Flaga Palestyny zawiśnie przed siedzibą ONZ

  Flaga Palestyny zawiśnie przed siedzibą ONZ

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęło w nocy z czwartku na piątek decyzję o wywieszeniu flagi Palestyny przed siedzibą Organizacji w Nowym Jorku. Rezolucja została przyjęta głosami 119 przedstawicieli państw członkowskich, przeciw było osiem – m. in. Izrael i Stany Zjednoczone. M – To kolejny krok do umacniania państwowości Palestyny – powiedział reprezentant tego kraju przy ONZ, Rijad Mansur.
  45 państw wstrzymało się od głosowania, w tym Wielka Brytania i wiele państw Unii Europejskiej. Inicjatywę poparły m. in. Francja, Włochy, Hiszpania, Szwecja, Irlandia i Słowenia. Rezolucja zostanie wprowadzona w życie w ciągu 20 dni. Francuski ambasador Francois Delatrre określił przyjęcie rezolucji jako silny symbol i światełko nadziei na rozwiązanie konfliktu między Izraelem a Palestyną.

  Decyzja nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie, jakie w ciągu minionego roku Palestyna otrzymała od niektórych państw.
  W maju Watykan podpisał układ dwustronny na mocy którego uznawał Palestynę za państwo. Podpisana rezolucja oznacza, że przy siedzibach ONZ będą mogły być wywieszane flagi państw nie będących członkami Organizacji, czyli tych o statusie obserwatorów, jak właśnie Palestyna czy Watykan.

  W 2012 roku Zgromadzenie ogólne zdecydowało o nadaniu Palestynie rangi niezrzeszonego państwa-obserwatora, by mogło uczestniczyć w wielostronnych rozmowach. Mimo wysiłków prezydenta kraju Mahmuda Abbasa nie udało się uzyskać statusu członka. Zabiegi dyplomatyczne przy ONZ doprowadziły jednak do tego, że Palestyna jest uznawana przez część ze 135 krajów członkowskich – głównie azjatyckich.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo