Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmowe Dwa Brzegi utrzymały się na powierzchni

paf
Grażyna Torbicka jest dyrektorką Dwóch Brzegów po raz 10.
Grażyna Torbicka jest dyrektorką Dwóch Brzegów po raz 10. Anna Kurkiewicz
A jednak się odbędzie. Mimo kłopotów ze sponsorami festiwal filmowy Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym ruszy 30 lipca. I zawita do Lublina.

Wizyta Dwóch Brzegów w Lublinie będzie raczej kurtuazyjna - w Lubelskim Centrum Konferencyjnym 7 sierpnia, w ostatnim dniu festiwalu, odbędzie się pokaz filmu, który na Dwóch Brzegach zdobędzie nagrodę publiczności. To ukłon w stronę samorządu województwa, który wsparł festiwal 150 tysiącami złotych.

To wsparcie okazało się cenne, bo Dwa Brzegi wpadły w tym roku w tarapaty finansowe. Ze sponsorowania wycofała się firma PGE, a Telewizja Polska nie chciała współorganizować wydarzenia, ani objąć go patronatem.

- Mieliśmy z tego powodu poważne kłopoty organizacyjne, właściwie prace nad festiwalem rozpoczęliśmy ledwie 5 tygodni temu - mówiła w środę na konferencji dyrektor artystyczny imprezy Grażyna Torbicka.

Dziennikarka (z którą niedawno TVP rozwiązała umowę na prowadzenie serii „Kocham kino”) powiedziała, że festiwal od pewnego czasu miał coraz lepszą frekwencję, w 2015 r. było to 40 tys. widzów, mimo to telewizja nie chciała współpracy.

- Dyrektor TVP na nasze pytanie o patronat odpowiedział jednym zdaniem: „nie jestem zainteresowany” - mówiła Torbicka, a Jerzy Zieliński, dyrektor Stowarzyszenia Dwa Brzegi przyznał, że po wycofaniu się PGE organizatorzy byli w kropce.

- Zarząd stowarzyszenia odpowiada za przekroczenie budżetu majątkiem własnym, więc mieliśmy poważny dylemat, czy nie wycofać się z organizacji - przyznał.

Decyzję PGE skrytykował wicemarszałek Krzysztof Grabczuk. - To niepokojące, że spółki Skarbu Państwa nie wspierają kultury, jak tu mówić o wrażliwości społecznej? - pytał.

Oprócz wątków organizacyjnych sporą część konferencji zajęły jednak kwestie artystyczne. Grażyna Torbicka zachwalała zwłaszcza dwa tytuły z pierwszego dnia festiwalu - jeden nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, drugi: Złotym Niedźwiedziem w Berlinie.

Ten pierwszy to wzruszający „Ja, Daniel Blake” Jena Loacha, drugi - film o Lampedusie i uchodźcach: „Fuoccammare” Gianfranco Rosiego.

Być może do Kazimierza Dolnego przyjadą aktorzy „Ja, Daniel Blake”, wciąż trwają pertraktacje w tej sprawie.

- I proszę nie ominąć ważnej sekcji festiwalu - filmów z Marcello Mastroiannim - apelowała Torbicka.

Bohaterem cyklu „I Bóg stworzył aktora…” będzie Bogusław Linda, a reżyserem-gościem specjalnym, który spotka się z widzami: Tomasz Wasilewski. Nakręcił m.in. głośne „Zjednoczone stany miłości”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski