Festiwal Łódź Czterech Kultur w wielu punktach miasta [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W koncercie "Serge Gainsbourg. Piosenki" w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpi m.in. Ania Rusowicz
W koncercie "Serge Gainsbourg. Piosenki" w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpi m.in. Ania Rusowicz Paweł Bąbała
7 września rozpocznie się tegoroczna edycja Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Impreza odbywa się pod hasłem „Kultura buntu”.

Interdyscyplinarne wydarzenie po raz drugi realizowane jest przez zespół kuratorów (w tym roku trzyosobowy). Widzowie w ciągu dziesięciu dni będą mieli okazję uczestniczyć w ponad 40 wydarzeniach.

Program muzyczny wypełniają koncerty z udziałem wykonawców głównie szeroko rozumianego popu. Już pierwszego dnia na Starym Rynku wystąpią Kayah, L.U.C., Bovska, Grubson i Zeus. W znanym projekcie Rebel Babel Ensemble artystom towarzyszyć będą orkiestry reprezentacyjne łódzkiego MPK i Poczty Polskiej. Jako support zaprezentuje się Balcanscream. A 9 września w Teatrze Muzycznym odbędzie się koncert „Serge Gainsbourg. Piosenki”, w którym wystąpią Maria Peszek, Daria Zawiałow, Tymon Tymański, Fismoll, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach.

Wśród wydarzeń muzycznych są również koncertu pod hasłem „Na Wschód” w klubokawiarni Format w Fabryce Sztuki oraz wieczór utworów w języku jidysz „Libelid”, w wykonaniu Oli Bilińskiej z zespołem w Studiu im. H. Debicha w Radiu Łódź. Z koncertami wystąpią też legendarna łódzka grupa Jude (Fabryka Sztuki) oraz Ania Rusowicz ze swoją ostatnią płytą „niXes” i izraelska wokalistka Efrat Cohen z formacją Fafa Galoure (Teatr Nowy). Kolejną propozycją jest premierowy koncert Hani Rani i Christiana Loefflera „Nest”.

Tradycyjnie na Starym Rynku zagości artystyczna instalacja. Będzie to „Spread” autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego. Pojawią się tam też performerzy z Izraela, SuperCops. Główna wystawa festiwalu, „Biegnij. Stary świat jest za tobą”, zagości w Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki. Jej kuratorka, Agnieszka Zawadowska, wykorzystuje filmowe kadry z etiud studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z lat 60. i 80. ubiegłego wieku, a także cytaty literackie i fragmenty reklam. Aż 56 pań ma natomiast wziąć udział w performensie przygotowanym przez Annę Baumgart. Zasiądą one przy stole w Teatrze Nowym, by wskazać najważniejsze dla naszego regionu kobiece postaci i dyskutować o sytuacji kobiet w Polsce.

W Ośrodku Propagandy Sztuki otwarta zostanie wystawa fotografii Clausa Friedricha Rudolpha i rzeźb Tanyi Krylovej, a w piwnicach kamienicy Pinkusa - ekspozycji „Pusto-stan nienawiści” Karoliny Wiktor.

Festiwalową premierą teatralną będzie spektakl Agnieszki Jakimiak „Gala ’68. Wolność to luksus” na scenie Teatru Nowego. Do Łodzi przyjedzie po raz kolejny Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Dwukrotnie pokaże sztukę „Kariera doktora Rusa”, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny. Teatr Żydowski z Warszawy zaprezentuje zaś „Dybuka” w reżyserii Mai Kleczewskiej. W „Nowym” będzie można poza tym zobaczyć Dakh Daughters z Ukrainy, a w Pasażu Schillera - „Cyrk Tarabumba” Kliniki Lalek.

Ostatniego dnia festiwalu na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze francuski teatr Pipotal uruchomi swoje machinarium w barwnym programie dla całych rodzin. Studenci z Rosji zagrają spektakl „Turgieniew w Polsce”, w Muzeum Miasta Łodzi. Warszawski Teatr Dramatyczny i Malabar Hotel pokażą w „Arlekinie” przedstawienie „Tutli Putli”, oparte na tekście Witkacego. Grupa LineAct na Starym Rynku przedstawi site specific „Lepiej”.

Festiwal to także działania edukacyjne i spotkania, odwołujące się do wielokulturowej historii miasta. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało program lekcji dla uczniów w różnym wieku, wędrówkę szlakiem otwartych świątyń, wykłady i panele dyskusyjne, poświęcone włókniarkom łódzkim i łódzkiej kontrkulturze.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego. O tamtej chwili przedsięwzięciem kierowały różne osoby, a jego organizatorami były rozmaite fundacje i instytucje. Od roku organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Za tegoroczny program wydarzenia odpowiada trzyosobowy zespół kuratorski: Teresa Latuszewska-Syrda, Agnieszka Zawadowska i Marcin Tercjak.

Na budżet tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur składają się: miejskie dofinansowanie w wysokości 1 mln 200 tys. złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 tys. złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów. Organizatorzy liczą, że w sumie budżet zbliży się do 2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Festiwal Łódź Czterech Kultur w wielu punktach miasta [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl