Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiasko referendum Rafała Dutkiewicza. Mamy pełne wyniki

Malwina Gadawa
- Spodziewamy się dużej frekwencji - mówił przed referendum prezydent Rafał Dutkiewicz. Nie udało się.
- Spodziewamy się dużej frekwencji - mówił przed referendum prezydent Rafał Dutkiewicz. Nie udało się. Fot. Tomasz Hołod / Polska Press
Tylko 10,56 procent wrocławian głosowało w niedzielnym referendum miejskim, przeprowadzonym na wniosek prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza - to pełne, oficjalne wyniki głosowania, jakie po godz. 3.30 w nocy podała miejska komisja referendalna. Większość głosujących opowiedziała się za dalszym zamykaniem centrum dla aut, organizacją kolejnych dużych imprez międzynarodowych oraz za rewitalizacją kamienic. We Wrocławiu nie będzie jednak budowy metra.

Tak niska frekwencja oznacza fiasko referendum - z prawnego punktu widzenie nie będzie ono dla władz miasta wiążące. Aby referendum było ważne, musiałoby w nim wziąć udział minimum 30 procent wrocławian.

Wprawdzie już przed głosowaniem Rafał Dutkiewicz zapowiedział że - niezależnie od liczby wrocławian którzy wezmą udział w referendum - uszanuje wolę większości głosujących, ale przy tak niskiej frekwencji będzie to tylko jego dobrą wolą. W każdej chwili będzie mógł zmienić zdanie, wynik referendum nie będzie też wiążący dla każdego kolejnego prezydenta.

Organizacja wrocławskiego referendum kosztowała około miliona złotych.

ZOBACZ TEŻ: Miasto złamało ciszę referendalną? Sprawę bada policjaWrocławianie odpowiadali na cztery pytania - w sprawie budowy metra, organizacji międzynarodowych imprez, rewitalizacji kamienic i podwórek oraz zamykania centrum dla samochodów. Tylko na pierwsze pytanie mieszkańcy odpowiedzieli "nie". Oznacza to porzucenie planów budowy w mieście metra.

Oto pełne, oficjalne wyniki referendum miejskiego we Wrocławiu:

Liczba wydanych kart do głosowania: 51.902
Liczba głosów ważnych: 51.841

Pytanie 1: Czy jesteś za ochroną historycznego centrum Wrocławia poprzez stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum, czyli na obszarze Parku Kulturowego „Stare Miasto”?
TAK - 34.549 głosów (67,5 proc.)
NIE - 16.640 głosów (32,5 proc.)

Pytanie 2: Czy jesteś za tym, aby w przyszłości we Wrocławiu powstało metro?
TAK - 23.894 głosy (46,7 proc.)
NIE - 27.247 głosów (53,3 proc.)

Pytanie 3: Czy jesteś za tym, aby w przyszłości Wrocław ubiegał się o organizację imprez kulturalnych i sportowych o znaczeniu międzynarodowym, takich jak Europejska Stolica Kultury 2016 i The World Games 2017?
TAK - 36.682 głosy (71,8 proc.)
NIE - 14.426 głosów (28,2 proc.)

Pytanie 4: Czy jesteś za zwiększeniem nakładów na rewitalizację kamienic oraz wnętrz międzyblokowych i podwórek?
TAK - 45.556 głosów (89 proc.)
NIE - 5.638 głosów (11 proc.)

- Dziękujemy wszystkim wrocławianom, którzy poszli do urn. Wynik nie jest bardzo wysoki, ale wiążący dla nas. Zastosujemy się do wszystkich wskazań wrocławian – zadeklarował w poniedziałek rano Rafał Dutkiewicz. - Będziemy stopniowo ograniczać ruch kołowy w centrum Wrocławia. Wrocławianie chcą też, żeby więcej pieniędzy przeznaczać na remonty kamienic. Nie będziemy prowadzić prac dotyczących budowy metra we Wrocławiu. Wiemy też, że mieszkańcy chcą organizacji dużych imprez – mówił prezydent. W ciągu kilku lat miasto chce podnieść o 100 procent wydatki na remonty kamienic i uspokoić ruch na ulicach w centrum. Urząd zaczyna od Dzielnicy Czterech Świątyń. - Na pewno nie zamkniemy ulicy Kazimierza Wielkiego – uspokoił prezydent. Rafał Dutkiewicz nie uważa, żeby referendum zorganizowane z jego inicjatywy, było porażką. - Nasza frekwencja jest wyższa od tej ogólnokrajowej – stwierdził prezydent. Jeszcze trzy dni przed głosowaniem Dutkiewicz mówił, że "spodziewa się dużej frekwencji".

Co oznaczają wyniki referendum?
Ruch samochodów w centrum będzie stopniowo ograniczany. – „Tak” przyśpiesza nieco proces zwrotu przestrzeni Starego Miasta mieszkańcom, poprzez uwalnianie chodników i jezdni od parkowania, które nie jest tam niezbędne i wyprowadzanie tych samochodów do parkingów kubaturowych, chociażby do nowo oddawanego parkingu na placu Wolności – mówi Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia.

Jak mówi Marek Żabiński, głosowanie na „nie" w sprawie metra sprawia, że rozwijane będą alternatywne formy transportu, takie jak kolej miejska. Stopniowo przybędzie także autobusów i tramwajów.

Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w ratuszu zapowiada też, że - zgodnie z wolą mieszkańców - miasto będzie się starało o organizację kolejnych międzynarodowych imprez takich jak World Games.

Będzie też rewitalizacja kamienic i podwórek. Już przed głosowaniem Lech Filipiak, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji, zaznaczał, że nie wyobraża sobie, iż mieszkańcy na to pytanie odpowiedzą „nie”. – W ciągu sześciu lat o 100 procent zostaną zwiększone środki na remonty kamienic i podwórek – zaznacza Filipiak. Obecnie rocznie wydaje się na ten cel 15-17 mln zł. Niezależnie od wyniku referendum, ta kwota byłaby prawdopodobnie zwiększana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska