Fachowcy ostrzegają: komary mogą nas ciąć nawet do października. Chyba, że nadejdzie susza

Artur Matyszczyk
Artur Matyszczyk
Systematyczne deszcze, wysoki poziom stawów, liczne kałuże, a do tego wysoka temperatura i wilgotność - to wszystko sprawia, że komary maja idealne warunki do rozwoju. Dlatego po suchej wiośnie, teraz mali, wygłodniali, latający krwiopijcy rzucili się na nas ze zdwojoną energią.

Przykładacie głowę do poduszki, już zasypiacie, a tu nagle, ni stąd ni zowąd słyszycie upierdliwe "bzzzz", "bzzzz". Też Was to doprowadza do wściekłości? No właśnie.

Komary tną jak oszalałe

Od trzech tygodni komary zaatakowały nas jak oszalałe. Trudno w spokoju wysiedzieć w ogródku, na działce czy nad jeziorem. A nawet jeśli już się uda, to potem od swędzących bąbli można zwariować. Jak długo potrwa jeszcze to szaleństwo?

Niestety, wieści nie są dobre. Jeżeli utrzyma się obecna pogoda, z systematycznymi deszczami, to komary mogą być aktywne nawet do października.

- Dopóki będą systematyczne opady deszczu, wysoki poziom stawów, oczek wodnych, liczne kałuże, podniesione wody w rowach, dopóty komary będą miały idealne warunki do rozwoju. W poprzednich latach były już takie sytuacje, że fachowcy zajmujący się odkomarzaniem, działali w październiku. Jeżeli nic się nie zmieni, w tym roku może być podobnie - mówi prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz.

Komary są ważne dla ekosystemu

Profesor Ignatowicz tłumaczy, że komar składa jaja do zbiorników wodnych i musi to być woda stojąca. Zależność jest prosta. - Jeżeli wód brakuje, to nie ma komarów - dodaje.

Warto podkreślić, że choć dla nas komary są bardzo uciążliwe, to pełnią ważną funkcję w ekosystemie. Ich larwy żywią się zanieczyszczeniami i bakteriami zawieszonymi w wodzie. W ten sposób ją filtrują, co w przyrodzie odgrywa dużą rolę.

- Gdybym był prezydentem całego świata i mógł zdecydować o losie ostatniej pary komarów, to z pewnością bym ją uwolnił, zamiast zabić, dla dobra naszej planety - żartobliwie podsumowuje profesor Ignatowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fachowcy ostrzegają: komary mogą nas ciąć nawet do października. Chyba, że nadejdzie susza - Plus Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl