Europoseł Rzońca: na pewno nigdy nie dowiemy się prawdy, jakie jeszcze interesy łączą Rosję i Niemcy

PAP
Scholz i SPD nie urwą się ze smyczy Putinowi, bo on ma na nich haki, a na powiązanych z nimi niemieckich przedsiębiorców w dalszym ciągu duży wpływ” – uważa europoseł PiS Bogdan Rzońca
Scholz i SPD nie urwą się ze smyczy Putinowi, bo on ma na nich haki, a na powiązanych z nimi niemieckich przedsiębiorców w dalszym ciągu duży wpływ” – uważa europoseł PiS Bogdan Rzońca Fot. PAP/EPA
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego ekipa zachowują się tragicznie. Nic dziwnego, bo ich kolega, były kanclerz Niemiec z SPD Gerhard Schroeder, który pracuje dla prezydenta Rosji Władimira Putina, uzależnił Niemcy od węgla, ropy i gazu z Rosji. Scholz musi teraz kluczyć i na pewno nigdy nie dowiemy się prawdy, jakie jeszcze interesy łączą Rosję i Niemcy. Scholz i SPD nie urwą się ze smyczy Putinowi, bo on ma na nich haki, a na powiązanych z nimi niemieckich przedsiębiorców w dalszym ciągu duży wpływ – powiedział w rozmowie z PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

„Każdy rodzaj restrykcji wobec prezydenta Rosji Władimira Putina jest pożądany, natomiast mam wrażenie, że wykonalność i dotkliwość unijnych sankcji jest osłabiana przez rożnego rodzaje zakulisowe gry, w których uczestniczą Niemcy, Francuzi, a ostatnio Kanadyjczycy. Jeśli następne sankcje obejmą personalnie oligarchów rosyjskich i ich rodziny, jeśli uczeni i przedsiębiorcy rosyjscy nie będą otrzymywać wiz do Unii Europejskiej, to uwierzę, że sankcje dają efekty. Chciałbym zobaczyć przerażonych sankcjami oligarchów rosyjskich” – powiedział Rzońca.

Jak dodał, przypadek turbiny do Nord Stream 1, którą do Niemiec – a de facto do Rosji - dostarczyła po serwisowaniu Kanada, to jawny przykład łamania sankcji.

„To testowanie reakcji opinii publicznej, popierającej Ukrainę w konflikcie z Rosją. Uważam, że wszystkie instytucje unijne i poszczególne kraje powinny zaapelować do Kanadyjczyków, żeby nie oddawali tej turbiny Rosjanom” – zaznaczył europoseł.

Zdaniem Rzońcy, jeśli chodzi o unijnej sankcje i stosunek do Rosji, przeciętny obywatel RFN zachowuje się przyzwoicie.

„Tymczasem kanclerz Niemiec Olaf Scholz i jego ekipa zachowują się tragicznie. Nic dziwnego, bo ich kolega, były kanclerz Niemiec z SPD Gerhard Schroeder, który pracuje dla prezydenta Rosji Władimira Putina, uzależnił Niemcy od węgla, ropy i gazu z Rosji. Scholz musi teraz kluczyć i na pewno nigdy nie dowiemy się prawdy, jakie jeszcze interesy łączą Rosję i Niemcy. Scholz i SPD nie urwą się ze smyczy Putinowi, bo on ma na nich haki, a na powiązanych z nimi niemieckich przedsiębiorców w dalszym ciągu duży wpływ” – uważa europoseł PiS.

W weekend poinformowano, że Kanada zwróci Niemcom serwisowaną u siebie turbinę dla gazociągu Nord Stream 1, czyniąc w ten sposób wyjątek z nałożonych wcześniej na Rosję sankcji.

Zgoda Kanady, aby mimo obowiązujących sankcji odesłać Rosji za pośrednictwem Niemiec turbinę do Nord Stream 1, została przyjęta przez rząd RFN "z ulgą". "Cieszymy się z decyzji naszych kanadyjskich przyjaciół i sojuszników" – stwierdził kanclerz Scholz.

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl