Firmy także zostaną objęte pakietem osłonowym? Jest apel Rzecznika MŚP. "Bez pomocy będą zmuszeni zamykać firmy"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
– Bez otrzymania potrzebnego wsparcia wielu z tych przedsiębiorców może zostać zmuszonych do zamknięcia swoich firm – podkreśla Abramowicz.
– Bez otrzymania potrzebnego wsparcia wielu z tych przedsiębiorców może zostać zmuszonych do zamknięcia swoich firm – podkreśla Abramowicz. 123RF
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz apeluje do przedstawicieli rządu i parlamentu o objęcie podmiotów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw rozwiązaniami osłonowymi służącymi ochronie przed skutkami wzrostu cen surowców energetycznych. – Bez otrzymania potrzebnego wsparcia wielu z tych przedsiębiorców może zostać zmuszonych do zamknięcia swoich firm – ostrzega Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz już w trakcie prowadzonych w styczniu prac legislacyjnych nad mechanizmami osłonowymi służącymi przeciwdziałaniu negatywnym skutkom znacznego wzrostu cen surowców energetycznych, występował m.in. do Prezesa Rady Ministrów, Sejmu oraz do Senatu o uwzględnienie w tych mechanizmach przedsiębiorców.

Abramowicz wskazuje, że licznie zgłaszają się przedstawiciele sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, których potrzeb nie uwzględniono w przygotowywanych rozwiązaniach osłonowych. – Bez otrzymania potrzebnego wsparcia wielu z tych przedsiębiorców może zostać zmuszonych do zamknięcia swoich firm, mimo że celem procedowanej ustawy jest ochrona społeczeństwa przed negatywnymi skutkami obecnej sytuacji na rynku surowców – wyjaśnia.

Rzecznik MŚP opinią z 1 sierpnia 2022 r. zwrócił się do Pana Kazimierza Kleiny Przewodniczącego Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Pani Marii Koc Przewodniczącej Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności o uzupełnienie przepisów ustawy o dodatku węglowym rozwiązaniami przewidującymi kompleksowe wsparcie dla wszystkich podmiotów zagrożonych negatywnymi skutkami znacznego wzrostu kosztu dostaw ciepła, tj. zarówno odbiorców tych dostaw, jak
i znajdujących się w trudnej sytuacji należących do sektora MŚP przedstawicieli branży ciepłowniczej.

Dodatek dla wszystkich?

W piątek Sejm ponownie zajmie się tzw. dodatkiem węglowym. W czwartek senatorowie przegłosowali poprawki do ustawy. Jak donosi RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość najprawdopodobniej wycofa senackie zmiany. Jak donosi portal, chodzić ma "o kwestie budżetowe". Jednocześnie dodano, że pozostałym gospodarstwom domowym zaprezentowane zostaną "alternatywne rozwiązania".

W czwartek senatorowie przegłosowali poprawki do ustawy o dodatku węglowym, którą Sejm przyjął 22 lipca. – Poprawki zmierzają do tego, by 3 tys. zł dodatku należało się nie tylko tym, którzy ogrzewają swój dom węglem, ale także wszystkim innym gospodarstwom domowym" – czytamy we wpisie przedstawicieli Senatu na Twitterze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl