Europa ma dosyć imigrantów

  Europa ma dosyć imigrantów

  Sylwia Arlak, AG AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Europejczycy coraz mocniej bronią się przed imigrantami. Każdy ma swój sposób na powstrzymanie uchodźców - Brytyjczycy zaostrzają anty-imigranckie prawo, Węgrzy budują graniczny mur, Austriacy powołują kolejne oddziały do pomocy, a premier Czech proponuje zamknąć i zabezpieczyć granice Schengen.
  - Węgierski rząd omawia możliwość wykorzystania armii do ochrony południowych granic przed imigrantami - podał rzecznik prasowy premiera Zoltan Kovács. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta już w przyszłym tygodniu. Jak przypomina Sputnik News, od początku 2015 roku na Węgry przybyło ponad 110 tys. uchodźców, a każdego dnia granicę próbuje przekroczyć ok 1, 5 tys. imigrantów.

  Jednocześnie premier Węgier Viktor Orban poinformował, że już pod koniec tego miesiąca zakończą się pracę nad 4-metrowym murem, który ma powstrzymać kolejnych desperatów przed przekraczaniem granicy. Ekspert ONZ ds. praw imigrantów François Crépeau przekonuje jednak, że sprawy zaszły za daleko i że żadne ogrodzenia nie zdołają już powstrzymać imigrantów.

  Węgry należą do strefy Schengen, dzięki czemu są niezwykle atrakcyjnym miejscem dla imigrantów. Podobnie jest z Pragą. Czeski minister finansów i wicepremier Andrej Babis zabrał głos w sprawie, przyznając we wtorek, że zewnętrzne granice strefy Schengen powinny zostać zamknięte. Węgierski rząd oskarżył Unię Europejską o to, że „upokorzyła” kraj, oferując 8 mln euro pomocy. Aby poradzić sobie z imigrantami z Calais, Francja i Wielka Brytania dostały po 50 mln euro.

  - Zewnętrzne granice strefy Schengen powinny być natychmiast zamknięte i zabezpieczone przed napływem imigrantów – powiedział Babis w rozmowie z dziennikarzami. Według polityka pomocną dłoń do Europy powinno wyciągnąć NATO.
  Zdaniem Babisa należy uświadomić imigrantom, że kraje europejskie nie są w stanie przyjąć wszystkich. Według niego dobrym pomysłem byłoby utworzenie obozu dla uchodźców, w którym pomoc dostaliby ci najbardziej potrzebujący.

  Szef włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paolo Gentiloni przyznał w środę, że kryzys imigrantów może zniszczyć układ z Schengen. - Imigranci przybywają do Europy, nie tylko do Włoch, Grecji albo na Węgry. Sytuacja, którą obserwujemy, grozi zakwestionowaniem układu z Schengen i powrotem do starych granic - mówi minister spraw zagranicznych.

  Z napływem imigrantów próbuje walczyć również Austria. We wtorek minister obrony Gerald Klug poinformował, że resort spraw wewnętrznych wesprze ponad 500 austriackich żołnierzy. Wojsko ma pomóc głównie przy budowie schronisk dla imigrantów. Tylko w tym roku do Austrii przybyło 28, 3 tys. uchodźców.

  Napięta sytuacja panuje również w Niemczech. Przewiduje się, że do Niemiec ma w tym roku przybyć nawet 800 tys. azylantów. Angela Merkel potępiła atak radykalnie prawicowych bojówek na obóz uchodźców w Heidenau, do którego doszło w ten weekend. Kanclerz Niemiec stwierdziła także, że każde państwo członkowskie Unii Europejskiej powinno przyjąć określoną liczbę imigrantów - podaje "The Times". Podobnego zdania jest przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który wystosował nowy dokument w sprawie rozmieszczenia uchodźców w UE.
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo