Festiwal Soundedit w Łodzi - przyjedzie brytyjski zespół...

  Festiwal Soundedit w Łodzi - przyjedzie brytyjski zespół Morcheeba

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Słynna brytyjska formacja Morcheeba jest pierwszą gwiazdą 10. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Impreza odbędzie się w dniach 25-28 października.
  Festiwal Soundedit w Łodzi - przyjedzie brytyjski zespół Morcheeba

  ©materiały prasowe

  Morcheeba zagra w Łodzi 26 października (piątek) w klubie Wytwórnia. W czerwcu ukaże się najnowszy krążek formacji – „Blaze Away”.

  Pionierzy trip-hopu wydali osiem płyt, które sprzedały się w łącznym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. Ich muzyka pojawiała się w wielu filmach i serialach, od „Traffic” po „Rodzinę Soprano”. Dziś do spuścizny Skye i braci Godfrey odwołuje się młodsze pokolenie muzyków: London Grammar, Nouvelle Vague czy Bonobo.

  Zespół Morcheeba powstał w Londynie w 1995 roku. Gdy zaczynali, stawiano ich w jednym rzędzie obok Massive Attack, Portishead, choć Morcheeba nigdy nie była tak mroczna jak zespoły z Bristolu, a pokrewnymi duszami zdawali się raczej: Zero 7, Goldfrapp, Thievery Corporation.


  – Na „Blaze Away” postaraliśmy się sięgnąć po wiele wpływów znanych z wczesnych nagrań Morcheeby. Słuchaliśmy mnóstwo bluesa z lat 50., rocka psychodelicznego z lat 60., dub reggae lat 70. Nie zabraknie nawiązań do lat 80., czyli stylu electro oraz hip-hopu lat 90. Cokolwiek nas zainspirowało, staraliśmy się podążać tym tropem – zapowiedział Ross Godfrey, producent najnowszej płyty Morcheeby.

  Album „Blaze Away” ma ukazać się 1 czerwca za sprawą wytwórni należącej do zespołu – Fly Algaric Records we współpracy z Kartel Music Group. W Polsce płytę wyda wytwórnia NoPaper Records. Pierwszy singiel z płyty to „Never Undo”.

  Niebawem Morcheeba wyruszy w swoją największą trasę koncertową, podczas której wykona „klasyczne” utwory oraz nowe, pochodzące z premierowej płyty. A ich najpopularniejsze kompozycje to m.in. „Trigerr Hippie”, „Blindfold”, „Rome Wasn’t Built In A Day”, „The Sea” czy „Otherwise”.

  – W ciągu dwudziestu lat nigdy wcześniej nie byliśmy w tak długiej trasie. Co jest dla nas niespodzianką, wciąż znajdujemy fanów w miejscach, w których wcześnie nigdy nie graliśmy. Jedni czekali przez cały czas, aby nas zobaczyć i posłuchać na żywo, inni dopiero niedawno odkryli naszą muzykę. To niesamowite! – mówi Skye Edwards, charyzmatyczna wokalistka i kompozytorka grupy.

  Łódzki Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit organizowany jest od 2009 roku. W ramach wydarzenia przyznawana jest statuetka Człowieka ze Złotym Uchem, która trafiła już do ponad trzydziestu osób związanych z branżą muzyczną. Za sprawą festiwalu Łódź odwiedzili m.in. Brian Eno, Tony Visconti, Roger Glover, Bob Geldof, John Cale, Bill Laswell, Karl Bartos, John Lydon, Martin „Youth” Glover, Peter Hook, OMD, Public Image Limited, Gavin Friday, Divine Comedy, Daniel Lanois, Marc Almond. Szefem festiwalu jest Maciej Werk.

  Zespół Morcheeb to pierwszy z gości tegorocznego festiwalu – wkrótce poznamy kolejnych. Karnety na Soundedit, obejmujące piątek, sobotę i niedzielę (26-28 października) w promocyjnej cenie 150 zł można nabyć na stronach ticketmaster.pl i bilety24.pl. Bilety na piątek, podczas, którego wystąpi Morcheeba, kosztują 110 zł. Karnety i bilety można kupić również w kasie klubu Wytwórnia oraz w sieci salonów: Empik, Media Markt, Saturn.

  Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia


  Sprawdź, gdzie jest burza

  PROGNOZA POGODY. Będzie załamanie pogody? Sprawdź prognozę dla Łodzi i województwa łódzkiego na poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo