Film o Westerplatte jednak dostanie dotację od państwa

  Film o Westerplatte jednak dostanie dotację od państwa

  Artur Grabarczyk

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Państwowy Instytut Sztuki Filmowej wyłoży jednak pieniądze na realizację filmu "Tajemnica Westerplatte". Jak dowiedziała się "Polska", o tej decyzji zdecydowały przychylne opinie historyków, którzy recenzowali scenariusz.
  Akceptacja ekspertów rozwiała kontrowersje, które pojawiły się pod koniec sierpnia tego roku. Po tym jak media ujawniły fragmenty scenariusza "Tajemnicy Westerplatte", na jego autorów posypały się gromy.

  Pawła Chochlewa, reżysera i autora scenariusza, oskarżano o znieważanie pamięci bohaterskich obrońców Westerplatte i fałszowanie historii. Powodem ataku było kilka kontrowersyjnych scen: polscy żołnierze mieli sikać na portret marszałka Rydza-Śmigłego, lizać karty ze zdjęciami nagich kobiet, biegać nago pod ostrzałem Niemców, kraść jedzenie z magazynów żywności.

  W jednej ze scen Chochlew planował też pokazać, że kilku obrońców zostało zastrzelonych przez swoich towarzyszy za próbę dezercji. W gorącą dyskusję, która wybuchła po ujawnieniu tych fragmentów scenariusza, zaangażowali się najważniejsi politycy.

  Swój patronat wycofała kancelaria premiera, a minister kultury Bogdan Zdrojewski zagroził, że cofnie przyznane wcześniej 3,5 miliona złotych dotacji na powstanie filmu. Ostateczną decyzję o tym, czy podległy jego resortowi PISF da pieniądze na "Tajemnicę Westerplatte", Zdrojewski uzależnił od wyniku dodatkowych ekspertyz historycznych.

  Jak udało nam się dowiedzieć, zlecone przez PISF ekspertyzy są już gotowe. Ich autorzy, historycy specjalizujący się w dziejach kampanii wrześniowej, zasugerowali Chochlewowi dokonanie kilku zmian i ostatecznie zaaprobowali scenariusz. A to oznacza, że twórcy filmu dostaną wsparcie z budżetu państwa.

  Tej informacji nie potwierdza oficjalnie rzeczniczka PISF Anna Godzisz. - Za wcześnie, żeby mówić, jaka będzie ostateczna decyzja, ale to się wyjaśni w ciągu kilku najbliższych dni, bo czekamy już tylko na recenzję ostatniego historyka - mówi "Polsce". Ale reżyser filmu Paweł Chochlew w rozmowie z nami przyznaje, że dostał z PISF zapewnienie o tym, iż opinie historyków są przychylne, więc dotacja nie zostanie odebrana.

  - Rozmawiałem niedawno z szefową PISF Agnieszką Odorowicz i zapewniła mnie, że dostaniemy obiecane 3,5 miliona złotych - mówi. - Co więcej, powiedziała, że możliwe jest zwiększenie tej dotacji, i zapewniła, że zrobi wszystko, aby ten film powstał.

  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieukom z redakcji należy poradzić,

  Momus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 55 / 42

  żeby nie tylko pisali ale również czytali ze zrozumieniem to, co napisali. Podpis pod zdjęciem: "(...) osławionego majora Henryka Sucharskiego" świadczy o tym, że jego autor nie wie, co znaczy...rozwiń całość

  żeby nie tylko pisali ale również czytali ze zrozumieniem to, co napisali. Podpis pod zdjęciem: "(...) osławionego majora Henryka Sucharskiego" świadczy o tym, że jego autor nie wie, co znaczy słowo "osławiony". Osławiony to "mający złą sławę". Major Sucharski cieszy się dobrą opinią a więc jest sławny a nie osławiony. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hej, nieuki z redakcji!

  geex

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 42

  Na zdjęciu to widać nie Henryka Sucharskiego, a Zygmunta Huebnera w roli Sucharskiego w filmie "Westerplatte". Redakcja, douczać się!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo