Expose premiera Morawieckiego: Normalność i rodzina, to główne hasła przemówienia inauguracyjnego premiera

AIP
19.11.2019 warszawa cd 1 posiedzenia sejmu ix kadencji - expose premieran/z mateusz morawieckifot. adam jankowski / polska press
19.11.2019 warszawa cd 1 posiedzenia sejmu ix kadencji - expose premieran/z mateusz morawieckifot. adam jankowski / polska press brak
Expose premiera Mateusza Morawieckiego trwało około półtorej godziny. Premier najwięcej mówił o normalności oraz zapewnieniu praw polskim rodzinom. Poniżej streszczenie wystąpienia premiera.

Główny przekaz: Normalność

• „Normalność” - Morawiecki wymienił to słowo kilkadziesiąt razy. Premier mocno pozycjonuje Prawo i Sprawiedliwość jako partię dla szerokiego spektrum wyborców, odcina się od skrajności i buduję nową oś podziału w polskiej polityce

• Normalność PMM jest definiowana jako aktywne działanie państwa. Do czasów rządów PiS mieliśmy do czynienia z dezercją z aktywności, czyli także odpowiedzialności – jest to kontra do polityki Donalda Tuska i wszystkich formacji utrzymujących okrągłostołowy konsensus

• Mateusz Morawiecki stworzył fundament ideowy swojego rządu i wskazał zestaw jego wartości – opartych na rodzinie, wolności i solidarności. Bardzo mocno zaznaczył, że to rodzina jest podmiotem dla polityki rządu, dlatego obowiązkiem rządu jest sprzeciw wobec prób eksperymentowania w tym obszarze

• Premier stawia przed rządem zestaw dużych celów rozwojowych i postuluje wyjście z roli „doganiającego inne kraje” i przyjęcie roli tworzącego trendy w obszarach innowacji gospodarczych oraz świadczenia usług publicznych

• Wizja Morawieckiego zakłada, że możemy być najsilniejszym pokoleniem, jakie miała Polska. Możemy być pokoleniem, które zobaczy Polskę wielką i wolną, jak w marzeniach naszych ojców, szczęśliwą i mądrą jak w modlitwach naszych matek i babć. Do tego trzeba dużej odwagi i odpowiedzialności rządzących Polską.

• Zapraszając do Sejmu byłych premierów, Mateusz Morawiecki stara się budować mosty i wypracowywać konsensus co do podstawowych założeń polskiej racji stanu. Mimo, że w samym wystąpieniu mocno odcina się od realizowanej przez poprzednie rządy polityki, uznaje podstawowe ich osiągnięcia (NATO i UE). Odwołując się do Lecha Kaczyńskiego i jednego ze swoich przyjaciół mówił o obniżeniu napięcia debaty publicznej.

Premier mówi o rozwoju

• W swoim drugim expose Morawiecki przestawia zwrotnice na rozwój. Tematy społeczne pojawiają się głównie w odniesieniu do ochrony rodziny i dalszej walki o sytuację demograficzną – domeną tego wystąpienia były jednak kwestie rozwojowe, w tym innowacje, wydatki na B+R czy wielkie projekty infrastrukturalne realizowane przez rząd (CPK, mierzeja, via Carpathia, rozbudowa sieci kolejowej).

• Premier konsekwentnie potwierdził zapowiedzi kampanijne Prawa i Sprawiedliwości, w tym aktualność #PiątkiNa100Dni. W tym czasie rząd Morawieckiego ma przyjąć projekty i programy: Mały ZUS, pakiet badań kontrolnych dla Polaków, równe dopłat dla rolników, wprowadzenie 13. i 14. Emerytury oraz programu 100 obwodnic.

• Morawiecki szykuje także rozwiązania odpowiadające na ryzyko spowolnienia gospodarczego, stąd zapowiedzi konkretnych działań proprzedsiębiorczych: niższy ZUS średnio o 500 zł dla małych firm, ryczałt do 1, a potem 2 mln euro obrotów, niższy CIT do 2 mln euro obrotów czy ponad miliard na dodatkowe inwestycje strategiczne firm.

• Jednym z najważniejszych elementów expose jest niewątpliwie propozycja by zagwarantować środkom PPK i IKE prywatność i ochronę i wpisać te gwarancje do Konstytucji. To mocny ruch polityczny, stawiający opozycję w niezręcznym położeniu, bo społeczeństwo ma ciągle w pamięci pozbawienie Polaków części środków z OFE przez koalicję PO-PSL. Morawiecki argumentował, że zmiana konstytucji w tym zakresie pomoże odzyskać zaufanie obywateli do systemu emerytalnego i przywrócić im wiarę w godną emeryturę.

Wiara w polską przedsiębiorczość

• Dużą część expose Morawiecki poświęcił na określenie perspektywy międzynarodowej Polski – jak stwierdził Polska jest w centrum Europy i ma w związku z tym konkretne zobowiązania. Premier zarysował także program polityki PL w UE – określając 6 głównych wyzwań dla Wspólnoty: od sprawiedliwych podatków, przez umacnianie solidarności europejskiej i wewnętrznej konkurencji, aż po wspieranie Partnerstwa Zachodu – UE i USA.

• Po pierwsze w expose Morawiecki zarysował wizję i wyzwania stojące przed Polską w nadchodzących 10-20 latach. Przy każdym z tych wyzwań wskazywał konkrety, które mają być drogą do stawienia im czoła. Kontynuuje w ten sposób opowieść, którą rozpoczął w trakcie przygotowywania SOR – wiarę w polską sprawczość, unikatowość polskiej drogi, przedsiębiorczość i wyobraźnie Polaków, a także wartości, które budują nie tylko środowisko polityczne Morawieckiego, ale są fundamentalne dla całego polskiego społeczeństwa.

  • Rodzina:
  • • Zostanie powołamy Pełnomocnik Rządu ds. Demografii oraz Radę ds. Rodziny, będzie to forum dialogu organizacji rodzinnych i społecznych. Rząd Morawieckiego bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ochronę rodzin!
  • • Zero zgody na jakiekolwiek eksperymenty w obszarze rodziny. Morawiecki powiedział twarde „NIE”. Rodzice posiadają pełne i suwerenne prawo do wychowywania swoich dzieci według własnego wzorca wartości.
  • • Wsparcie emerytów: wypłata 13. emerytury, a w 2021 roku początek wypłat 14 emerytury.
  • • Morawiecki jako jeden z niewielu polityków na prawicy, który zwrócił uwagę na kwestie zróżnicowania zarobków między kobietami a mężczyznami: taka sama płaca za taką samą pracę oraz możliwość wykonywania obowiązków służbowych podczas ciąży w domu.
  • • Dzieci są nietykalne. Kto podniesie na nie rękę, tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę.

Ekologia:
• 1000 zeroemisyjnych szkół. Nie tylko podejmujemy, ale licytujemy wyżej cel sformułowany przez Ursule von der Leyen w jej propozycjach programowych, w których oczekiwała ze na terenie Zjednoczonej Europy w ciągu jej kadencji powstanie 1000 szkół klimatycznych wysp. Zobowiązujemy się do samodzielnej realizacji tego celu na poziomie Polski. 1000 budynków szkolnych stanie się samowystarczalnymi energetycznie, ekologicznymi szkołami będącymi dla naszych dzieci realnym przykładem jak korzystać z energii odnawialnej i szanować zasoby Ziemi.
• Zmienimy przepisy prawa w ten sposób, aby mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych mogli korzystać z paneli słonecznych nie tylko dla potrzeb zmniejszenia kosztów wspólnych, ale również dla potrzeb dostarczania energii do ich własnych mieszkań.
• Ekologia. Czyste Powietrze. To nie jest temat prawicy lub lewicy. Powołanie w rządzie funkcji Pełnomocnika ds. Odnawialnych Źródeł Energii oraz ulgi dla tych osób, które korzystają z przyjaznych dla środowiska środków transportu.
• Morawiecki postawił jasno kierunek rozwoju polskiej energetyki. To ma być swoisty mix: poszanowanie dla tradycyjnej energetyki i rozwój nowoczesnego wytwarzania energii.
• Będziemy kontynuować rozpoczęte przez nas działania mające na celu powtórne wykorzystanie plastiku i zmniejszenie jego zużycia. Wprowadzimy system kaucyjny na jednorazowe butelki plastikowe i szereg programów promujących zbiórkę i ponowne wykorzystanie opakowań.

Rozwój przedsiębiorczości:
• Utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu PKB na poziomie co najmniej 2-3 punkty procentowe wyższym niż w strefie Euro.
• Wprowadzona zostanie ulga inwestycyjną dla najmniejszych przedsiębiorców. Ulga to możliwość natychmiastowego rozliczenia kosztów inwestycji w środki trwałe, bez konieczności długotrwałej i wiążącej się z formalnościami amortyzacji.
• Wprowadzony zostanie tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. To wsparcie w reinwestycji zysków i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału.
• Będą trwały pracę nad dalszym upraszczaniem prawa podatkowego i zostaną wprowadzone podatkowe rozwiązania wspierające polskie małe i średnie firmy
• Inwestycje. Inwestycje. Inwestycje. Celem rządu jest utrzymanie lidera w rankingu najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych – wystarczy przeczytać raport Global Best to Invest, gdzie Polska jest na 5 miejscu na świecie po Chinach, Niemcach, Wielkiej Brytanii i Indiach.
• Kolej. Celem jest zmodernizowanie i wybudowanie aż 9 tys. km torów kolejowych w najbliższych 5 latach. Taką długością torów można by opleść lądowe granice Polski niemal 3 razy.
• Znacząco zmniejszyliśmy wg. Grand Thorton liczbę stron ustaw. Jednak to za mało. Powołany zostanie sejmowy zespół, którego celem będzie zidentyfikowanie i zaproponowanie zmian deregulacyjnych dla obywateli i biznesu. Dziś świat pędzi w tempie astronomicznym, nowe normy prawne są naturalne, ale nie mogą budować barier, lecz powinny stwarzać szanse rozwojowe.
• Morawiecki chce także promować akcjonariat pracowniczy.

Cyfryzacja i jakość obsługi:

• Cyfryzacja urzędów, poprawienie jakości obsługi. W październiku osiągnęliśmy 6 mln. unikatowych użytkowników miesięcznie i 18,5 miliona odsłon portalu obywatel.gov. Przy czym startując w kwietniu 2018 zaczynaliśmy z poziomu 241 tys. unikalnych użytkowników i 972 tys. odsłon. Premier M. Morawiecki stawia na zwiększenie liczby i efektywności usług publicznych.
• Kolejnym przykładem jest traktowanie obywateli w sposób poważny. W sposób szczególny będą traktowane projekty nakładające nowe obowiązki. Prosta zasada: nowa regulacja usuwa inną.

Bezpieczeństwo drogowe:

• Bezpieczeństwo na drogach. Utworzony zostanie Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej, by współfinansować bezpieczne chodniki, stawiać lampy uliczne, przejścia dla pieszych, ronda, światła, wysepki, wyniesienia na przejściach. Ponadto wprowadzone zostanie pierwszeństwo pieszych jeszcze przed wejściem na przejście.
• Rząd podejmie realną walkę o bezpieczeństwo na drogach. Wprowadzone zostaną rozwiązania, które sprawią, że to piraci drogowi poniosą finansowe i ubezpieczeniowe konsekwencje łamania przepisów.
• Widać, że rząd Morawieckiego będzie szukał różnego rodzaju ułatwień dla rodzin i biznesu. Koronnym takim przykładem jest np. wprowadzenie możliwości poruszania się BUSpasem, gdy w samochodzie znajdują się minimum 4 osoby.

PPK i IKE:

• Zagwarantowanie środkom PPK i IKE prywatność i ochronę i wpisać te gwarancje do Konstytucji.
• Pracownicze Plany Kapitałowe, korzyść dla przyszłych emerytów, zmotywowani pracownicy dla pracodawców i stabilny program oszczędzania środków. Formowanie długofalowego polskiego kapitału.

  • Służba zdrowia:
  • • Podniesiono radykalnie nakłady na zdrowie. Wzrosły z 70 mld do 106. O ponad 50%! Zostaną także podniesione w kolejnych 4 latach.
  • • Wprowadzony zostanie także zapowiedziany pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia.
  • • Przeznaczy rząd niemal miliard złotych na supernowoczesne Centrum Onkologii, którego pacjenci będą leczeni na najwyższym światowym poziomie.
  • • Kierunki medyczne skończy nawet 50% więcej studentów niż jeszcze 4-5 lata temu.
  • • Utworzony zostanie Fundusz Modernizacji Szpitali.

Polityka zagraniczna:

• Nie będziemy się zgadzać na dyskryminację polskich przedsiębiorców. Chcemy dokończyć budowę wspólnego rynku, na którym wszyscy będą mogli konkurować na normalnych, równych warunkach.
• Partnerstwo Zachodu. Będziemy bronić sojuszu Europy i Stanów Zjednoczonych. Tak jak Unia Europejska jest gwarantem kontynentalnego porządku, tak NATO dba o porządek globalny. Polska jest i musi pozostać integralną częścią obydwu tych organizmów
• Europa potrzebuje powrotu do swoich korzeni, do swoich wartości, do idei założycielskiej. Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na dalekim wschodzie, bliskim wschodzie – i dla nas- najbliższym wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy.

Nowy etap po wyborach

• Październikowe wybory parlamentarne otworzyły nowy etap w polskiej polityce. Dla opinii publicznej, obywateli, całek klasy politycznej rządy Prawa i Sprawiedliwości to nie wypadek przy pracy. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła potężny, ponad 8 mln mandat to sprawowania władzy.
• Opozycja porzuciła hasła „konstytucja i demokracja”, dziś jest szansa aby politykę kreować na nowe tory. Takie, które są ważne dla Polaków. Expose Morawieckiego odpowiada na te oczekiwania i proponuję drogę szukania konsensusu.
• Morawiecki w swym rządzeniu musi odpowiedzieć na oczekiwania tworzącej się klasy średniej przy jednoczesnym utrzymaniu wyborców, którzy nie zgadzają się na przemodelowanie życia rodzinnego i społecznego w Polsce.
• Bez państwa nie ma i nie będzie mowy o równym dostępie do wszystkich nowoczesnych usług. Państwo musi być w grze tam, gdzie rynek tego nie zrobi. Wielu ludzi uwierzyło fałszywym opowieściom, że państwo jest zawadą, kulą u nogi. Ta choroba na szczęście powoli odchodzi. Żadna skrajność nie jest dobra.
• Dziś cała klasa polityczna stoi przed pytaniem: jakie są oczekiwania społeczeństwa? kto znajdzie odpowiedź na to pytanie, ten w 2023 r. będzie tworzył nowy gabinet.
• Stąd wystąpienie Morawiecki dotyczy wizji i rozwoju. Następne tygodnie przyniosą propozycje konkretnych działań w resortach.
• Mateusz Morawiecki w swym expose zdefiniował cele i kierunki rozwoju swojego gabinetu na najbliższe 4 lata. Wizja ta opiera się na słowie „normalność” w sferze gospodarki, rozwoju, rodziny czy spraw obywatelskich.
• W globalnej gospodarce wygrywa ten, kto szybciej przestawi swoje zwrotnice do nowych wyzwań. Stąd nacisk w wystąpieniu Morawieckiego na sprawy związane z rozwojem, cyfryzacją, transformacją gospodarczą. Takich decyzji i ruchów PMM będzie wymagał od swoich ministrów.
• Morawiecki definiuje, że dziś walutą międzynarodowej gospodarki są talent, wiedza i innowacje, regulacje, skuteczność i sprawczość.
• Celem rządów PiS jest zbudowanie Polski jako najlepszego miejsca do życia w Europie. Polski codziennej normalności, dobrobytu i spokoju na ulicach i na jej granicach.

Apel do opozycji

• Zmiany zaproponowane przez premiera są na ponad jedną kadencje, stąd apel do opozycji o dialog i współpracę przy sprawach związanych z obronnością, demografią czy transformacją energetyczną.
• Jeżeli ktokolwiek myślał, że 2 kadencja PiS upłynie pod hasłem „ciepłej wody w kranie”, ten może szybko się ocknąć. Obóz rządowy zdaje sobie sprawę, co było przyczyną upadku PO. Dlatego cel jest jasny: reformować, reformować, budować Polskę marzeń dla milionów Polaków.
• OECD prognozuje, że Polska w latach 2019-2020 będzie najszybciej rozwijającym się krajem wśród 36 krajów członkowskich. To nie jest efekt magicznej „koniunktury gospodarczej”, to efekt skutecznej i konsekwentnej polityki gospodarczej: uszczelnienie systemu podatkowego, obniżka podatków dla firm, 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, postawienie na innowacje.
• Rozwój szkół. Tylko w tym roku subwencję oświatową dla samorządów została zwiększona o ponad 3,8 mld zł. Jak duża to jest kwota? Wystarczy powiedzieć, że rząd PO&PSL przez 4 lata zwiększyli tę dotację o ok. 3,5 mld zł. Dodatkowo zostanie wprowadzony program o wartości 2 mld, który sprawi, że polska szkoła będzie odpowiadała nie tylko potrzebom teraźniejszości, ale i przyszłości.

Urzędy i służba zdrowia

• Pierwsza kadencja była ukierunkowana na uszczelnienie podatkowe, to dzięki sprawnym działaniom Morawieckiego PiS osiągnął rekordowe przypływy do budżetu, by móc finansować swoje propozycje prospołeczne i prorozwojowe.
• Morawiecki chce zawalczyć o wyborców, którzy są „sierotami” po Kukiz stąd próba wprowadzenia konsultacji procesu legislacyjnego za pośrednictwem Internetu. Rząd chce szeroko oddać głos obywatelom podczas procesu legislacyjnego.

• W dobie Internetu granice administracyjne urzędów nie są już żadną wymówką. Wniosek o paszport czy pilna opłata – dopilnujemy by można było takie sprawy załatwić nie tylko w jednym, konkretnym urzędzie, ale w dowolnej placówce - równie dobrze u siebie pod domem, jak i na drugim końcu Polski

• PiS ma świadomość, że Polacy wśród obszarów, w których oczekują poprawy jest ochrona zdrowia. Nakłady na służbę zdrowia wzrosły z 70 mld do 106. O ponad 50%! Dwa lata temu, kiedy Morawiecki formułował swój pierwszy rząd, powiedział, że priorytetem będzie onkologia i kardiologia, bo to rak i choroby serca są ogromnym zagrożeniem dla wszystkich Polaków. Morawiecki zapowiedział, że rząd przeznaczy blisko miliard złotych na supernowoczesne Centrum Onkologii, którego pacjenci będą leczeni na najwyższym światowym poziomie. Wzrośnie też liczba lekarzy - w tej kadencji kierunki medyczne skończy nawet 50% więcej studentów niż jeszcze 4-5 lata temu. Rząd utworzy też Fundusz Modernizacji Szpitali.

Kontynuacja wielkich projektów infrastrukturalnych

• Morawiecki podtrzymał w swym expose zapowiedź realizacji wielkich projektów, głównie infrastrukturalnych, które będą oznaczały realny skok cywilizacyjny naszego kraju, projektów, które uczynią z Polski jedno z kluczowych centrów transportowych i energetycznych Europy. Zwracał uwagę, że nienormalnością są defensywne głosy mówiące o tym, że jeśli coś jest w Berlinie, to po co nam w Warszawie?! PiS chce wzmacniać państwo, które nie może być tylko nocnym stróżem i to przysypiającym na służbie. Stąd zapowiedź zainwestowania w ciągu najbliższych 4-6 lat dziesiątek miliardów złotych w największe polskie projekty, które wzmocnią naszą Wspólnotę wewnątrz i naszą pozycję na zewnątrz.
• Kontynuacja wielkich inwestycji. To między innymi przekop Mierzei Wiślanej, tunel do Świnoujścia, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, via Baltica, via Carpatia, budowa ponad 100 obwodnic miast i miasteczek, remonty setek dworców, szpitali, szkół. To ogromny program modernizacji i rozbudowy połączeń kolejowych, potężne inwestycje w energetykę odnawialną i konwencjonalną, czy wreszcie budowa Baltic Pipe - nowego korytarza dostaw gazu, który będzie zarazem symbolicznym końcem uzależnienia Polski od dostaw gazu ze Wschodu
• Dużo uwagi Morawiecki poświęcił na kwestie energetyczne, klimatyczne i środowiskowe. Podkreślił, że tradycyjna energetyka jeszcze długo będzie ważna w naszym systemie elektroenergetycznym, ale realia się zmieniają. Dlatego na wsparcie rządu będzie mogła liczyć energetyka prosumencka, fotowoltaika, program budowy farm na morzu, elektromobilność.

• W poprzedniej kadencji udowodniliśmy, ze potrafimy skutecznie walczyć ze smogiem. Dużo mamy w tej sprawie jeszcze wszyscy - tak rząd, jak i samorządy - do zrobienia, ale przez ostatnie 2 lata zrealizowaliśmy najważniejsze postulaty kierowane przez lata pod adresem rządzących przez polskie alarmy smogowe.
• Mówiąc o budownictwie mieszkaniowym Premier przypomniał, że Program Mieszkaniowy PiS, którego częścią jest Mieszkanie+, tworzy nowe perspektywy. Jeśli w tym obszarze napotykano na trudności, to głównie dlatego, że proces inwestycyjny w naszym kraju w budownictwie przekraczał znacząco okres jednej kadencji. Premier podkreślił, że trudno uznać to za normalność i rząd będzie to zmieniać.

Działania w Europie

• Istotną częścią expose były kwestie międzynarodowe. Morawiecki uważa, że Europa potrzebuje powrotu do swoich korzeni, idei założycielskiej. Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na dalekim wschodzie, bliskim wschodzie – i dla nas - najbliższym wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy. Dlatego PiS chce ambitnej Unii Europejskiej, otwartej na przyjęcie nowych członków, otwartej na Bałkany Zachodnie.
• Rząd będzie na forum unii dążyć do ustanowienia sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego. Wielkie międzynarodowe korporacje przez lata unikały płacenia podatków. Różnymi sztuczkami księgowymi wyprowadzały zyski, nie dzieliły się z obywatelami Europy. Morawiecki podkreślał, że to nie jest normalne i nie może być na to polskiej zgody. Największe i najbogatsze firmy świata muszą płacić podatki tam, gdzie czerpią zyski!

Zgoda polityczna

• Na zakończenie Morawiecki zaapelował do wszystkich o obniżenie temperatury sporu politycznego zgłaszając propozycję Paktu na Rzecz Spokoju - kontraktu, w którym określimy zestaw tematów istotnych dla nas wszystkich, istotnych dla całej naszej wspólnoty. Jesteśmy to winni Polkom i Polakom i wierzę, że stać nas wszystkich na ten dojrzały krok – przekonywał posłów. Zagwarantujmy Polsce dekadę spokoju i normalności – dodał.
• Morawiecki zapowiedział szeroką debatę dotyczącą ogromnych wyzwań jakie stoją przed rodziną, klimatem, gospodarką czy bezpieczeństwem. Do tej debaty Premier chce zaprosić przedstawicieli wszystkich sił politycznych, środowisk obywatelskich, naukowych i zawodowych.
• Nie musimy zgadzać się we wszystkim, zacznijmy od tego, żeby zgodzić się w kilku najważniejszych sprawach. Lech Kaczyński mówił, że "Polska potrzebuje rozliczenia win. Ale Polska jeszcze bardziej potrzebuje zgody”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl