Fioletowe pszczoły we Wrocławiu. Nie widziano ich od 70 lat (ZDJĘCIA)

Piotr Bera
Fioletowa pszczoła znów pojawiła się w Polsce
Fioletowa pszczoła znów pojawiła się w Polsce Stowarzyszenie Natura i Człowiek
Wpisana jest do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. Nie widziano jej w Polsce od 70 lat i nagle jej populacja pojawiła się na Dolnym Śląsku. Zadrzechnia fioletowa, to jedna z największych polskich pszczół.

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) to cieplolubna pszczoła żyjąca samotnie, związana z suchymi siedliskami roślinnymi. Pszczoły te są zaliczane do największych polskich błonkówek i mierzą do 4 cm długości ciała. Charakteryzują się fioletowymi skrzydłami.

- Ta pszczoła od 70 lat nie występowała w Polsce. Pojawiła się we Wrocławiu dwa lata temu, ale to był jednostkowy przypadek i obawialiśmy się, że jej populacja nie powiększy się. Rozpoczęliśmy akcję rozdawania nasion kłosowca pomarszczonego, który daje pożywienie pszczole i pozwala jej przetrwać na terenie miasta - tłumaczy Paweł Michołap, wiceprezes Stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz doktorant Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, gdzie zajmuje się m.in. badaniami nad dzikimi pszczołami.

Owady dorosłe pojawiają sie w maju, po czym żuwaczkami drążą kanały w suchym, martwym drewnie, gdzie składają jaja. Zadrzechnia fioletowa to pszczoła samotna - po złożeniu jaj zostawia potomstwo. Prawdopodobnie pojawiła się znów w Polsce ze względu na coraz wyższe temperatury. Jednakże ich rozwojowi nie sprzyja coraz mniejsza liczba terenów stepowych oraz zmniejszanie się liczby starych próchniejących drzew.

- Obecność zadrzechni udokumentowaliśmy w Ogrodzie Botanicznym, na Kozanowie i w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego przy al. Kochanowskiego. Widziano ją również w Kłodzku. Ten gatunek najczęściej występuje w Grecji, południowej Francji i na Węgrzech. U nas uznano ją za wymarłą, ale okazuje się, że w jakiś sposób przetrwała - cieszy się Paweł Michołap.

Jego zdaniem populacja mogła dotrzeć do nas z południa Europy lub utrzymywała się w miejscach mało dostępnych dla człowieka.

- Te pszczoły także zapylają inne rośliny. Dlatego tak ważne jest udokumentowanie większej liczebności zadrzechni fioletowej - dodaje Michołap.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek na co dzień zajmuje się ochroną środowiska, w tym dzikich pszczół. Jeśli ktoś zobaczy fioletową pszczołę, to proszony jest o zrobienie zdjęcia i przesłanie go na adres mailowy: [email protected]. Tylko w ten sposób można potwierdzić, że gatunek rzeczywiście się odradza.

Zadrzechnia fioletowa objęta jest w Polsce ochroną. Została również wpisana do "Czerwonej księgi gatunków zagrożonych" publikowaną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, do której należą 83 państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fioletowe pszczoły we Wrocławiu. Nie widziano ich od 70 lat (ZDJĘCIA) - Gazeta Wrocławska

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Woj. mazowieckim była pszczoła właśnie taką piękna była więc jak jest jedna to może jest ich więcej w pobliżu
s
stefan
we Francji też latają te piękne pszczoły , w polowie lutego widzialem , zrobilo sie ciepło , i już latały
E
Ećka
W sobotę (4.06?) widziałam taki okaz w swoim małym ogródku na Grochowie /Gocławku w Warszawie, po prawej stronie Wisły - myślałam, że to jakiś afrykański potwór - nie sposób przeoczyć: olbrzymia, piękna, w "czarnym futrze" ze skrzydełkami mieniącymi się na fioletowo, "buczała" jak mały helikopter. Dziś są tylko trzmiele - też piękne.
w
wahania
Temperatury jak od milionow lat bedą rosly i beda spadaly na przestrzeni kolejnych tysiecy , milionów lat. Czlowiek praktycznie nie ma na to wplywu.
G
GG
Tak też je widywałem często w Chorwacji, jest ich tam sporo
w
wroclove
Uciekły z Milena, gdzie karczuje się las nadmorski pod budowę "nowego miasta" dla snobów z grubym portfelem.

Leśnicy swoje, a lemingi swoje, to się da wyleczyć, wystarczy przełączyć TVN i przestać czytać GWno Prawdę cadykową.
P
Piter
Beton jest u nas przede wszystkim między uszami radnych miejskich.
b
bb
sliczne sa
n
nati
2 lata temu widziałam ją w Chorwacji! Pierwszy raz w życiu widziałam na oczy takie duże włochate czarne monstrum. Szukałam w necie pod hasłami " duży czarny trzmiel Chorwacja", "duży czarny szerszeń Chorwacja", "duży czarny bąk Chorwacja" - i nic. A tu proszę: fioletowa pszczółka Polska! :)
P
ProfesorUWr
Te fioletówki to zwierza nie ludzie.
A
A7x
Wrocław jest pięknym miastem, tylko ostatnio za dużo betonu kosztem zieleni.
Mam nadzieję, że ta tendencja niedługo się odwróci, chociaż obawiam się, że to naiwne z mojej strony...
M
M
Nie widziano jej od 70lat, teraz jej populacja się odradza, bo jest cieplej...
W wiekach średnich nasz rejon słynął z hodowli winorośli... itp.
Wniosek - ocieplenie klimatu to naturalny, powtarzający się cyklicznie proces. Kto by pomyślał, że dowodem na to stanie się 4cm owad :-)
e
eko
Pszczoły uciekły z Puszczy Białowieskiej przed ministrem szkodnikiem.
j
jak minibombowiec
4 cm to sporo jak na pszczołę
f
fd
Może zrobią trochę porządku z tą dziczą niszczącą i zaśmiecającą lasy.
Wróć na i.pl Portal i.pl