Ferie 2020 w Gdańsku. Co miasto proponuje uczniom w wolnym czasie? Zajęcia sportowe i artystyczne

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
123RF
Wyjścia do kina, muzeum czy galerii, zajęcia sportowe i artystyczne - to tylko niektóre propozycje spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych. Na dzieci i młodzież czeka łącznie ponad 5 tysięcy miejsc.

Ferie w województwie pomorskim rozpoczną się 13 i potrwają aż do 26 stycznia 2020 roku. Zagospodarować dzieci w czasie przerwy od zajęć pomoże w Gdańsku aż 55 szkół, w tym 3 szkoły specjalne. Na organizację zimowego wypoczynku w szkołach miasto przeznaczyło w tym roku blisko 800 tys. złotych. Na małych gdańszczan czeka ponad 5 tysięcy miejsc.

Wsłuchujemy się w głos rodziców, którzy potrzebują opieki dla swoich dzieci podczas całych ferii - mówił Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Dlatego zajęcia odbywać się będą pięć dni w tygodniu przynajmniej przez 8 godzin. W Gdańsku rozpoczynamy w tym roku ferie już 13 stycznia, jako pierwsi w Polsce. Jutro zaczynają się zapisy. W każdej placówce, która prowadzi zajęcia, wystarczy wypełnić wniosek, by zapisać dziecko.

Zajęcia przygotowano w ten sposób, by mogli skorzystać z nich również rodzice, którzy w czasie ferii chodzą do pracy. Dlatego też opieka podczas zajęć obejmuje co najmniej 8 godzin, a w niektórych placówkach nawet 10 godzin zajęć.

Ofertę przygotowano tak, by mieszkańcy z całego Gdańska mogli skorzystać z zaproponowanej opieki w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Na zajęcia odbywające się w szkole można zapisać ucznia, który na co dzień nie uczęszcza do danej placówki. Większość zajęć będzie odbywać się bezpłatnie lub za symboliczną kwotę.

Jak zapisać dziecko?

Wszyscy ci, którzy chcą zapisać dziecko na zajęcia w szkole, powinni pobrać ze strony szkoły lub w sekretariacie specjalny formularz i po wypełnieniu dostarczyć go do placówki. Dziecko można zarejestrować również osobiście w sekretariacie.

Zajęcia przygotowały również: Pałac Młodzieży, Muzeum Gdańska, Gdański Zespół Schronisk Szkolnych, Gdański Ośrodek Sportu, Hevelianum, Gdański Archipelag Kultury, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, CSW Łaźnia oraz wiele innych. Informacje o tym, jak zapisać na zajęcia w poszczególnych instytucjach, znajdują się na stronach internetowych placówek.

Moc atrakcji dla małych i dużych

Gdański Teatr Szekspirowski w okresie ferii oferuje lekcje szekspirowskie połączone z zwiedzaniem teatru oraz dla bardziej wtajemniczonych miłośników teatru wersja zaawansowana w postaci warsztatowej.

Na ferie zimowe w duchu zero waste zaprasza Instytut Kultury Miejskiej. Warsztaty będą odbywać się w poniedziałki i środy w godz. 10.00–14.00. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 8–13 lat.

Ośrodek Kultury Morskiej zaprasza na warsztaty "Zimowe zabawy", "Zróbmy sobie zimę", warsztaty modelarskie. Zachęca również do zwiedzania Żurawia oraz gdańskich Spichlerzy.

Świetnym wyborem dla najmłodszych będą również Ferie w zoo. Gdański ogród zoologiczny zaprasza w dniach 13.01.2020–24.01.2020 w godz. 11.00–13.00 na zajęcia: "Zostaw w krzakach tego zwierzaka", "Ptasie warsztaty", "Pleciemy makramy", "Zakupy bez plastiku".

Muzeum Gdańska każdego dnia ferii od poniedziałku do piątku organizuje warsztaty w ratuszu Głównego Miasta w godz. 11.00–14.00. Na chętnych czekają zajęcia decoupage'u, szycia, origami, ozdabiania masek, ceramiki. Dodatkowo spotkania z historią będą odbywać się w pozostałych oddziałach Muzeum.

Miłośnicy aktywnego trybu życia na pewno odnajdą coś dla siebie w ofercie Gdańskiego Ośrodka Sportu. Od 8 do 12 będą mogli wybrać się na "Basen za zeta", a po południu na rodzinne pływanie za 5 złotych. Na pływalni odbędzie się także "Zimowa szkoła ratownictwa" i lekcje hokeja podwodnego.

W poszczególnych filiach Biblioteki odbywają się zajęcia plastyczne dla dzieci, podróże plastyczno-literackie, spotkania z planszówkami i artystyczne inspiracje.

Ferie na sportowo

Gdański Ośrodek Sportu proponuje:

* „BASEN ZA ZETA”
Dzieci i młodzież szkolna do lat 16 będą mogły korzystać z następujących basenów pływackich:

Dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat zapewniona opieka animatora.

Wejście możliwe będzie dni powszednie, tj. 13-17.01 oraz 20-24.01.2020, w godzinach: 8:00 – 16:00 (co godzinę) za symboliczną opłatą 1 PLN, na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Pierwszeństwo do skorzystania z naszej akcji mają grupy zorganizowane.

* RODZINNE PŁYWANIE ZA 5 ZŁOTYCH
Ze specjalnej oferty będą mogły skorzystać rodziny spędzających zimowe wakacje w mieście. W czasie ferii, w określonych godzinach wstęp na wszystkie baseny GOS dla minimum jednego opiekuna, czyli osoby dorosłej będzie kosztował zaledwie 5 zł od osoby, podczas gdy dziecko wejdzie na pływalnię za jedną złotówkę w ramach akcji „Basen za zeta”. Akcja dotyczy dni powszednich, czyli 13-17 oraz 20-24 stycznia.

Na wejście składa się 40 minut w wodzie oraz po 15 minut na skorzystanie z szatni i natrysków przed i po pływaniu. Promocja będzie obowiązywała na Pływalniach GOS po południu, oprócz godzin przeznaczonych na Zimową Szkołę Ratownictwa. Dokładne terminy godzinowe można sprawdzić na stronach poszczególnych basenów, ponieważ mogą się nieznacznie różnić.

* ZIMOWA SZKOŁA RATOWNICTWA
Zimowa Szkoła Ratownictwa to cykl bezpłatnych zajęć doskonalących umiejętności pływackie z elementami ratownictwa podczas ferii zimowych. Program przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia. Zajęcia będą również obejmować podstawowe elementy pierwszej pomocy, a także zawierać elementy gier i zabaw w wodzie. Zajęcia odbędą się w dni powszednie, w terminach od 13 do 17 i od 20 do 24 stycznia. 60‑minutowe zajęcia rozpoczynać się będą o godzinach 14:00 i 15:00.
• Limit uczestników: Chełm: 45 osób, Osowa 30 osób, Stogi i Orunia – 15 osób.

* PODWODNY HOKEJ
Sprzęt do gry w hokeja podwodnego zapewnia organizator. Uczestnictwo w zajęciach odbywa się na ogólnych zasadach akcji „Basen za zeta”, czyli ich koszt to zaledwie jedna złotówka.

* NURKOWANIE
Centrum Nurkowe Tryton zaprasza na zajęcia basenowe w pełnym Aqualungu. Zajęcia zaadresowane są wyłącznie dla dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Spotkanie składa się z krótkiej części teoretycznej, pływania w basenie i zajęć podwodnych. Planowany czas przeznaczony na szkolenie to około półtorej godziny, z czego około 45 minut to zajęcia nurkowe.
Uczestnictwo w zajęciach odbywa się na ogólnych zasadach akcji „Basen za zeta”, czyli ich koszt to zaledwie jedna złotówka. Liczba miejsc ograniczona do 8 osób.
• Kiedy? 13, 15, 17, 20, 22 oraz 24.01.2020 roku (poniedziałki, środy i piątki)
• Gdzie? Kryta Pływalnia przy ul. Chałubińskiego 13
• W jakich godzinach?10:00 – 11:45
• Formularz zgłoszeniowy: www.cn-tryton.pl

* FERIE NA ZARUSKIM

W dniach 13-17.01.2020 r. (I turnus) oraz 20-24.01.2020 r. (II turnus), w godzinach 10:00 – 13:00 zapraszamy młodzież od 12 roku życia na zajęcia organizowane przez załogę oficerską gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski”, przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim. Żaglowiec zacumowany jest przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem statku-muzeum SS „Sołdek”) - czytamy.

Zajęcia mają charakter interaktywnych warsztatów, a każdy z turnusów oferuje kompletny cykl edukacyjny z odpowiednio opracowanym programem na każdy dzień. Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie ważnej legitymacji szkolnej lub dowodu osobistego. Zajęcia są bezpłatne i aby wziąć w nich udział należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.zaruski.pl, wypełnić go (wraz z rodzicami) i wysłać na adres mailowy: piotr.krolak@sportgdansk.pl.
Na każde z zajęć obowiązuje limit 10 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.
W programie turnusu:
• podstawy nawigacji – praca z mapą, nanoszenie pozycji geograficznej, wyznaczanie kursu drogi
• pogoda na morzu – czy można uciec przez sztormem?
• zapoznanie z żaglowcem „Generał Zaruski” – historia, budowa, eksploatacja
• poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich,
• bezpieczeństwo na morzu,
• filmy żeglarskie,
• atrakcje dostępne w obiektach Narodowego Muzeum Morskiego i Ośrodka Kultury Morskiej,
• propozycje żeglarskie na sezon 2020 – popłyń z nami z rejs!
Informacje organizacyjne będą wcześniej publikowane na stronie www.zaruski.pl oraz profilu Facebook żaglowca „Generał Zaruski”.
13-17.01.2020 r. (I turnus) oraz 20-24.01.2020 r. (II turnus) w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, w godz.10:00 – 13:00
Czas trwania – 3 h, limit – 10 osób
Formularz zgłoszeniowy – zaruski.pl

* BADMINTON
Treningi będą się odbywać na specjalnie przygotowanym boisku, dysponującym pełnym ogrzewaniem i zadaszeniem, znajdującym się przy ul. Dąbrowszczaków 13. Na zajęciach wymagane jest obuwie zmienne oraz strój sportowy. W związku z ograniczoną ilością miejsc – 15 osób, konieczna jest wcześniejsza internetowa rejestracja. Organizatorzy zapraszają w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach 10:00 – 11:30. W dniach: 13, 15, 17, 20, 22 oraz 24.01.2020 roku (poniedziałki, środy i piątki) do Klubu Sportowego Sport Park Przymorze przy ul. Dąbrowszczaków 13. W godz. 10:00 – 11:30
• Limit – 16 osób
• Zapisy – biuro@sportpark.com.pl lub telefonicznie 509 024 105

* AKTYWNE FERIE Z LECHIA TENNIS CLUB
Zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do wzięcia udziału w zajęciach organizowanych przez Lechia Tennis Club, przy ul. Traugutta 29 - czytamy. - Zaplanowaliśmy aktywny program sportowo-rekreacyjny (tenis, sparingi tenisowe z rówieśnikami, unihokej, piłka nożna i inne), zabawy i animacje, zajęcia edukacyjne (gry i zabawy integracyjne, gry planszowe, konkursy). Warunkiem przystąpienia do zajęć jest posiadanie zmiennego obuwia oraz stroju sportowego. Sprzęt zapewnia organizator. Zajęcia są bezpłatne, limit miejsc jest ograniczony. Wymagana jest wcześniejsza internetowa rejestracja, decyduje kolejność zgłoszeń.
• Kiedy? 13-17.01.2020 i 20-24.01.2020 roku, poniedziałek – piątek
• Gdzie? Korty tenisowe przy ul. Traugutta 29
• W jakich godzinach? 10:00-11:00 raz 12:00-13:00
• Limit: 10 osób
• Zapisy – biuro@lechiatennisclub.pl

* TRENINGI JUDO
SGKS Wybrzeże zaprasza wszystkie dzieci i młodzież szkolną w wieku od 7-16 lat na zajęcia judo w czasie ferii w dniach 11-15 luty oraz 18-22 luty 2019 roku.
Zajęcia odbywają się na hali sportowej przy ul. Traugutta 29 w godz. 10:00- 11:00 i 15:00 – 16:00. Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest posiadanie stroju sportowego z długim rękawem i długą nogawką. Zajęcia są bezpłatne.
• Kiedy? 13-17.01.2020 i 20-24.01.2020 roku.
• Gdzie? Hala sportowa przy ul. Traugutta 29
• W jakich godzinach? 09:30 – 10:30 oraz 15:00 – 16:00
• Czas trwania: 1 h
• Zapisy – w biurze klubu lub tel. 605 086 353

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Do szkoły dopiero od września.

Wideo

Materiał oryginalny: Ferie 2020 w Gdańsku. Co miasto proponuje uczniom w wolnym czasie? Zajęcia sportowe i artystyczne - Dziennik Bałtycki

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

b
brough

Czy prowadzisz firmę, która potrzebuje finansowania lub pieniędzy z powodów osobistych, takich jak; Konsolidacja zadłużenia, opłaty szkolne, zakup nieruchomości takich jak samochód, dom, opieka medyczna itp.? Oferujemy szeroki zakres finansowania firmom i osobom, które potrzebują pomocy finansowej lub wsparcia w różnych celach prawnych. E-mail: boggiegroup@gmail.com

S
SMS

Przed wyjazdem dobrze jest zadbać o swoją płynność finansową zagranicą.

Przy tej okazji można trochę zaoszczędzić.

Załóż z gratisem 5EURO hiszpańską kartę BNC10.

Pobierz aplikację BNC10 tutaj:

https://bnc10.page.link/KAoGcWQUC7o9hQLr8

Zdecydowana większość usług w bnc10 jest darmowa:

0 zł za prowadzenie konta w euro,

0 zł za użytkowanie karty fizycznej oraz wirtualnej,

0 zł za dostawę karty fizycznej,

0 zł za przelewy SEPA w walucie euro,

0 zł za przelewy natychmiastowe pomiędzy użytkownikami bnc10,

0 zł za 3 wypłaty z dowolnych bankomatów na świecie.

W tym ostatnim przypadku, prowizja może zostać pobrana, ale bnc10 zwróci ją na wasze konto w ciągu 24 godzin. Limity wypłat gotówki wynoszą: do 250 euro dziennie oraz do 500 euro w skali miesiąca.

Transakcje rozliczane są po kursie rzeczywistym organizacji Mastercard.

Za polecanie w przyszłości karty bnc10 swoim znajomym sam będziesz zarabiał :) (5EURO za każdego poleconego i dodatkowe 25EURO za 5 osób)

Uwaga pomocna przy zakładaniu konta: niehiszpański dowód osobisty potrzebny do konta określany jest w aplikacji jako NIE a potrzebny do uzyskania gratisu przelew 25EURO możecie wykonać z innej aplikacji, np: N26, Monese.

Załóż z gratisem 5EURO (lub 5 GBP w zależności jakie konto otworzysz) kartę monese.

Po prostu użyj kodu SZYMO648. Pobierz aplikację Monese tutaj: https://monese.app.link/ZpuUfRbMQZ?invite=SZYMO648

Teraz możesz zarobić dodatkowo jeszcze 15€ po wydaniu (lub transferze na inne konto) 500€.

Załóż z gratisem 50PLN kartę TWISTO.

(ta perełka to udzielany gratis kredyt!)

Pobierz aplikację TWISTO poprzez link:

https://www.twisto.pl/rejestracja/?promo=SZYMONS80

Po założeniu konta można dodatkowo wziąć udział w konkursie i wygrać Apple Watch, iPhone XS albo wypożyczenie Tesla 3

https://www.twisto.pl/poznaj/twisto-free/?utm_source=facebook

Dodaj ogłoszenie