Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Netia Off Camera. Nie tylko o kontrowersyjnym obrzezaniu i przyjaźni ze słoniem

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Bohater filmu „Pop Aye” - rozczarowany życiem architekt - zaprzyjaźnia się ze... słoniem
Bohater filmu „Pop Aye” - rozczarowany życiem architekt - zaprzyjaźnia się ze... słoniem Archiwum
Kino. Twórcy, których filmy znalazły się w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi” na Festiwalu Netia Off Camera, udowadniają, że nie boją się poruszać trudnych tematów.

28 kwietnia rozpocznie się w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera. Do 7 maja na ekranach kina studyjnych zobaczymy obrazy z całego świata. Organizatorzy ogłosili już listę filmów, które będą ze sobą rywalizować w Konkursie Główny „Wytyczanie drogi”. O tym, który z twórców otrzyma 100 tys. dolarów, zdecyduje międzynarodowe jury, na czele którego stanie w tym roku Agnieszka Holland. Warto zwrócić uwagę, że w konkursie mogą brać udział wyłącznie filmy debiutantów.

- Obok Krakowskiej Nagrody Filmowej - jednej z najwyższych tego typu na świecie - laureat otrzymuje również możliwość uzyskania grantu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 1 mln zł - mówi Alicja Myśliwiec, rzeczniczka Netia Off Camera. Dofinansowanie PISF zdobędzie twórca, który swój kolejny film zechce nakręcić w Polsce.

Wśród dziesięciu zagranicznych tytułów znalazł się również film „Ostatnia rodzina” - polskiego twórcy Jana P. Matuszyńskiego. Reżyser będzie też gościem „Strefy Gwiazd” w Miasteczku Filmowym, które „wyrośnie” na Placu Szczepańskim podczas trawania Netia Off Camera.

„Ostatnia rodzina” zmierzy się m.in. z „Butterfly Kisses” - pełnometrażowym debiutem fabularnym mieszkającego w Wielkiej Brytanii polskiego reżysera - Rafaela Kapelińskiego. - Film opowiada o społecznym tabu, przyjmując osobisty, intymny punkt widzenia głównego bohatera, zmagającego się z mrocznym sekretem - zdradza Alicja Myśliwiec.

W konkursie znalazł się również „The Wound” pochodzącego z RPA Johna Trengrove’a. Twórca opowiada w nim o plemiennym rytuale obrzezania i następującym po nim okresie inicjacji, które w oczach wspólnoty zamieniają chłopców w mężczyzn. W „Worldly Girl” Marco Danielego poznamy natomiast życie nastoletniej Giulii, w którym kierunek wyznaczają surowe zasady rządzące społecznością świadków Jehowy.

Warto również zwrócić uwagę na „Pop Aye” Kirsten Tan. Reżyserka przedstawia w nim historię rozczarowanego życiem architekta, który postanawia sprawić sobie… słonia.

Więcej o filmach konkursowych przeczytamy na www.off camera.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski