"Financial Times": Polska domaga się większej roli w Europejskim Banku Inwestycyjnym po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Teresa Czerwińska, minister finansów
Teresa Czerwińska, minister finansów Piotr Hukało / Polska Press
Polski rząd domaga się większej siły głosu w Europejskim Banku Inwestycyjnym (EIB) po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - donosi brytyjski dziennik "Financial Times". Według gazety w razie niespełnienia jej żądań Warszawa grozi zablokowaniem podniesienia kapitału banku.

Brytyjski dziennik polityczno-gospodarczy donosi, że Polska - ale też inne nowe kraje Unii - domaga się większej roli w Europejskim Banku Inwestycyjnym po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. Dziennik powołuje się na własne źródła, z których wynika, że Polska chce wykorzystać moment restrukturyzacji EIB związany z przygotowaniami do przyszłorocznego wyjścia ze wspólnoty Wielkiej Brytanii, obecnie największego udziałowca tego banku. Zapytane o komentarz do tych rewelacji polskie ministerstwo finansów odmówiło gazecie komentarza, podobnie jak EIB.

Według "Financial Timesa" rząd polski obawia się, że po wyjściu Wielkiej Brytanii jeszcze większą niż dotychczas rolę w EIB odgrywać będą trzej wielcy udziałowcy banku - Niemcy, Francja i Włochy. Rola takich krajów, jak Polska, Rumunia i inne gospodarki nowych członków UE zostanie nadal marginalna. Stanie się tak pomimo faktu, że Polska po Brexicie będzie siódmą gospodarką Unii Europejskiej i piątym największym krajem UE.

Obecnie trzej wymienieni duzi udziałowcy mają łącznie 48 proc. głosów w radzie banku. Po wyjściu Wielkiej Brytanii ich udział miałby wzrosnąć do 58 proc. Z kolei Polska i dziewięć innych krajów, które w tym samym czasie weszły do UE ma zaledwie 4,7 proc. głosów. Po Brexicie ich wspólny udział wzrośnie do 5,7 proc. - wylicza "FT". Polska wysłała już swoje obiekcje wobec takiego scenariusza, co jest przygotowaniem pod zawetowanie takiego przyszłego podziału głosów w EIB. Według "Financial Times" Warszawę popiera Bukareszt, jednak propozycje Polski spotykają się też z opozycją w UE. Część krajów ma się obawiać, że wzmocnienie roli mniejszych udziałowców w EIB mogłoby sprawić, że bank utraciłby ranking AAA, nadawany przez instytucje finansowe.

Jak pisze "FT", kwestia ta ma być przedmiotem dyskusji ministrów finansów UE na spotkaniu w Wiedniu w najbliższy piątek.

Pozycja Polski w tych dyskusjach może być jednak osłabiona przez fakt postępowania Komisji Europejskiej wobec arszawy w związku z zarzutami o naruszenie niezawisłości sądownictwa w Polsce po przeforsowanych przez PiS zmianach w ustawach sądowniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
abcd
...
Wróć na i.pl Portal i.pl