Europosłowie komentują głosowanie ws. mechanizmu warunkowości. "Brak cenzuralnych słów"

Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
od 16 lat
W środę Parlament Europejski przegłosował rezolucję wzywającą Komisję Europejską do podjęcia pilnych działań i zastosowania tzw. mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. Europosłowie Zjednoczonej Prawicy, a także dwóch reprezentujących PSL, zagłosowali przeciw temu dokumentowi, większość Platformy Obywatelskiej wstrzymała się od głosu, natomiast Lewica poparła rezolucję.

Brudziński: brakuje cenzuralnych słów

– To postawa, która jest zaprzeczeniem jakiegokolwiek poczucia elementarnej przyzwoitości – powiedział polskatimes.pl europoseł PiS Joachim Brudziński, komentując głosowanie polskich partii opozycyjnych.

– Głosować przeciwko środkom finansowym dla Polski w sytuacji, gdy mamy wojnę za naszą wschodnią granicą to może ktoś tylko chory z nienawiści i politycznego opętania albo ktoś, kto wychodzi z założenia, że w ramach politycznego sporu można dopuszczać się czynów, którym bliżej do historycznej Targowicy, niż do odpowiedzialnej polityki – uważa były szef MSWiA.

– Nie ma słów w słowniku ludzi przyzwoitych, którymi w cenzuralny sposób można by określić to, jak głosowali przedstawiciele Lewicy i jak tchórzliwie zachowali się członkowie frakcji Europejskiej Partii Ludowej, z drobnymi wyjątkami, wstrzymując się od głosu, czyli de facto nie pomagając Polsce – dodał.

Lewandowski: to nie czas na takie głosowania

– Naszym zdaniem, w tej chwili nie jest to odpowiedni moment, by głosować tego typu rezolucje. Uważamy, że są znacznie poważniejsze zagrożenia dla bezpieczeństwa takie jak wojna oraz kryzys humanitarny – powiedział polskatimes.pl europoseł Janusz Lewandowski (Platforma Obywatelska, wstrzymał się od głosu).

– Mimo to, obrona praworządności w Polsce niezmiennie pozostaje dla nas priorytetem – zastrzegł.

Jego zdaniem, odpowiedzialnością rządzących jest spełnienie warunków, które mogą odblokować fundusze dla Polski. – Wojna i pandemia nie powinny być powodem zawieszenia starań o praworządność w Polsce, ale to jest właśnie odpowiedzialność rządu, by w tej krytycznej sytuacji spełnić warunki do odblokowania bardzo potrzebnych Polsce funduszy – przekonywał europoseł PO.

Rezolucja PE ws. mechanizmu warunkowości

Za przyjęciem dokumentu głosowało 478 europosłów, przeciw było 155, a 29 wstrzymało się od głosu. Spośród polskich deputowanych, rezolucję poparli Leszek Miller, Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka, Łukasz Kohut, Sylwia Spurek, Róża Thun, Jarosław Kalinowski, Robert Biedroń i Magdalena Adamowicz.

Rezolucja wzywa Komisję Europejską do pilnego uruchomienia wobec Polski mechanizmu warunkowości, który pozwala na wstrzymanie wypłat funduszy unijnych dla państwa członkowskiego UE, które narusza zasady praworządności. W przypadku Polski PE domaga się zastosowania tego mechanizmu zarówno w odniesieniu do środków z budżetu UE, jak i środków z unijnego Funduszu Odbudowy.

Rezolucja europarlamentu nie jest aktem wiążącym dla Komisji Europejskiej (Komisja nie jest prawnie obowiązana do podjęcia kroków zapisanych w tym dokumencie). Ma jednak znaczenie polityczne, bowiem wyraża wolę ugrupowań, które decydują między innymi o udzieleniu Komisji absolutorium z wykonania unijnego budżetu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl