Europa boi się malarii

Adam Synowiec
Ocieplenie klimatu spowodowało, że choroby tropikalne mogą zacząć zagrażać także mieszkańcom południowej Europy.

Wczoraj, przed Światowym Dniem Walki z Malarią, uczeni z Florida State University poinformowali o odkryciu przyczyn braku skuteczności działania nowatorskich szczepionek antymalarycznych podawanych dzieciom. Powodem są szczątki martwych białych krwinek, które - długo krążąc w arteriach - stają się przechowalniami dla malarycznego plasmodium (pierwotniaka powodującego chorobę).

Malaria to wciąż utrapienie przede wszystkim krajów Afryki i Azji. W regionach malarycznych żyje jednak połowa populacji ludzkiej. Choroba uśmierca około 2 mln osób rocznie. Głównie dzieci. Co 30 sekund jedno z nich umiera z powodu malarii.

Dla służby zdrowia w Polsce czy Stanach Zjednoczonych malaria nie jest jeszcze dzisiaj problemem. Ale europejscy uczeni już się zastanawiają, kiedy z powodu ocieplenia komary przenoszące malarię pojawią się na południu Hiszpanii i Włoch. Amerykańscy biolodzy przypominają, że warunki na Florydzie już stały się odpowiednie dla życia komarzyc widliszka, które są zwykle nosicielami pierwotniaka.

Malaria, wspominana już w chińskich zapiskach sprzed 4700 lat, nadal jest chorobą, której nie potrafimy pokonać. Jednym z najlepszych środków zaradczych są wciąż moskitiery. UNICEF w ciągu kilku ostatnich lat potroił liczbę siatek przeciwowadowych dostarczanych ludności krajów malarycznych. Potrzeba ich tam jednak aż 300 mln sztuk. Do walki z insektami włączył się sam prezydent Bush, obiecując podczas swej niedawnej wizyty na Czarnym Lądzie zaopatrzenie w moskitierę każdego dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl