Finansowanie wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Prezydent podpisał ustawę, uruchomi ona wypłaty unijnych środków

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Uchwalona przez Sejm ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w kwestii finansowania WPR na kolejne lata.
Uchwalona przez Sejm ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w kwestii finansowania WPR na kolejne lata. pixabay.com/dendoktoor
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o finansowaniu wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027. Dokument określa m.in. zasady uruchamiania unijnych środków przeznaczonych na wsparcie rolnictwa w Polsce, a także sposób ich wypłacania. Które jednostki zajmą się dopłatami?

Spis treści

Uchwalona przez Sejm 26 stycznia br. ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów w kwestii finansowania wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027. Chodzi o rozporządzenia w sprawie finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej oraz ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych.

Ustawa o finansowaniu WPR. Co określa?

Przepisy określają m.in. właściwość organów w zakresie uruchamiania środków publicznych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Pojawiają sie też zasady uruchamiania środków z budżetu państwa na wyprzedzające współfinansowanie kosztów kwalifikowanych oraz wyprzedzające finansowanie pomocy finansowej w ramach interwencji objętych Planem Strategicznym, a także pomocy technicznej.

Kto będzie przyznawał unijne środki?

Zadania związane z uruchamianiem środków pochodzących z europejskich funduszy rolnych wykonywać będzie minister finansów, przy wsparciu ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Funkcję agencji płatniczej obejmie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z kolei jednostką certyfikującą będzie Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Środki z europejskich funduszy trafią do ARiMR na wniosek szefa resortu rolnictwa, po wcześniejszym złożeniu zapotrzebowania. Z kolei pieniądze na współfinansowanie krajowe i przejściowe wsparcie krajowe będą przekazywane Agencji przez ministra rolnictwa w formie dotacji celowej.

Tryb przekazywania dotacji unijnych dla rolników

Warunki i tryb przekazywania ARiMR środków z EFRG i EFRROW, współfinansowania krajowego i przejściowego wsparcia krajowego oraz sposób postępowania ze środkami odzyskanymi od beneficjentów zostaną określone w rozporządzeniu ministra finansów w porozumieniu z ministrem rolnictwa.

Zgodnie z ustawą z wyprzedzającego finansowania kosztów kwalifikowalnych będą mogły korzystać jednostki samorządu terytorialnego realizujące operacje, których przedmiotem jest postępowanie scaleniowe i zagospodarowanie poscaleniowe.

Kto otrzyma środki na wyprzedzające finansowanie?

Jednostki samorządu terytorialnego, instytuty badawcze, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, jednostki doradztwa rolniczego, uczelnie i lokalne grupy działania będą mogły otrzymywać środki na wyprzedzające finansowanie. Pieniądze na realizację operacji w ramach tych instrumentów uruchomione zostaną w formie oprocentowanych pożyczek z Banku Gospodarstwa Krajowego. Sposób ich wypłacania, tryb, warunki i terminy określi Rada Ministrów w drodze rozporządzenia. Jeśli chodzi o wysokość takiego finansowania, będzie je określał beneficjent we wniosku o przyznanie pomocy. Nie może być ona jednak wyższa od współfinansowania krajowego określonego dla danego instrumentu wsparcia.

Źródło:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl