Erupcja wulkanu w Gwatemali. Trwa ewakuacja osób z zagrożonych terenów

Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z okolic wulkanu Fuego
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z okolic wulkanu Fuego Fot. JOHAN ORDONEZ/AFP/East News
Ponad tysiąc osób zostało ewakuowanych z terenów leżących u podnóża wulkanu Fuego w Gwatemali, który wybuchł w czwartek, wyrzucając kolumnę popiołu na wysokość niemal 6 km nad poziom morza. Władze zaznaczają, że liczba ewakuowanych może wzrosnąć.

Kolumna popiołu sięga prawie 6 tys. m n.p.m

Centrum katastrof Conred w Gwatemali poinformowało, że wulkan Fuego (po hiszpańsku „ogień” – red.) wyrzuca materiały piroklastyczne – wysokotemperaturową mieszankę gazu, popiołu i fragmentów skał, „które schodzą z dużą prędkością po zboczach kompleksu wulkanicznego. "

Kolumna popiołu wyrzucona przez Fuego osiągnęła wysokość około 5800 m nad poziomem morza. Conred podkreśliło, że popiół spada na zachód i południowy zachód od wulkanu, w kierunku od stolicy Gwatemali, która znajduje się 35 km na północny-wschód.

Emisja materiałów wulkanicznych może się nasilać w miarę trwania erupcji. Conred ostrzega, że w połączeniu z prognozowanymi deszczami mogą one doprowadzić do lawin błotnych.

Na terenach zagrożonych mieszka ponad 100 ty. mieszkańców

Jak donoszą władze, w obszarach narażonych na opady popiołu pochodzącego z wulkanu mieszka około 130 tys. osób. W związku z tym władze zaleciły mieszkańcom zagrożonego obszaru, aby uważnie stosowali się do wszelkich instrukcji, a także wezwano mieszkańców i turystów do unikania ograniczonego obszaru 7 kilometrów wokół wulkanu.

Ponadto mieszkańcy powinni zakrywać zbiorniki wodne, aby uchronić je przed zakażeniem, nosić maki i usuwać zalegający na dachach gruz. Powinni również mieć przygotowane zestawy ewakuacyjne dla siebie i swoich zwierząt.

Fuego często daje o sobie znać

Wulkan Fuego, który wznosi się na wysokość 3763 m n.p.m., jest najaktywniejszym w Gwatemali i wybucha średnio co cztery do pięciu lat. W grudniu zeszłego roku erupcja lawy i popiołu zmusiła władze Gwatemali do tymczasowego zamknięcia największego lotniska w kraju.

W 2018 r. erupcja tego wulkanu spowodowała, że rzeki lawy spłynęły po jego zboczach, niszcząc wioskę San Miguel Los Lotes, zabijając 215 osób i pozostawiając podobną liczbę zaginionych.

Gwatemala ma ponadto dwa inne aktywne wulkany – Santiaguito na zachodzie kraju i Pacaya na południu.

Źródło: CBS News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl