Eurowybory 2019. Kampania wyborcza ostro weszła w ostatnią...

  Eurowybory 2019. Kampania wyborcza ostro weszła w ostatnią fazę

  Anita Czupryn

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Eurowybory 2019. Kampania wyborcza ostro weszła w ostatnią fazę

  ©fot marek szawdyn/polska press

  Donald Tusk uderza w prezesa PiS, Jarosław Kaczyński bije w Platformę. Kampania wyborcza ostro weszła w ostatnią fazę. Marsz, konwencje, wiece, przemówienia - tak wyglądał ostatni weekend komitetów wyborczych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
  Eurowybory 2019. Kampania wyborcza ostro weszła w ostatnią fazę

  ©fot marek szawdyn/polska press

  Wydarzeniem weekendu z pewnością był sobotni Marsz Dla Europy, zorganizowany w Warszawie przez zwyciężającą w ostatnich sondażach Koalicję Europejską. Udział w nim wziął szef Rady Europejskiej Donald Tusk, a także byli prezydenci - Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. Na placu Konstytucji były premier wygłosił przemówienie, podkreślając, że przybył na marsz, aby powiedzieć wszystkim Polakom o wadze tych wyborów i o co toczy się gra.
  - To jest podwójna stawka, wielki wybór. Stoję dzisiaj przed wami z ludźmi, którzy, kiedy mówią o Europie, o Polsce w Europie, że Polacy to Europejczycy, a Europa jest także domem Polski, to mówią nie po to, żeby kogoś oszukać i zwodzić - mówił Tusk. Nie omieszkał nawiązać do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej uchodźców. Kaczyński na partyjnej konwencji w Łodzi mówił niedawno: „Jeżeli nie chcemy, by w Polsce powstawały strefy szariatu, wybory musi wygrać PiS”. Donald Tusk odpowiedział na to: - Ostatnio słyszałem, że padły tu słowa o szariacie. Szariat to mniej więcej w praktyce państwo wyznaniowe. Autor tych słów, a znam go długo i dobrze, jak mówi, że chce przed czymś bronić, to z reguły o tym marzy - mówił szef Rady Europejskiej, dodając: - W Europie widzę bardzo wielu kandydatów na takich lokalnych wodzów. Na świecie różnie ich nazywają, jeden się nazywa prezes, inny Ajatollah. Różnica jest relatywnie nieduża.

  Głos zabrali również: Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz i Katarzyna Lubnauer. Schetyna zapewniał, że KE zawsze będzie stała po stronie konstytucji i praworządności, za tym, żeby Polska była dla wszystkich Polaków, nie zaś jedynie dla partyjnej kasty. Według prezesa PSL wygrana w wyborach europejskich da możliwość zmiany rządu jesienią. Przewodnicząca Nowoczesnej zaatakowała PiS, pytając retorycznie: „Czy jesteśmy za Polską paździerzowego państwa PiS, w którym godzi się w godność ludzi: nauczycieli, gejów, lekarzy, sędziów czy niepełnosprawnych? Wybór należy do nas”.

  Swoje konwencje w sobotę miały też Wiosna Roberta Biedronia, Kukiz’15 i Konfederacja. Lewica Razem zorganizowała w Warszawie Piknik Europejski.

  Z kolei w niedzielę sercem kampanii wyborczej był Kraków - tu odbyły się konwencje zarówno Platformy, jak i PiS. Zresztą dla Prawa i Sprawiedliwości ten ostatni weekend był naprawdę gorący. Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło wyruszyli w trasę „Pis-busami”, odwiedzając Śląsk i Świętokrzyskie, i przekonując, że wybory do PE to w istocie pierwsza tura jesiennych wyborów do Sejmu i Senatu. Dla wyborców ważna jest więc mobilizacja, a dla polityków - skuteczna obrona polskich interesów w Unii Europejskiej.

  Wydarzeniem okazała się niedzielna konwencja PiS w Krakowie i wystąpienie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który przypomniał słynną Deklarację Krakowską, zawartą przez posłów Platformy 16 lat wcześniej. Politycy wówczas zobowiązali się publicznie do tego, że będą walczyć o wypełnienie najważniejszych polskich interesów państwowych i narodowych w Europie. Prezes PiS wykorzystał zapisy tej deklaracji, aby uderzyć w Platformę.

  - Proszę zwrócić uwagę na zakończenie tej deklaracji. Tam jest mowa o przysiędze, czyli mamy tutaj do czynienia z krzywoprzysięstwem. Oczywistym krzywoprzysięstwem. Bo nawet nie zajmując się każdym z tych punktów, to przecież wiemy, że Platforma Obywatelska w swojej działalności skręciła w lewą stronę. I to coraz bardziej radykalnie w lewą stronę i zaczęła prowadzić politykę, której celem jest implementacja, jak to się dzisiaj mówi, w Polsce tego wszystkiego, co tworzy ten potężny, antychrześcijański nurt w zachodniej Europie. I mamy z tym do czynienia także dzisiaj. Jeśli spojrzymy na tę koalicję, to naprawdę trudno o lepszy dowód” - mówił Kaczyński.

  Jednak prawdziwą bombą stała się najnowsza obietnica wyborcza, którą zasygnalizował prezes PiS, a rozwinął premier Mateusz Morawiecki. - Jest w Polsce tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy kolejny „plus” do naszej piątki - powiedział Jarosław Kaczyński na zakończenie swojego przemówienia, oddając głos premierowi.

  - Dzisiaj pokazujemy kolejny etap realizacji naszego programu społecznego. Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Ma to być prawdopodobnie 500 złotych miesięcznie dla osób, które ukończyły 18 lat. Finansowanie tego nowego programu socjalnego ma się odbywać z wpływów Z podatku handlowego, który rząd chce wprowadzić po tym, jak wygrał w tej sprawie przez Sądem Unii Europejskiej. Polityk PiS nawiązał też do tak zwanej ustawy 447 przyjętej przez amerykański Kongres dotyczącej odszkodowań za straty z czasów II wojny światowej. - Nie ma naszej zgody na mówienie o tym, że Polska powinna komukolwiek wypłacać odszkodowania - powtórzył Morawiecki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Najważniejsze informacje, terminy, zasady głosowania

  Czym zajmuje się Parlament Europejski?

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Polska w Unii Europejskiej

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Najważniejsze daty, ludzie i wydarzenia

  Krótka historia Unii Europejskiej

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Idea integracji nie jest nowym zjawiskiem

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych

  Najczęściej czytane

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  MISTRZOWIE AGRO - Sprawdź kto zwyciężył na Mazowszu

  MISTRZOWIE AGRO - Sprawdź kto zwyciężył na Mazowszu

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Ruszył oficjalny sklep internetowy – huawei.pl

  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby

  Czym zajmuje się Parlament Europejski? Kompetencje, struktura, zasady funkcjonowania, siedziby