EuroVolley. Polska - Włochy w Atlas Arenie w Łodzi

Dariusz Kuczmera
Ostatni mecz w fazie grupowej mistrzostw Europy reprezentacja Polski grała z Włoszkami, które jeszcze nie przegrały meczu, ale porażka z Polską może być dla Włoszek korzystna. Zgodnie z planem Polska wygrała pierwszego seta 25:14 (sic!). W drugim lepsze były Włoszki - do 19, w trzecim Włoszki wygrały do 13 i zapewniły sobie pierwsze miejsce w grupie. Polki muszą wygrać jeszcze dwa sety, by zająć drugie miejsce w grupie. Nie możemy jednak zagrać ze Słowacją, bo gospodarze mistrzostw na tym etapie zagrać ze sobą nie mogą. Ostatecznie Polska - Włochy 3:2.

Założenia przedmeczowe: Jeśli wygramy za trzy punkty, zajmiemy pierwsze miejsce w grupie i trafimy na słabą Hiszpanię, a w ćwierćfinale na Rosję.
Dla Włoszek porażka z Polską byłaby korzystna, bo zajmując drugie miejsce w grupie, ominą Rosję i Serbię. Trafią w 1/8 finału na Słowację, a w ćwierćfinale na Niemki. To łatwiejsza droga do medalu.

Jeśli przegramy, zajmiemy trzecie miejsce i w 1/8 finału zmierzymy się z Rosją, która pokonała Słowację 3:0 (14, 9, 12). A więc to był pogrom.

W pierwszej szóstce za Zuzannę Efimienko-Młotkowską pojawi się Klaudia Alagierska z ŁKS Commercecon.

Początek meczu zdawał się wskazywać nasze przypuszczenia, że Włoszki nie grają na maksa. Polska objęła prowadzenie 9:4. Następne momenty potwierdzały, że Włoszki chcą przegrać. Uległy w pierwszym secie do 14. Komentatorzy twierdzili, że Polki grają koncertowo, a to Włoszki grały fatalnie. Farsa, ale skoro na coś takiego pozwala regulamin, nie dziwimy się Włoszkom.

W drugim secie Włoszki jakby się opamiętały, prowadziły 10:5 i 13:8. Wygrały do 19.

W trzecim secie trwa wyrównana walka - 5:4 dla Włoszek. Później wyższość naszych rywalek nie podlegała dyskusji. Włoszki wygrały 25:13. Tym samym Włoszki pokazały, że wszelkie dywagacje o ich specjalnej przegranej byłyby niesprawiedliwym oskarżeniem. Pokazały profesjonalizm.

Czwarty set. Włoszki prowadzą 5:3. Nasze dziewczęta wyrównały na 9:9. Później prowadziły 14:12. Po bardzo dobrej obronie Marii Stenzel z Grot Budowlanych wyszliśmy na prowadzenie 18:17. Dobra zagrywka Klaudii Alagierskiej i jest 20:18 dla Polski. Koncertowa gra Polek sprawiła, że prowadziliśmy 23:19. Wygraliśmy seta do 21.

Tie-break. Włoszki prowadzą 4:3, dalej 7:5. Malwina Smarzek atakuje i jest remis 7:7. Zagrywka Klaudii Alagierskiej przynosi nam ósmy punkt. Po kilku akcjach Polska prowadzi 10:8. Malwina Smarzek wyprowadza nasz zespół na prowadzenie 13:10. Klaudia Alagierska zdobywa punkt przepychając się na siatce. 14:11. Włoszki się obroniły 14:12. Malwina Smarzek zdobywa decydujący punkt. 15:12.

Polska - Włochy 3:2 (25:14, 19:25, 13:25, 25:21, 15:12)
Polska: Klaudia Alagierska, Agnieszka Kąkolewska, Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz, Malwina Smarzek-Godek, Natalia Mędrzyk, Paulina Maj-Erwardt (l) oraz Maria Stenzel (l), Marlena Kowalewska, Martyna Łukasik, Martyna Grajber, Katarzyna Zaroślińska-Król. Trener: Jacek Nawrocki.
Włochy: Indre Sorokaite, Ofelia Malinov, Raphaela Folie, Cristina Chirichella, Miriam Fatime Sylla, Paola Ogechi Egonu, Monica De Gennaro (l) oraz Sylvia Chinelo Nwakalor, Alessia Orro, Beatrice Parrocchiale, Lucia Bosetti (l), Anna Danesi. Trener: Davide Mazzanti.

Z grupy B awansowały: 1. Włochy, 2. Polska, 3. Belgia, 4. Słowenia.
Z grupy A awansowały: 1. Serbia, 2. Turcja, 3. Bułgaria, 4. Grecja
Z grupy C awansowały: 1. Holandia, 2. Azerbejdżan, 3. Chorwacja, 4. Rumunia
Z grupy D awansowały: 1. Niemcy, 2. Rosja, 3. Słowacja, 4. Hiszpania