Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur opowie o Kulturze Buntu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W ramach festiwalu odbędzie się koncert z piosenkami słynnego francuskiego barda, Serge’a Gainsbourga
W ramach festiwalu odbędzie się koncert z piosenkami słynnego francuskiego barda, Serge’a Gainsbourga Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons
Kultura Buntu – to hasło tegorocznego festiwalu Łódź Czterech Kultur. Miejska impreza odbędzie się w dniach 7-16 września.

Za program wydarzenia odpowiada troje kuratorów: Marcin Tercjak (program muzyczny), Agnieszka Zawadowska (teatr, wystawa główna), Teresa Latuszewska-Syrda (działania w przestrzeni miejskiej), a organizatorem jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Urząd Miasta Łodzi dofinansowuje festiwal kwotą 1 mln 200 tys. zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołożyło zaś na przedsięwzięcie 400 tys. zł.

– Liczymy, że łącznie ze wsparciem od sponsorów i partnerów budżet festiwalu będzie bliski 2 milionów złotych – dodaje Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta Łodzi.

Muzyczną atrakcję festiwalu będzie koncert z piosenkami francuskiego barda Serge’a Gainsbourga, który zagości w Teatrze Muzycznym. Za muzyczną oprawę wydarzenia i aranżacje utworów odpowiada Daniel Bloom, uznany producent i kompozytor. Wystąpią natomiast m.in. Tymon Tymański, Ania Rusowicz, Skubas, Fissmoll, Ralph Kamiński, Łukasz Lach, Daria Zawiałow. Sprzedaż biletów na koncert ma ruszyć na początku maja.

Multimedialna wystawa „Biegnij. Stary świat jest za tobą”, prezentowana w Fabryce Sztuki, będzie korzystać z legendy łódzkiej Szkoły Filmowej lat 60. i 70. Na ekspozycji widzowie zobaczą fragmenty etiud szkolnych Romana Polańskiego, Claude’a Guillemonta, Zbigniewa Rybczyńskiego, Mustaphy Derkaouia.

Wśród teatralnych premier zapowiadany jest performens Anny Baumgart oraz spektakl „Spojrzenie wstecz z odrobiną smutku”, reżyserowane przez Agnieszkę Jakimiak w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, a nawiązujący do francuskiej nowej fali w kinie.

W przestrzeni Starego Rynku zaprezentuje się doceniona podczas ubiegłorocznej edycji grupa LineAct. Istotną częścią festiwalu mają być też wydarzenia edukacyjne – lekcje, cykl spotkań „Religie w dialogu”, zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, dotyczące wielokulturowości Łodzi, a także panele dyskusyjne „Włókniarki łódzkie” i „Kontrkultura łódzka”.

Impreza zagości w Teatrach Nowym, Muzycznym, Centrum Dialogu, na Starym Rynku, w Fabryce Sztuki, Manufakturze, a także w świętującym jubileusz hotelu Grand.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki