Finlandia i Szwecja coraz bliżej NATO. To ich reakcja na rosyjską agresję na Ukrainę

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Fiński żołnierz na stanowisku strzeleckim. Finlandia chce wejść do NATO
Fiński żołnierz na stanowisku strzeleckim. Finlandia chce wejść do NATO FOT. MON Finlandii Twitter
W czwartek ( 12 maja) fiński prezydent Sauli Niinisto ogłosi swoje poparcie dla wniosku o przyłączenie do NATO. Rządzący w Szwecji socjaldemokraci zdecydują o tym 15 maja.

Byłby to historyczny krok dwóch krajów nordyckich, które unikały sojuszy wojskowych. Członkostwo w NATO nigdy nie było poważnie rozważane w Sztokholmie i Helsinkach, dopóki Rosja nie zaatakowała Ukrainy. Praktycznie z dnia na dzień rozmowa w obu stolicach przesunęła się z „Dlaczego powinniśmy dołączyć?” na „Ile to trwa?”.

Wraz z ukraińskim oporem i zachodnimi sankcjami, jest to jeden z najważniejszych sposobów, w jakie inwazja - jak się wydaje - obróciła się przeciwko Putinowi. Gdyby Finlandia i Szwecja przystąpiły do ​​sojuszu, Rosja zostałaby całkowicie otoczona przez państwa NATO na Morzu Bałtyckim i Arktyce.

- Nie ma powrotu do status quo sprzed inwazji – mówiła Heli Hautala, fińska dyplomatka.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto, który wydawał się mieć najlepsze stosunki z Putinem przed wojną na Ukrainie, ma ogłosić w czwartek swoje stanowisko w sprawie członkostwa w NATO. Rządzące partie socjaldemokratyczne w obu krajach mają przedstawić swoje stanowiska w ten weekend.

Jeśli ich odpowiedź będzie brzmiała „tak”, w obu parlamentach jest zdecydowana większość wspierająca członkostwo w NATO, torując drogę do rozpoczęcia formalnych procedur aplikacyjnych.

Fińscy socjaldemokraci kierowani przez premier Sannę Marin prawdopodobnie dołączą do innych partii popierających wniosek o przyjęcie do NATO. Sytuacja w Szwecji nie jest tak jasna. Szwedzcy socjaldemokraci zawsze byli mocno zaangażowani w... niezaangażowanie, ale liderka partii i premier Magdalena Andersson powiedziała, że ​​jest jasne co się stało „przed i po 24 lutego”.

Frakcja kobieca partii, kierowana przez Annikę Strandhall, wystąpiła przeciwko członkostwu w NATO. - Uważamy, że naszym interesom najlepiej służy brak sojuszy wojskowych – mówiła Strandhall.

Ani Finlandia, ani Szwecja nie planują referendum w sprawie swojego członkostwa w NATO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl