Filmowe życie Sendlerowej

Magdalena Rigamonti
Polską bohaterkę zagra Nowozelandka Anna Paquin (rocznik 1982), która ma na koncie m.in. Oscara za "Fortepian" (1994) Jane Campion
Polską bohaterkę zagra Nowozelandka Anna Paquin (rocznik 1982), która ma na koncie m.in. Oscara za "Fortepian" (1994) Jane Campion Mareriały prasowe
Walijczyk Norman Davies pisze bestsellery o naszej historii. Litwini przymierzają się do filmu o bitwie pod Grunwaldem, a Włosi i Amerykanie bezwstydnie ubiegli nas, biorąc na fabularny filmowy warsztat żywot Jana Pawła II.

Tylko czekać, aż przebiegli producenci z Hollywoodu wyprzedzą Wajdę i nakręcą hit o Lechu Wałęsie. Na razie robią podchody pod innych naszych rodaków, m.in. króla Jana III Sobieskiego i księdza Jerzego Popiełuszkę.

Na początek wybrali jednak Irenę Sendlerową (1910-2008), która podczas II wojny światowej uratowała od zagłady ponad dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Amerykanka Mary Skinner już nakręciła dokument o bohaterskiej Polce. Autorem zdjęć jest Andrzej Wolf, który zresztą szykuje własny fabularyzowany dokument o wojennych wyczynach Sendlerowej. W zatytułowanym roboczo filmie "Matka Joanna od dzieci" (Joanna to wojenny pseudonim Sendlerowej) główną rolę zagra Magdalena Różczka.

Ale dokumenty to rzecz dla elit. Amerykanie stawiają na superprodukcje. Zapowiadają, że pełnometrażowa fabuła o bohaterce będzie gotowa już w przyszłym roku - i rozsławi Sendlerową w świecie, tak jak Spielbergowska "Lista Schindlera" (1993) rozsławiła niemieckiego przedsiębiorcę, który w Krakowie uchronił od śmierci 1,2 tys. Żydów. Tempo prac jest imponujące.

Zdjęcia ruszają jutro, zakończą się już pod koniec grudnia. Młodą Irenę Sendlerową zagra piękna Anna Paquin, nagrodzona Oscarem za rolę 11-letniej Flory w głośnym "Fortepianie" (1993) Jane Campion. Ale w odróżnieniu od Spielberga, który swoją "Listę" w dużej części nakręcił w Polsce, tym razem nie zobaczymy na ekranie swojskich plenerów.

Nic z tego. Księgowość fabryki snów jest nieubłagana. Producenci skalkulowali, że nasz kraj jest za drogi, i na miejsce zdjęć wybrali Łotwę. Nie pomógł nawet fakt, że film współprodukuje rzeszowska firma K&K Selekt, na co dzień zajmująca się doradztwem personalnym - z zaprawioną w filmowych bojach Beatą Pisulą, wiceprezes firmy.

Pisuli udało się jedynie sprawić, że część ponadstuosobowej ekipy stanowią Polacy. I tak obok urodziwej Paquin wystąpi 51-letni Krzysztof Pieczyński, aktor, który wiele lat spędził za oceanem i świetnie mówi po angielsku. Rodzima publiczność zna go głównie z telenoweli "Na dobre i na złe". Szansę otrzymał też 29-letni Maciej Marczewski, który sprawdził się już w w epizodach zagranicznych produkcji (m.in. "Nightwatching" Petera Greenawaya i "Papież Jan Paweł II" Johna Kenta Harrisona).

Czołowe funkcje artystyczne także objęli rodacy. Za kompozycję filmowych kadrów odpowiada operator Jerzy Zieliński, który w Hollywood dał się poznać jako autor genialnych zdjęć m.in. do "Placu Waszyngtona", "Tajemniczego ogrodu" i "Trzeciego cudu" Agnieszki Holland.

Scenografię - ulice ogarniętej wojną Warszawy i straszliwy labirynt warszawskiego getta - zrekonstruował mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych Waldemar Kalinowski, autor scenografii do takich filmów jak "Szybcy i wściekli" czy "Zostawić Las Vegas". Pod wodzą Wiesławy Chojkowskiej, projektantki wnętrz do "Pianisty" i "Katynia", powstaje mieszkanie Sendlerowej i kilkanaście innych filmowych obiektów.

Dla Beaty Pisuli film o Sendlerowej to pierwsza tak duża produkcja. Do tej pory producenckie szlify zdobywała, pracując jako II kierownik produkcji, m.in. przy brytyjskim serialu "Anna Karenina" (2000), włoskiej fabule "Karol. Człowiek, który została papieżem" (2004) i amerykańskiej opowieści o Wojtyle "Papież Jan Paweł II" (2006) z Johnem Voightem w roli głównej.

To właśnie na planie tej fabuły Pisula zaraziła reżysera Johna Kenta Harrisona pomysłem, by nakręcić film o Irenie Sendlerowej. Teraz idea zmienia się w pełnometrażową historię pasowaną na kasowy globalny przebój. Szkoda tylko, że realizowany w łotewskiej Rydze, a nie w sercu Warszawy, bo w końcu to tutaj bohaterka spędziła 98 lat swojego pięknego życia.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Dodaj ogłoszenie