Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Drugi dzień EKF 2019. Jak banki będą konkurować o względy klientów?

Jacek Klein
Karol Makurat
Za nami dwa dni Europejskiego Kongresu Finansowego. W środę ostatni dzień debat na tematy ekonomiczne, technologiczne, finansowe i przyszłości gospodarki europejskiej.

Europejski Kongres Finansowy jest jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim i europejskim rynku finansowym. Motywem przewodnim sopockiego wydarzenia, jest pytanie „Jak żyć w czasach niepewności”.

Pierwszego dnia kongresu można było wysłuchać gości specjalnych, profesora Nouriela Roubiniego oraz Nikhila Rathi, prezesa londyńskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Profesor Roubini nakreślił możliwe jego zdaniem scenariusze dla świata i Europy.

Pierwszy dzień EKF 2019:

Jak zaznaczył atmosfera między dwoma największymi gospodarkami jest gęsta. Nie spodziewa się gorącej wojny USA-Chiny, jakby można było przewidywać nawiązując do tzw. pułapki Tukidydesa, terminu wziętego od wojen ateńsko-spartańskich, gdzie dotychczasowy hegemon broni się przed wschodząca siłą nawet kosztem totalnej wojny. Za to konflikt w rodzaju zimnej wojny, batalii o przewodnictwo w świecie technologii, sztucznej inteligencji, handlu międzynarodowego, o prymat w wyznaczania drogi cywilizacyjnej jest możliwy.

Europejski Kongres Finansowy w Sopocie. Tematem przewodnim E...

EKF 2019. Drugi dzień kongresu za nami!

Drugiego dnia w programie kongresu znalazły się m.in. panele poruszające zagadnienia rywalizacji o doświadczenie klienta w bankowości, jak wykorzystujemy kompetencje cyfrowe na rzecz społeczeństwa i gospodarki, czy zaawansowana analityka danych i sztuczna inteligencja mogą efektywnie wspomóc wywiązywanie się instytucji finansowych z obowiązków regulacyjnych?

Rozmowa z Rafałem Kozłowskim z PKO BP

Rozmowa z dr Krzysztofem Kalickim z Deutsche Banku

Eksperci zajęli się także m.in. opracowaniem mapy wyzwań dla sektora bankowego oraz szansami i zagrożeniami dla polskiego rynku nieruchomości, zagrożeniami dla rynki finansów konsumenckich, jak banki będą konkurować w fintechami o względy klientów, wykorzystaniem nowych technologii w spełnianiu obowiązków regulacyjnych.

- Dzisiaj gdy mamy rachunek klienta możemy przy pomocy wielu narzędzi i źródeł informacji ocenić jego ryzyko nie zadając mu pytań - mówił Piotr Mazur, wiceprezes zarządu PKO BP. - Jeśli banki potrafią przeprowadzić takie analizy wobec klientów możemy zapytać czy nadzorca czyli Komisja Nadzoru Finansowego nie może zastosować podobnych narzędzi do analizy ryzyka w poszczególnych bankach. Na początek można by wykorzystać do tego dane zgromadzone w BIK.

Rozmowa z Markiem Głuchowskim z Gdańskiego Klubu Biznesu

Rozmowa z Jackiem Sochą z PwC

EKF 2019. A co podczas środowych wystąpień?

Środowe panele dotyczą m.in. elektromobilności i nowych technologii, wpływu na przyszły kształt rynku finansowego trzech grup podmiotów: banków, fintechów i bigtechów, chmury hybrydowej i sztucznej inteligencji w ubezpieczeniach. Eksperci zastanowią się także nad przyszłością rynku pracy i konsekwencjami robotyzacji oraz nad naszą gotowością na erę postcyfrową.

Kongres zakończy się przyjęciem rekomendacji.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki