E-recepty: jak długo są ważne? Czy wszystkie leki trzeba kupić w jednej aptece? Oto 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi o e-recepty

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Od 8 stycznia obowiązują e-recepty. Teraz nie musimy chodzić do apteki z drukami z kodami kreskowymi albo z telefonem komórkowym, w którym w SMS-ie lub w mejlu mamy czterocyfrowy kod. Dlatego pacjenci mają szereg pytań dotyczących e-recept.

Zebraliśmy najważniejsze pytania Czytelników i Internautów. Wyjaśniamy wątpliwości dotyczące e-recept. Oto wszystko, co o e-receptach powinniście wiedzieć.

1. Jak długo ważna jest e-recepta?
Recepta, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”, natomiast jeśli lekarz zaznaczy w systemie (zgodnie z aktualną wiedzą medyczną) recepta może być ważna do realizacji cały rok - czyli 365 dni - chodzi o osoby przewlekle chore, które cały czas przyjmują określone leki. Ale to nie znaczy, że powinniśmy w tym czasie unikać wizyt lekarskich. Są trzy grupy leków, których termin realizacji się nie zmienia. Tak to antybiotyki, które trzeba zrealizować w ciągu 7 dni, leki psychotropowe, które trzeba zrealizować w ciągu 30 dni i preparaty immunologiczne lub w ramach importu docelowego. Recepty w tym wypadku należy zrealizować w ciągu 120 dni.

2. Mam kod, ale nie znam nazw swoich leków. Co zrobić?
Czterocyfrowy KOD otrzymany przez nas w przychodni podajemy w aptece. Farmaceucie na ekranie komputera pokazuje się e-recepta wraz z przepisanymi lekami. W czasie wizyty lekarz informuje nas jakie nam leki przepisał. Poza tym możemy je sprawdzić na własnym telefonie komórkowy, gdzie przesyłana jest e-recepta. W przychodni możemy także poprosić o wydruk informacyjny, podobny do recepty papierowej, który zawiera te informacje. Wszystkie leki znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta. NFZ zachęca, by się do niego zalogować. Tam w każdej chwili można sprawdzić i zobaczyć wszystkie nasze e-recept, gdzie jest podana nazwa leku, liczba opakowań i dawkowanie.

3. Na e-recepcie mam kilka leków. Czy muszę je kupić w jednej aptece?
Pakiet e-recept zawiera do pięciu preparatów. Nie musimy wszystkich kupować w jednej aptece. Pacjent może każdy lek wykupić w innej aptece. Jednocześnie jeśli rozpocznie realizację 1 leku zawierającego np. dwa opakowania a wykupi tylko jedno to po kolejne opakowanie musi wrócić do tej samej apteki.

4. Skasowałem niechcący SMS z kodem na leki. Co zrobić?
E-recepty możemy otrzymać w trzech formach: jako SMS zawierający czterocyfrowy kod naszej recepty, jako e-mail z plikiem w formacie PDF lub jako wydruk, który wręcza nam lekarz. Jednocześnie zawsze można poprosić lekarza lub upoważnioną przez niego pielęgniarkę o podanie jeszcze raz kodu do e-recepty.

5. Czy lekarz, który przyjdzie na wizytę domową może wystawić e-receptę, czy papierową? Czy taką papierową zrealizuję w aptece?
- Jest możliwość wystawienia recepty papierowej podczas wizyty domowej w przypadku braku dostępu do systemu np. awaria prądu, czy braku dostępu do Internetu. W takiej losowej sytuacji najważniejsze będzie to, żeby pacjent otrzymał lek. Nadal recepty papierowe wystawiane będą na import docelowy oraz w obiegu transgranicznym a w przypadku recept pro auctore i pro familiae lekarze maja możliwość wystawienia e-recepty lub recepty papierowej. Poza tym weterynarze też będą mogli wypisywać papierowe recepty

6. Mam leki przepisane na rok, a ale chcę je kupić tylko na kwartał. Czy gdzieś ten fakt zostanie zaznaczony?
Tak, jednorazowo mamy możliwość wykupienia leków na 180 dni stosowania z wyjątkiem leków psychotropowych. W systemie pozostaje informacje, które leki jeszcze nie zostały zrealizowane i można ponownie się po nie zgłosić do apteki.

7. Czy farmaceuta może wymienić mi leki wypisane na e-recepcie na tańsze zamienniki (jak to było wcześniej)?
Farmaceuta, a wcześniej lekarz powinien poinformować o tańszych zamiennikach. W aptece farmaceuta wyda nam zamiennik leku zaordynowanego na e-recepcie.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: E-recepty: jak długo są ważne? Czy wszystkie leki trzeba kupić w jednej aptece? Oto 7 najważniejszych pytań i odpowiedzi o e-recepty - Dziennik Zachodni

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prazykwantel sprzedam

Sprzedam leki pasozyty prazykwantel iwermektyna zentel vermox yomesan metronidazol

Oferuje leki przeciw pasozytom:

Vermox Mebendazol 100mg 1zł, ważny 06.2021, odliczany z opakowania szpitalnego 1000 tabletek do torebek strunowych po 25 tabletek - glistnica, włośnica, włosogłówczyca, tęgoryjec, owsiki. Podaje się 2x dziennie przez 3 dni lub dłużej.

Yomesan Niklozamid 500mg 3zł, ważny 01.2022, listki po 4 tabletki w opakowaniu kartonowym - tasiemiec nieuzbrojony, tasiemiec uzbrojony, bruzdogłowiec szeroki, tasiemiec karłowaty. Podaje się jednorazowo w dawce 2 g.

Prazykwantel 600mg 4zł, ważny 03.2022, opakowania szpitalne po 50 i po 100 tabletek, mniejsze ilości odliczam do torebek strunowych po 10 tabletek - przywry, tasiemce. Podaje się od jednorazowej tabletki na tasiemce, do 2 dziennie przez 3 dni na przywry.

Iwermectyna 6mg 30zł, ważna 04.2021, listki po 6 tabletek, opakowanie 12 tabletek, ale mogę łatwo oddzielić z listków - glisty (ogólnie robaki obłe), nużeniec, świerzb, węgorczyca, filarioza, glista ludzka, węgorek jelitowy, włosogłówka ludzka, owsiki, wszy. Dawkowanie: 0,2mg/kg masy ciała. Nie należy przyjmować jedzenia na 2 h przed podaniem leku i przez 2 h po jego podaniu.

Zentel Albendazol 400mg 7.5zł - obleńce, niektóre płazińce. W przypadku zarażenia owsikiem, włosogłówką, glistą, tęgoryjcem dwunastnicy stosuje się jednorazową dawkę leku 400 mg. W zarażeniach węgorkiem jelitowym lub w tasiemczycach stosuje się tę dawkę trzykrotnie przez 3 kolejne dni. W przypadku braku efektu po 3 tygodniach można leczenie powtórzyć. W giardiozie typowo podaje się w jednorazowej dawce 400 mg/dobę przez 5 dni.

Zen Plus - lek kombinowany składajaący się z Iwermektyny 6mg i Zentel Albendazol 400mg, ważny 12.2020, listki po 1 tabletce w pudełku kartonowym. Ten lek jest znacznie silniejszy dzięki synergicznemu działaniu obu leków składowych dobranych w tych proporcjach, od tych leków podanych osobno.

Metronidazol 400mg 1.5zl - pierwotniaki pasożyty bakterie beztlenowe giardia rzęsistek odleżyny owrzodzenia ameboza giardiaza lamblioza

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

p
prazykwantel sprzedam

Klarytromycyna antybiotyk sprzedam leki Klabion Klabiotic Klacid Klarmin Lekoklar Apiclar Fromilid Taclar

Sprzedaje lek pod nazwą Fascar 500 po 7zł tabletka. Listki po 10 tabletek.

Przy wysyłce bezpośrednio z Tajlandii po 6zł.

Poczta 10z i przelew PKO lub Paypal daje prawa konsumenckie, jak karta kredytowa. 

Ważny 06.2022Producent Unison Laboratories, Tajlandia.

 Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698  

 Stosowany jest:

 zakażenia górnych dróg oddechowych (np. zapalenie gardła wywołane przez paciorkowce, zapalenie zatok)

• zakażenia dolnych dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc)

• ostre zapalenie ucha środkowego

• zakażenia skóry i tkanek miękkich (np. liszajec zakaźny, zapalenie mieszków włosowych, zapalenie tkanki łącznej, ropnie)

• zakażenia zębów i jamy ustnej (np. ropień okołowierzchołkowy, zapalenie ozębnej)

• rozsiane lub zlokalizowane zakażenia wywołane przez mykobakterie

• zapobieganie rozsianym zakażeniom wywołanym przez mykobakterie (przez kompleks MAC) u chorych zakażonych HIV (liczba limfocytów CD4 ≤100/mm3)

• zakażenie Helicobacter pylori w przebiegu choroby wrzodowej dwunastnicy (w skojarzeniu z innymi lekami).

Mam też antybiotyki:

Doxycycline 100mg 2zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Amoxycyline 1000mg 4zl

Cyprofloksacin 500mg 2zl

Azithromycin 250mg 5zl 

Trimesan Sulfametoksazol 400mg 1.5zl

Moksyfloksacyna 400mg 12zl

Oraz inne leki

Ivermectin 6mg 25zl

Praziquantel 600mg 2.5zl

Albendazole Zentel 400mg 6zl

Metronidazole 400mg 1zl

Tinidazole 500mg 1zl

Mebendazole Vermox 100mg 1zl

Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

Disulfiram 500mg 2zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Itraconazole 100mg 3.5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 3zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 80zl

G
Gość

Ciekawe kiedy będzie pierwszy wyciek danych z tego cudownego systemu.

Wróć na i.pl Portal i.pl