferenda i przekazano prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Rok później przygotowano "Strategię dla Polski" - dokument ujmujący najważniejsze obszary do zmiany prawa w obszarze: demografia, wojskowość, gospodarka czy kwestie Trójmorza. Strategię odebrał ówczesny wicepremier Mateusz Morawiecki. Tegoroczna edycja Forum odbędzie się po raz trzeci. Podobnie jak w latach ubiegłych opracowano dokument, który zostanie przekazany marszałkowi Kuchcińskiemu i wicepremier Szydło. Będzie to obszerny raport strategiczny „Trójmorze 2030. Jeśli razem, to dokąd i jak?”.

Jeszcze przed jego oficjalną prezentacją poznaliśmy jego treść. Dokument, który powstał pod redakcją dr. Konrada Henniga, zawiera unikalne pomysły dotyczące zacieśnienia więzi pomiędzy krajami w ramach Inicjatywy Trójmorza, a także rekomendacje i sposoby na ich wdrożenie.

„Kraje Inicjatywy Trójmorza są członkami zarówno Unii Europejskiej jak i NATO (poza Austrią), lecz pomimo tego łączy je bardzo niewiele. Nie są to ani więzi infrastrukturalne, powiązania kapitałowe, wymiana handlowa, akademicka czy kulturowa. Tylko incydentalnie odnajdywaliśmy łączące nas interesy polityczne na forum UE, ONZ czy NATO. Łącznikiem jest położenie geopolityczne w przesmyku między morzami Bałtyckim, Czarnym i Adriatykiem oraz wynikająca z niego wspólnota doświadczeń historycznych” - przekonują autorzy raportu, którzy podjęli próbę „odnalezienia płaszczyzn integracji gospodarczej, w szczególności poprzez uzupełnienie sieci połączeń energetycznych, transportowych i komunikacyjnych na osi północ-południe, które w ostatnich dziesięcioleciach schodziły na dalszy plan wobec priorytetu integracji z Zachodem”.

Autorzy dokumentu uważają, że Inicjatywa Trójmorza jest projektem gospodarczo-infrastrukturalnym, a nie politycznym. Swoje rekomendacje przedstawili w kilku dziedzinach: Infrastruktura elektroenergetyczna, gazowa, drogowa, kolejowa i cyfrowa, a także żegluga śródlądowa, transport morski oraz infrastruktura rynku kapitałowego.

Niektóre idee z raportu są bardzo oryginalne. „Regionalną inicjatywą mogłoby być wspieranie multimodalności transportu poprzez odcinkowy transport całych ciężarówek na platformach kolejowych lub barkach śródlądowych. Obecnie brakuje infrastruktury dla załadunku i rozładunku ciężarówek oraz wyspecjalizowanych wagonów kolejowych. Modernizacja torów kolejowych do prędkości 120 km/h powinna tworzyć atrakcyjną alternatywę dla przemieszczania ładunków transportem drogowym. Alternatywne rozwiązanie mogłaby stanowić popularyzacja wykorzystania konternerów w transporcie kontynentalnym: drogowym, kolejowym i wodnym śródlądowym w miejsce naczep skrzyniowo-plandekowych” - proponują autorzy.

W trakcie Forum zaplanowano szereg paneli i debat eksperckich, które opierają się na trzech filarach - bezpieczeństwo (rozumiane przez sprawny wymiar sprawiedliwości i walkę z przestępczością), gospodarce i wartościach (chrześcijańska Europa). Gościem specjalnym Forum będzie słynny amerykański politolog, założyciel Straftor - prywatnej agencji wywiadu, George Friedman. Do Krakowa przyjadą także ministrowie sprawiedliwości Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Rumunii i Węgier.

Organizatorem Forum, które odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, jest Fundacja Wyszehradzka. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest minister sprawiedliwości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Forum Prawo dla rozwoju. Wśród gości Szydło, Ziobro i Friedman - Portal i.pl

Wróć na i.pl Portal i.pl