Europejska Karta Praw Dziecka w Szpitalu

Jolanta Bąk
Jest to 10 przepisów i praw, które powinny obowiązywać w każdym europejskim szpitalu lub na oddziale dziecięcym.

Dzieci powinny być kierowane do szpitala tylko w ostateczności, kiedy leczenie nie może być prowadzone w domu, pod opieką poradni albo na oddziale dziennym.
Mali pacjenci mają prawo, aby rodzice lub opiekunowie przebywali z nimi cały czas. Nie można wprowadzać żadnych ograniczeń dla odwiedzających i to niezależnie od tego, w jakim wieku jest dziecko.

Rodzicom chorych dzieci należy stworzyć odpowiednie warunki do pobytu w szpitalu, zachęcać ich do tego i pomagać im. Pobyt rodziców nie powinien narażać ich na ponoszenie dodatkowych kosztów lub utratę zarobków. Powinni być na bieżąco informowani i zachęcani do współpracy z personelem, aby mogli uczestniczyć w opiece nad dzieckiem.

Zarówno dzieci, jak ich rodzice mają prawo do informacji. Dzieciom należy udzielać jej w sposób odpowiedni do wieku i możliwości rozumienia. Personel medyczny powinien starać się zmniejszać stres fizyczny i emocjonalny u dziecka związany z pobytem w szpitalu.

Dzieci i rodzice mają prawo do uczestniczenia we wszystkich decyzjach związanych z leczeniem. Dziecko należy chronić przed niepotrzebnymi badaniami diagnostycznymi i zabiegami medycznymi.

Dzieci powinny przebywać razem z innymi dziećmi w podobnym wieku. Nie należy umieszczać dzieci między dorosłymi.

Dzieciom należy zapewnić możliwość zabawy i nauki, stosowną do ich wieku i samopoczucia. Otoczenie,
w którym przebywają, powinno być tak zaprojektowane i urządzone, aby spełniało ich wymagania i potrzeby. Personel medyczny powinien posiadać odpowiednie wyszkolenie i przygotowanie, aby w pełni zaspokajać potrzeby małych pacjentów.

Zespół medyczny, który opiekuje się dzieckiem w szpitalu powinien zapewnić mu ciągłość leczenia.
Małych pacjentów należy traktować taktownie i z wyrozumiałością, przestrzegać ich prawa do intymności i prywatności.

CZYTAJ TEŻ:

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
Prawo dostępu do świadczeń zdrowotnych
Prawa pacjenta

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie