Europa i świat w 2013 roku: Wybory, nowa unia bankowa i... wojna w Iranie? [KALENDARZ WYDARZEŃ]

''Polska''
LISTOPADW listopadzie w niewielkiej odległości od Ziemi ma przelecieć kometa ISON, która - według astronomów - może swoim blaskiem dorównywać Księżycowi w pełni.To niecodzienne zjawisko będą mogli obserwować mieszkańcy północnej półkuli.
LISTOPADW listopadzie w niewielkiej odległości od Ziemi ma przelecieć kometa ISON, która - według astronomów - może swoim blaskiem dorównywać Księżycowi w pełni.To niecodzienne zjawisko będą mogli obserwować mieszkańcy północnej półkuli. Fot. Remanzacco Observatory/CC-BY-SA
Ostatnie lata upłynęły w Europie pod znakiem kryzysu gospodarczego. Wygląda na to, że 2013 rok nie będzie końcem problemów. Skomplikowana sytuacja będzie zmuszać do podejmowania trudnych decyzji. Na świecie najbardziej niespokojnym i zapalnym regionem pozostawać będzie Bliski Wschód.

Budżet i dalsza integracja

Styczeń zacznie się od kolejnej batalii o budżet unijny na lata 2014-2020. Polska walczy o obiecane przez PO w wyborach 300 mld euro funduszy unijnych. Nie mniej ważną kwestią jest unia bankowa, którą kraje strefy euro zgodziły się zawiązać na szczycie w grudniu. Kształt i zarządzanie unii bankowej nadal pozostają kwestiami spornymi. Państwa nienależące do strefy euro obawiają się, że jeśli pozostaną poza strukturami unii bankowej, może to przypieczętować tzw. unię dwóch prędkości. Perspektywa stania się członkiem drugiej kategorii w Unii Europejskiej będzie spędzać sen z powiek przywódcom wielu krajów, w tym Polski.

Niemieckie wybory

Odbędą się we wrześniu i niewątpliwie wywrą ogromny wpływ na europejską politykę. Nie bez przyczyny to Berlin nazywany jest często prawdziwą stolicą Unii Europejskiej. W boju o parlamentarną większość i fotel premiera będą się liczyły przede wszystkim dwie siły: socjaldemokratyczna SPD z Peerem Steinbrückiem na czele oraz rządząca obecnie chadecka CDU, której przewodniczy Angela Merkel. Ugrupowanie pani kanclerz jest obecnie zdecydowanym faworytem w wyścigu o władzę u naszego zachodniego sąsiada. Nie należy jednak lekceważyć również socjaldemokratów. Ich lider jest niezwykle popularny za Odrą. Posiada ogromne doświadczenie w polityce.

Berlusconi ma okazję do powrotu

Włochy również szykują się do wyborów. Tamtejsi obywatele zadecydują o składzie nowego parlamentu oraz o tym, kto zostanie premierem, już na początku 2013 roku. Wszystko za sprawą dymisji obecnego szefa rządu Maria Montiego. Włoskie wybory mogą się okazać wielkim powrotem na scenę polityczną byłego premiera Silvia Berlusconiego, który po raz kolejny chce poprowadzić partię Lud Wolności do zwycięstwa. Lider centroprawicy został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska szefa rządu po licznych aferach obyczajowych ze swoim udziałem, a także ze względu na opłakany stan włoskiej gospodarki. Włosi powinni się jednak zastanowić dwa razy, zanim zdecydują się oddać swój głos na kandydata Ludu Wolności. Według ekspertów powrót Berlusconiego byłby katastrofą dla kraju. Nie ufają mu światowe rynki. Jego rządy wiązałyby się ze wzrostem oprocentowania włoskich obligacji oraz obniżeniem ratingów przez agencje. Popchnęłoby to kraj ku jeszcze większej zapaści gospodarczej.

Co z tą Grecją?

To pytanie zadajemy sobie od lat. Czy Unia Europejska zdecyduje się na pozbycie się "chorego człowieka Europy"? Państwo to otrzymało niedawno kolejne miliardy euro pomocy gospodarczej. Może to wskazywać na to, że liderzy Europy będą chcieli wciąż podtrzymywać grecką gospodarkę przy życiu. Jej wyjście z euro byłoby porażką idei Unii Europejskiej. Mogłoby się również stać niebezpiecznym precedensem, który prowadziłby do znacznego uszczuplenia grona państw, w których płaci się wspólną walutą. Byłaby to także porażka dla przywódców najważniejszych państw Europy. Angela Merkel musiałaby wymyślić sposób, w jaki wytłumaczyłaby swoim wyborcom, dlaczego przez lata wydawała ich pieniądze na ratowanie państwa, które i tak ostatecznie zbankrutowało.

Niedokończona arabska wiosna

W świecie arabskim ciągle wrze. Tamtejsze społeczeństwa po obaleniu starych dyktatorów niejednokrotnie nie potrafią wypracować wspólnej koncepcji nowego państwa. Taką sytuację wykorzystują żądni władzy politycy. W Egipcie głośno mówi się, że dawny tyran został zastąpiony nowym. Będzie to w 2013 r. prowadzić do kolejnych niepokojów w regionie. Prawdopodobne jest, że upadnie reżim Baszara al-Asada w Syrii. Czy miejsce po nim zajmą islamscy radykałowie?

Atomowy Iran

Irański program atomowy to największe obecnie zagrożenie dla pokoju światowego. Od 2011 r. społeczność międzynarodowa nakłada sankcje na to państwo, żądając zaprzestania prac nad bronią masowego rażenia. Przynoszą one pewne skutki. Irańska gospodarka ma się coraz gorzej, co wywołuje niezadowolenie wśród obywateli. W połowie roku odbędą się kolejne wybory. Reżim obawia się, że zamienią się w ludową rewolucję. A świat boi się izraelskich zapowiedzi zbombardowania irańskich urządzeń nuklearnych, co się może stać właśnie w 2013 r. Wówczas może nam zagrażać nowa wojna.

Żegnamy Afganistan

Ostateczne wycofanie jednostek bojowych państw koalicji międzynarodowej ma nastąpić dopiero w 2014 r., jednak już w 2013 r. poszczególne kraje planują wycofać znaczną część swoich armii z Afganistanu. Brak zewnętrznych sił może wywołać walki w mocno podzielonym wewnętrznie państwie.

Chiny na podbój kosmosu

Stany Zjednoczone przestają być jedyną liczącą się siłą w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Coraz większe fundusze na ten cel przeznaczają władze w Pekinie. Chiny planują wysłanie misji na Księżyc - Chang'e 3. Może mieć to znaczenie dla świata. Podbój kosmosu daje m.in. wiele możliwości w zakresie prowadzenia działań zbrojnych, np. funkcjonowanie współczesnych systemów radarowych oparte jest na systemie satelitów krążących po orbicie okołoziemskiej.

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nieznany
Wszystko pięknie i ładnie tylko jak ludzie nie otworzą
A
Animowy
Sssd
r
realny nick
W latach 70-tych w Polsce ludzie nie szukali jedzenia po śmietnikach a młodzież nie emigrowała na Zachłd za chlebem. Więc po co te debilne spory. Staystyki są dobre wyłącznie dla "żydo-komunistycznych" sługusów z PO. PO-land dziś to nędza i rozpacz. ze statystyk zadowolony jest międzynarodowy żydowski kapitał. oto prawdziwe osiągniecie 24lat
r
realny nick
W latach 70-tych w Polsce ludzie nie szukali jedzenia po śmietnikach a młodzież nie emigrowała na Zachłd za chlebem. Więc po co te debilne spory. Staystyki są dobre wyłącznie dla "żydo-komunistycznych" sługusów z PO. PO-land dziś to nędza i rozpacz. ze statystyk zadowolony jest międzynarodowy żydowski kapitał. oto prawdziwe osiągniecie 24lat
j
janek
renta greka jest trzy krotnie większa/ oni przeciętnie maja po dwa domy .Socjal jest dla psa lepszy jak ma polak
głodowe zarobki najwyższe podatki Bruksela doprowadziła do zubożenia nędzy i głodu umowy śmieciowe to wymuszone niewolnictwo za miskę strawy w przypadku rencisty .
Ewenement na skale światowa Bruksela wyraziła zgodę na certyfikat na osypka w zamian zniszczyła stocznie .
Pismaki którzy czerpią kasę za propagandę wmawiając wielkie korzyści finansowe // skoro tak to dlaczego Polska jest więcej zadłużona jak za Gierka .kiedykolwiek ekipa Tuska czy poprzednia mam na myśli Milera przywoziła pakiet płatnika jako zobowiązanie .Miler tak napił sie szaleju ze/ duchownym dał przywilej okradania majątku polskiego
E
Ewiak Ryszard
Dokąd zdążamy? Przypomnę tu fragment starożytnej wizji: "I powróci [król północy] do ziemi swej z dobrami ruchomymi wielkimi [1945. Ten szczegół wskazywał, że Hitler zaatakuje także ZSRR i będzie walczył aż do gorzkiego końca], a serce jego przeciw przymierzu świętemu [ateizm państwowy], i będzie działał [oznacza to aktywność na arenie międzynarodowej], i zawróci do ziemi swej [1991-1993. Rozpad ZSRR i Układu Warszawskiego, bazy rosyjskie powracają do kraju]. W czasie wyznaczonym powróci z powrotem" (Daniela 11:28,29a).

Powrót Rosji w tym kontekście oznacza kryzys, który skutkami przewyższy Wielką Depresję. Rozpadnie się nie tylko strefa euro, lecz także UE i NATO. Wtedy wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do rosyjskiej strefy wpływów. Znów stacjonować tu będą rosyjskie bazy.

Nie powrócą one jednak wszędzie. "I [król północy] wkroczy na południe [Gruzja], ale nie będzie jak wcześniej , lub jak później , gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód] i będzie utrapiony i zawróci" (Daniela 11:29b,30a).

Mojżesz pisał: "I okręty od strony Kittim [USN] i upokorzą Aszszura [Rosję] i upokorzą Ebera [pozostałych przeciwników, w tym Iran i Chiny] i również to [na] zawsze będzie zniszczone" (Liczb 24:24, przekład dosłowny). Ta armada po wystrzeleniu rakiet z głowicami jądrowymi, nie powróci już do domu. Druga strona także zdąży użyć "wielkiego miecza" (Apokalipsa 6:4). To będzie wzajemna rzeź. Nie będzie to jednak koniec świata, lecz jak stwierdził Jezus: "początek bólów porodowych" (Mateusza 24:7,8).

Po tej wojnie zostanie ustanowiona "ohyda spustoszenia" - rząd światowy (Daniela 11:31). Ta "bestia" spustoszy w pierwszej kolejności mniejszości chrześcijańskie (Objawienie 13:1,2,7; Mateusza 24:15,21,22).

Wszystkie szczegóły tej wizji wypełniają się od czasów starożytnej Persji w porządku chronologicznym. Nie są tu podane daty. Prawdą jest też to, że jest ona różnie interpretowana. Jak widać, zawiera mnóstwo szczegółów, dzięki czemu osoba wnikliwa jest w stanie dostrzec każdy błąd, lub sofistykę (Daniela 12:10). W roku 1882 Wielka Brytania rozciągnęła wpływy na Egipt i przejęła rolę "króla południa". Mniej więcej w tym samym czasie Rosja zajęła pozycję "króla północy", rozciągając swoje wpływy na terytoria, które wcześniej należały do Seleukosa I (Daniela 11:27).
Dodaj ogłoszenie