Europejski Kongres Gospodarczy. Premier: Na naszych oczach powstaje nowy porządek geopolityczny

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Premier Mateusz Morawiecki otworzył Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki otworzył Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach Twitter/@PremierRP
Po 24 lutego mamy wrażenie, że klucz czarnych łabędzi nadleciał nad europejskie niebo i mierzymy się z wyzwaniami, o których dawno chcielibyśmy zapomnieć - mówił premier Mateusz Morawiecki, otwierając Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach.

W poniedziałek rusza Europejski Kongres Gospodarczy w w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie potrwa do środy 27 kwietnia. W jego trakcie zaplanowano 150 sesji z udziałem tysiąca prelegentów, wśród których są przedstawiciele biznesu, nauki, oraz klasy politycznej.

W otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego brał udział premier Mateusz Morawiecki.

- Po 24 lutego mamy wrażenie, że klucz czarnych łabędzi nadleciał nad europejskie niebo i mierzymy się z wyzwaniami, o których dawno chcielibyśmy zapomnieć. Te czarne łabędzie Putina tworzą bardzo niebezpieczną mieszankę - zakłócone łańcuchy dostaw, podwyżki cen energii, rosnące ceny żywności, surowców, mała skłonność do inwestycji. To wszystko tworzy trudne środowisko gospodarcze - podkreślał premier.

- Uważam jednak, że przyszłość przed Polską, Europą Centralną, Unią Europejską wcale nie musi rysować się w czarnych barwach. Jesteśmy na dobrej drodze, aby przezwyciężyć wszystkie problemy popandemiczne, potrzebujemy jednak odpowiedniego rozstrzygnięcia na Ukrainie - utrzymania jej niezależności i opuszczenia jej terytorium przez wszystkich żołnierzy rosyjskich - zaznaczał.

- To wielkie zadanie przed Europą i wolnym światem - podkreślił.

Nowy porządek geopolityczny

- Europa już raz po strasznej II wojnie światowej potrafiła się podnieść dosłownie z gruzów, tworzyć odpowiednie instytucje, żeby zbudować płaszczyznę do pokojowego myślenia. Dziś też musimy stworzyć płaszczyznę poza dotychczasowymi schematami. Musimy wyobrazić sobie rozwiązania, które do niedawna nie przychodziły nikomu do głowy - mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Proponujemy plan odbudowy Ukrainy, plan nadziei dla Ukrainy, ale także całej Unii Europejskiej. Plan, który będzie opierał się o nowe założenia geopolityczne - zapowiadał szef polskiego rządu.

- Dziś widzimy, że coraz więcej państw, także Europy Zachodniej, rozumie zagrożenie ze strony Rosji. Obawiam się dziś nie tak bardzo zerwanych łańcuchów dostaw, łańcuchów produkcji, łańcuchów handlu z Rosją, co obawiam się tego, że znajdą się za szybko tacy, którzy będą chcieli te łańcuchy z Rosją odtwarzać. Dlatego musimy zdecydowanie postawić tamę rosyjskiej agresji tu i teraz, ale nie możemy też dopuścić do powrotu tego co było - przestrzegał Mateusz Morawiecki. - Wszystkie te zasady związane z handlem ze zbrodniarzem muszą ulec zmianie - dodawał, krytykując postawę byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera.

- Budujemy nowy porządek geopolityczny. Na naszych oczach powstaje nowy porządek geopolityczny - podkreślał.

Putinflacja - wielka broń Putina

- Putin nie tylko uderzył na Ukrainę, zaatakował także bezpieczeństwo energetyczne w Europie, bezpieczeństwo żywnościowe i inflację. Przygotowując swoje specjalne operacje, jak to nazywa Putin i Krym, już kilkanaście miesięcy temu rozpoczął działania aby ceny gazu były wysokie, aby zdestabilizować kruchy wzrost gospodarczy po pandemii. Potem przyszła kolejna specjalna operacja, czyli granica polsko-białoruska, a potem kolejna - operacja zbrodni wojennej, ludobójstwa - mówił

- Druga wielka broń Putina to putinflacja - inflacja, poprzez którą chce zniszczyć normalny rozwój gospodarczy i odbudowę gospodarczą po pandemii - zaznaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl