e-TOLL. Ważna zmiana dla kierowców już od 1 października. "To pułapka w którą wpadnie tysiące polskich i zagranicznych przewoźników"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL- poinformowano w środę rano.
- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL- poinformowano w środę rano. Fot. Janusz WóJtowicz/ Polska Press
1 października przestanie działać dotychczasowy system opłat drogowych via-TOLL. Zastąpi go systemem e-TOLL. Za jego wdrożenie odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. - W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia viaTOLL- mówiła w środę rano Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS. - Jesteśmy na ostatniej prostej do historycznej zmiany dla użytkowników dróg płatnych w Polsce- dodała. Z kolei przedstawiciele Forum Transportu Drogowego napisali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w którym ostrzegają, że "Nowy System poboru opłat Drogowych e- Toll to pułapka, w którą wpadną1 października tysiące polskich i zagranicznych przewoźników i kierowców".

System e-Toll został uruchomiony 24 czerwca bieżącego roku, aby kierowcy mogli płynnie przejść z jednego systemu na drugi. via-TOLL zostanie wyłączony w czwartek 30 września, od 1 października będzie działał tylko e-TOLL.

- Od 1 października, jeżeli w danym pojeździe nie będzie zainstalowanego certyfikowanego urządzenia ZSL lub OBU, to przewoźnik będzie musiał korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub będzie płacić kary. Przy czym instalacja i konfiguracja aplikacji nie jest łatwa i mniej zaawansowany użytkownik sobie z tym nie poradzi - tłumaczy nam Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS, Seris Konsalnet.

- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL, jesteśmy na ostatniej prostej do historycznej zmiany dla użytkowników dróg płatnych w Polsce- poinformowała w środę rano podczas specjalnego spotkania online Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS. Jednocześnie zapowiedziała, że nad prawidłowością procesu czuwa zespół kilkuset specjalistów Ministerstwa Finansów i partnerów KAS.

Jak wyjaśniła, System e-TOLL to "nowoczesne rozwiązanie, długofalowo wygodniejsze i korzystniejsze dla kierowców i państwa". - Składa się z wielu podsystemów oraz aplikacji, które mają zapewnić funkcjonowanie i skuteczność poboru opłat drogowych na najwyższym poziomie- wyliczała.

Rzeczkowska przypomniała, że branża transportowa miała zapewniony 3-mies. okres przejściowy – równoległe funkcjonowanie 2 systemy. - Wspieramy przedsiębiorców w dostosowaniu się do zmian. Wdrożyliśmy ulgę podatkową na zakup urządzeń OBU/ZSL i zniżki w opłatach za przejazd z e-TOLL- dodała.

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony. Zarejestrować się można na trzy sposoby:

  • online
  • w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta
  • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych

Jak informuje KAS, w związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała: przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL oraz przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

- Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką- wskazano w komunikacie.

To nie wszystko. Od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (do 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

Przewoźnicy chcą więcej czasu

We wtorek list otwarty do premiera ateusza Morawieckiego w sprawie wdrażania nowego systemu poboru opłat wystosowali przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Ich zdaniem system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy, dlatego chcą przesunięcia ostatecznej daty jego wdrożenia.

Jak wskazali w liście, system nie działa prawidłowo, a urządzenia służące do rejestracji trasy są trudno dostępne. Nie zgadzają się też na to, by podstawowym urządzeniem naliczającym opłaty w nowym systemie był smartfon kierowcy, lub firmy przewozowej.

Przewoźnicy z ZMPD zaapelowali do szefa rządu, by wstrzymać zmiany do czasu, kiedy system e-TOLL będzie prawidłowo działać.

- W ocenie użytkowników nowego systemu jest on w początkowej fazie testów przeprowadzanych "na żywym organizmie", a część jego podstawowych funkcjonalności nie została dotychczas w ogóle udostępniona użytkownikom systemu- czytamy w liście.

Ponadto sygnatariusze listu wskazują w nim, że w nowym systemie e-TOLL zarejestrowało się "zaledwie kilka procent potencjalnych użytkowników". - Dotychczasowe opinie osób, które zdecydowały się na zainstalowanie tej aplikacji są jednoznacznie krytyczne , pomimo iż większość jej dotychczasowych użytkowników, to właściciele samochodów osobowych , którzy korzystają z niej na krótkich odcinkach płatnych autostrad- piszą eksperci w liście do premiera.

- Żądamy zawieszenia systemu e-TOLL do czasu osiągnięcia jego pełnej gotowości do wdrożenia, ponieważ aktualnie nie jest on po prostu gotowy do działania- napisano.

N"ie ma możliwości przedłużenia działania systemu via-TOLL"

- Nie ma takiej możliwości, żeby przedłużyć działanie systemu viaTOLL. System e-TOLL już działa i na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych w nim około 481 tys. pojazdów zarejestrowanych"- powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

- Od piątku będzie można wyłącznie używać systemu e-TOLL- podkreślił Kościński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl