Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019 w Rzeszowie. Znamy pierwsze szczegóły programu

Beata TerczyńskaZaktualizowano 
Dziewiąta edycja festiwalu Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 21-23 czerwca w Rzeszowie.

Jak co roku, będą to trzy dni pełne intensywnej dawki doznań artystycznych. W tym roku, w ramach europejskiego Stadionu Kultury, odbędzie się ponad 40 wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, wystawy, spektakle, performance, pokazy filmowe, warsztaty, spotkania i wiele innych. Gwiazdą koncertu Art Celebration 2019 - East West Migrations będzie legendarny skrzypek i saksofonista Michał Urbaniak w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka.

Art Celebration 2019 - East West Migrations7 edycja koncertu Art Celebration skupi się na zagadnieniu ludzkiej migracji w kontekście muzyki i sztuki.
Twórcy projektu chcą poprzez muzykę, ale również opowiedziane historie pokazać ludzkie losy i motywacje, które pchały artystów do migracji. Oprócz muzyki artyści opowiedzą w zwięzły sposób o przyczynach emigrowania i wpływie takich decyzji na ich twórcze życie.

Koncert podzielony będzie na trzy części.

I część:
Kuba Stankiewicz Trio – muzyka Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera w autorskiej interpretacji znakomitego pianisty – Kuby Stankiewicza i jego trio.
Kuba Stankiewicz to wybitny pianista należący do czołówki polskich muzyków jazzowych, kompozytor, laureat licznych nagród muzycznych, absolwent Berkley Collage of Music w Bostonie, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Razem z Kubą Stankiewiczem na scenie zagrają Wojciech Pulcyn – kontrabas oraz Sebastian Frankiewicz – perkusja.

II część:
AC Band – EAST WEST MIGRATIONS – program przygotowany przez powołany przez kuratorów zespół złożony w dużej mierze z twórców związanych z Podkarpaciem oraz tu pracujących. Muzycy zaprezentują premierowe aranżacje utworów takich twórców jak: Zbigniew Seifert, Krzysztof Komeda, Michał Urbaniak, a także premierowy utwór inspirowany życiem Sławomira Mrożka i jego emigracyjną korespondencją z Leopoldem Tyrmandem. Gościem specjalnym tej części koncertu będzie wybitny skrzypek jazzowy młodego pokolenia – Bartosz Dworak – zwycięzca 1 edycji konkursu wiolinistycznego im. Zbigniewa Seiferta.

III część:
Michał Urbaniak Jazztet – wyjątkowy koncert legendarnego skrzypka i saksofonisty Michała Urbaniaka w towarzystwie kolejnej legendy: Wojciecha Karolaka.
Obaj muzycy przez wiele lat grali razem na emigracji. Towarzyszyć im będzie Frank Parker – amerykański perkusista, który osiadł w Polsce oraz brytyjski gitarzysta pochodzenia afrykańskiego – Femi Temowo lub Michael Patches Stewart – wybitny amerykański trębacz mieszkający w Polsce. Podczas koncertu wykonawcy opowiedzą o swoich emigracyjnych wspomnieniach. Odbędzie się też spotkanie z Michałem Urbaniakiem podczas którego porozmawiamy o roli emigracji w jego muzycznej karierze.

Bitwa o Wschód
Bitwa o Wschód to turniej tańca street dance, na który przyjeżdżają tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i Białorusi. W poprzednich latach odbyły się już 4 imprezy w ramach Europejskiego Stadionu Kultury (w 2015 i 2016 pod nazwą Battle of the South). Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem tancerzy, którzy walczyli w bitwach tanecznych w kategorii break dance, popping i hip hop oraz brali udział w pokazach formacji tanecznych.

W ramach Bitwy o Wschód 2019 odbędą się:
– bitwa break dance kids – bitwy solo w dwóch kategoriach wiekowych od 6 do 9 lat i od 10 do 15 lat
– bitwa hip hop i popping – bitwy taneczne solistów w kategorii hip hop i popping bez ograniczeń wiekowych
– przegląd formacji tanecznych – pokazy grup tanecznych w formie prezentacji choreografii w dwóch kategoriach wiekowych od 7 do 13 lat i od 14 lat wzwyż.

Zawody odbędą się na asfaltowym placu pod Mostem Zamkowym w Rzeszowie.

Całość zmagań tancerzy oceniać będą sędziowie – wybitni tancerze w swoich dziedzinach pochodzący z Polski, Ukrainy i Białorusi, którzy oprócz sędziowania zmagań tanecznych poprowadzą również darmowe warsztaty taneczne.

Europejski Stadion Kultury 2018 w Rzeszowie. Wspaniałe widow...

Photo-Doc Freestyle
Photo Doc Freestyle to dokumentalno - artystyczna akcja fotograficzna, dzięki której uczestnicy Europejskiego Stadionu Kultury będą mieli możliwość wykonania wyjątkowej dokumentacji fotograficznej wydarzeń organizowanych w ramach ESK.

20 osób – wolontariuszy, uczestników festiwalu otrzyma jednorazowe, analogowe aparaty fotograficzne, przy pomocy których będą mogli zarejestrować w formie fotografii koncerty, emocje, spotkania i atmosferę Europejskiego Stadionu Kultury.

Po zakończeniu akcji fotograficznej od uczestników zostaną zebrane aparaty, a z naświetlonych negatywów członkowie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego – osoby prowadzące akcję wywołają fotografie i wykonają odbitki. Z tak wykonanych zdjęć zostanie przygotowana wystawa fotograficzna w Galerii Nierzeczywistej, na której zostanie zaprezentowanych ok. 100-150 zdjęć autorstwa Uczestników akcji.

Wystawa będzie również prezentowana na stronach RSF – w ramach prezentacji fotografii streetowej.
Informacje o zapisach dostępne będą na stronie Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego.

„Świat, który przeminął… Życie codzienne łemkowskiej rodziny na fotografiach Zdzisława Postępskiego i Romana Reinfussa” - to wystawa fotografii ukazujących życie i kulturę Łemków.

Łemkowie to jedna z grup góralskich północnych Karpatów, która ukształtowała się w długim procesie historycznym, wchłaniając i asymilując różne elementy etniczne. Łemkowszczyzna ciągnęła się po obu stronach Karpat od Osławy i Laborca na wschodzie, po Poprad na zachodzie. Życie Łemków toczyło się odwiecznie ustalonym rytmem, charakteryzowali się tradycyjnymi strojami, budownictwem i obrzędowością. Dzięki bezcennym fotografiom będzie można obejrzeć świat, który przeszedł już do przeszłości wskutek tragicznych wydarzeń historycznych oraz zmian społecznych dokonujących się w drugiej połowie XX w.

Podczas wystawy prezentowane będą unikatowe fotografie przedstawiające rodziny Łemkowskie w tradycyjnych strojach oraz ich życie codzienne. Autorem fotografii z lat 40. XX w. dokumentujących życie Łemków jest Zdzisław Postępski (1916-1991), którego spuścizna fotograficzna znajduje się w zbiorach Galerii Fotografii. Część fotografii do wystawy zostanie udostępniona przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Są to m. in. klisze pozostawione przez Romana Reinfussa, znakomitego znawcy sztuki ludowej i etnografa, który uwiecznił życie Łemków w latach 1929-1938. Wystawie towarzyszyć będą również eksponaty dotyczące kultury łemkowskiej udostępnione przez Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Wernisaż wystawy odbędzie się 22 czerwca o godz. 12, a uświetni go występ kapeli łemkowskiej.

Podkarpackie pomysły na majówkę

6 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pomniku Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie

Wideo

Materiał oryginalny: Festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2019 w Rzeszowie. Znamy pierwsze szczegóły programu - Nowiny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie